בתגובה להשלכת מטענים בגדר: צה"ל תקף עמדת חמאס ברצועה

בצל הדיווחים על גיבוש הבנות, עשרות פלסטינים השליכו רימונים לעבר כוחות צה"ל ופיצוצים נשמעו ביישובים הסמוכים. בעקבות ההתפרעויות, תקפו הכוחות את עמדת הארגון

תמונות מהעימותים הליליים בעזה
תמונות מהעימותים הליליים בעזה | צילום: החדשות 13

צה"ל תקף אמש (שישי) עמדת חמאס בצפון רצועת עזה, בתגובה למטענים שהושלכו מוקדם יותר לעבר גדר המערכת. זאת, לאחר שעשרות פלסטינים השליכו מטענים ורימונים לעבר כוחות צה"ל, שהשיבו באש ובאמצעים לפיזור הפגנות. פיצוצים עזים נשמעו ביישובים הסמוכים.

 

במהלך היום, כ-800 מתפרעים פלסטינים יידו אבנים ובקבוקי תבערה בכמה נקודות לאורך הגדר. כוחות צה"ל השתמשו באמצעים לפיזור הפגנות ובאש צלפים, והפלסטינים דיווחו על מספר פצועים. בתוך כך, אלפי חיילי צה"ל התמקמו אל מול שערי עזה, כאשר העיניים נשואות למחר. בשעת הצהריים צפויה להתחיל מה שחמאס מכנה "צעדת המיליון", והשאלה היא כמה פלסטינים יצליח הארגון להביא לגדר.

 

לקראת אירועי יום האדמה, צה"ל ערוך עם כ-200 צלפים מיחידות מיוחדות ואלפי לוחמים לאורך הגדר, כאשר ההנחיה היא לא לאפשר לאף מתפרע לחצות את הגדר לשטח ישראל. החשש בצה"ל הוא מאובדן שליטה של חמאס על האירועים.

מתיחות בדרום
מתיחות בדרום | צילום: רויטרס

מוקדם יותר אתמול דיווח אתר החדשות אל-חדת כי גובשו הבנות בין הפלגים הפלסטיניים ובין ישראל - כך על פי מקור פלסטיני שהשתתף בפגישות עם המשלחת הביטחונית המצרית. במסגרת ההבנות, לדבריו, סוכם כי השקט יחל ממחר, ואירועי יום האדמה יתנהלו בשקט וללא אלימות.

בנוסף, המקור ציין כי הפלגים הפלסטיניים הסכימו להפסיק את כל צורות ההפגנות הליליות, בתמורה להקלות הקשורות במרחב הדייג, בהכנסת הכסף הקטרי, בסוגיית החשמל ובמיזמי תעסוקה ברצועה. עוד נמסר כי השקט בשטח יימשך כל עוד סעיפי ההסכם ייושמו. לפי המקור, המשלחת המצרית הדגישה בפני המצרים כי היא תקדם הקלות לגבי מעבר רפיח. ערוץ "אל-מיאדין" הלבנוני דיווח כי המשלחת הביטחונית המצרית עורכת פגישות חוזרות ונשנות עם כל הפלגים, על מנת להבטיח שקט.

חליל אל-חיה, סגנו של מפקד חמאס בעזה יחיא סינוואר, מסר כי בתחילת השבוע הבא המצרים יבחנו עם ישראל את לוח הזמנים ליישום ההבנות.

פגישת הפלגים הפלסטינים עם המשלחת המצרית
פגישת הפלגים הפלסטינים עם המשלחת המצרית | צילום: החדשות 13

בתום פגישת המשלחת המצרית עם הפלגים הפלסטיניים והוועדה המארגנת את העימותים בגבול הרצועה, מסר חליל אל-חיה כי "שמענו מהמצרים מהן דרישות ישראל, והבהרנו מהן הדרישות שלנו. מבחינתו ישראל תחת בחינה - נמשיך להתעקש כדי להביא להקלת הסבל עמנו".

בכיר ג'יהאד, חאלד אל-בטש, מסר בתום הפגישה: "מחר יהיה יום ללא אלימות, שבו נתכנס בהמונינו כדי להעביר מסר לעולם שאנו מאוחדים נגד עסקת המאה ומדגישים כי יש לשבור את המצור מעל עזה". עוד מסר אל-בטש כי הנייה ערך שיחה עם שר החוץ הקטרי, שהביע נכונות לשלוח דלק לתחנת הכוח בעזה עד לסוף השנה הנוכחית, ולהמשיך להעביר כסף לרצועה.

עוד דווח מפי מקורות המעורים בפגישה כי קטר מוכנה להעלות את סכום הכסף הקטרי ל-40 מיליון דולר, וכי הם ימצאו דרכים אחרות להכניס את הכסף במקום מזוודות דרך ישראל. בנוסף, נטען כי ישנה הסכמה עקרונית של ישראל להקמת איזור תעשייה בכרם שלום. המקורות מסרו כי ביום ראשון יורחב מרחב הדייג ל-12 מייל ימי, ומיום שני יהיה ניתן להכניס תרופות לרצועה. עוד ציינו המקורות כי אספקת הדלק תוארך עד לחודש הרמדאן במקום עד חודש אפריל, וכי ישראל מסכימה על הקמה של תחנת מים וכי נושא זה ידון באמצעות האו"ם, האירופים והקטרים.

בתוך כך, משרד הבריאות בעזה דיווח כי עשרה פלסטינים נפצעו מירי של צה"ל מזרחית לג'באליה. במהלך היום, השתתפו כ-800 בני אדם בהתפרעויות בכמה נקודות בגבול הרצועה, ויידו אבנים ובקבוקי תבערה. בתגובה, השתמש צה"ל בירי צלפים מספר פעמים.

בד בבד, הרמטכ"ל אישר את תוכנית ההיערכות לאירועי סוף השבוע, במהלך ביקור שערך במרחב אוגדת עזה יחד עם מפקד פיקוד דרום, מפקד אוגדת עזה ובכירים נוספים. הרמטכ״ל בחן את מוכנות הכוחות לאורך גדר הגבול ובמוקדי הפרות סדר המרכזיים, ושוחח עם מפקדי החטיבות ומפקדים נוספים לקראת האירועים הצפויים. מדובר צה"ל נמסר כי "הכוחות ממשיכים בהכנה להסלמה, ונמצאים במוכנות גבוהה לקראת האירועים".