לאחר דיונים ממושכים מול ארה"ב: גורל מפוני עמונה - לדיון בקבינט

בישיבת הקבינט הקרובה רה"מ נתניהו יציג את מתווה הדיונים מול ארה"ב בנוגע לבנייה בשטחים - ובעיקר בסוגיית היישוב למפוני עמונה

פינוי עמונה, שוטרים מפנים מתנגדים
פינוי עמונה, שוטרים מפנים מתנגדים | צילום: הלל מאיר / TPS

לאחר דיונים ממושכים מול ארה"ב, ראש הממשלה בנימין נתניהו יכנס מחר (חמישי) בערב את שרי הקבינט לדון בנושא הבנייה בהתנחלויות והתהליך המדיני. גורמים פוליטיים אומרים כי נתניהו יביא לאישור הקבינט גם את התכניות להקמת ישוב חדש למפוני עמונה - סוגיה בה אין הסכמה או הבנות עם ארה"ב, אך נתניהו נתון בלחץ רב מצד מפוני עמונה ומצד גורמים בימין לעמוד בהבטחתו ולהקים להם ישוב חלופי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

עמונה לפני הפינוי, ארכיון
עמונה לפני הפינוי, ארכיון | צילום: חדשות 2

נתניהו צפוי להציג את הנושא למרות שטרם סוכם מול ארה"ב: ייתכן שנתניהו רוצה להציג את הפערים הקיימים. הסוגיה החשובה שעולה מכך היא שהממשל החדש בארה"ב, בניגוד לרושם או לתחושה בימין עם היבחרו של טראמפ, לא נותן אור ירוק לבנייה - אלא אף מזהיר מהמשך הבנייה, לצד חיזור נמרץ לעבר אבו מאזן.

נוסף על כך, נתניהו יעדכן את השרים במסרים שהגיעו מארה"ב עליהם דיווחנו אתמול, לפיהם טראמפ רציני בכוונתו לקדם מהלך מדיני מול הפלסטינים בזמן הקרוב. ראש הממשלה גם יציג תמונת מצב בעניין השיחות לגיבוש הבנות בנושא הבנייה בשטחים.

נתניהו וגרינבלט
נתניהו וגרינבלט | צילום: קובי גדעון לע''מ

בימים האחרונים, כאמור, מתנהל חיזור נמרץ של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ אחרי יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן. בחיזור זה טמון גם מסר אמריקני לישראל, לפיו טראמפ רציני מאוד לגבי קידום מהלך מדיני עם הפלסטינים בזמן הקרוב מאוד. נכון לשלב זה, כל הפנטזיות והדיבורים על "השעייה" או הציפייה ש"ימרחו" את עניין הסכם השלום - אינן נכונות.

במסגרת אותו "חיזור", השליח המיוחד של הנשיא למזרח התיכון, ג'ייסון גרינבלט, הגיע לוועידת הליגה הערבית בירדן ונפגש עם אבו מאזן - שצפוי להגיע בשבוע הבא בעצמו לבית הלבן. המאמץ האמריקני של הימים האחרונים מהווים שינוי קו בדחיפות וברצון לאותת לפלסטינים שהאמריקנים חפצים לשמוע מהם כיצד ניתן לקדם את תהליך השלום: אותו מאמץ מלווה גם בעובדה שאין כרגע הסכמות בין ישראל לבין ארה"ב בנושא הבנייה בהתנחלויות.

במקביל, גורמים המקורבים להתיישבות אומרים כי לא רק שאין "צ'ק פתוח" או אור ירוק לגבי ההתנחלויות, אלא יש "כרטיס צהוב" של הממשל האמריקני בנושא הבנייה. לדבריהם, ייתכן שבהעדר הסכמות בימים הקרובים - הם ידרשו מהממשלה להסכים שלא להסכים עם הבית הלבן.