רון נהרג בגיבוש הצנחנים - קרניות עיניו ייתרמו להשתלה

הנהג, תושב הפזורה הבדואית, נעצר ויובא לדיון בהארכת מעצרו; החשד - גרימת מוות ברשלנות. הוריו של רון אליהו עובד בן ה-18 שנהרג בתקרית, תושב קיבוץ פלמחים, הודיעו כי קרניות עיניו ייתרמו

זמן צפייה: 00:59

התאונה בגיבוש לצה"ל: הבוקר (שישי) הותר לפרסום כי רון אליהו עובד בן ה-18 תושב קיבוץ פלמחים הוא הנער שנהרג אתמול בגיבוש הצנחנים כתוצאה מאוטובוס שהידרדר לעבר אוהל שבו שהה סמוך לבא"ח צנחנים באזור שומריה שבנגב. חמישה נוספים נפצעו בתקרית. נהג האוטובוס, תושב הפזורה הבדואית בן 30, נעצר הבוקר ויובא לדיון בהארכת מעצרו בבית משפט השלום שבאשדוד, כאשר החשד נגדו הוא גרימת מוות ברשלנות.

מדובר צה"ל נמסר כי לווייתו של רון תתקיים היום בצהרים בשעה 12:30 בבית העלמין בפלמחים. "צה"ל משתתף בצער המשפחה וימשיך ללוותה ואת משפחות הפצועים", נמסר. משפחתו של הנער הודיעה כי הסכימה לתרום את קרניות עיניו ולהעניק מאור עיניים לממתינים להשתלה. הקרניות יונצלו במכון לרפואה משפטית באבו כביר.

המשטרה הצבאית ומשטרת ישראל פתחו בחקירת נסיבות האירוע. איילון עוזרי, אחד הנערים שהשתתף בגיבוש והספיק לקפוץ על האוטובוס המידרדר ולבלום אותו, שחזר אמש את את האירוע: "ישנתי בסוף של האוהל, ילדים התחילו לצעוק ולברוח. אחרי זה שמתי לב שהאוהל מתחיל לזוז ומיטות נופלות".

האוטובוס שהתדרדר על אוהל של מועמדים לגיוס במהלך גיבוש
האוטובוס שהדרדר והרג את רון ז''ל. הנהג נעצר | צילום: דוברות מד''א

"לא הבנתי מה קרה עד שראיתי את שני הפנסים של האוטובוס נכנסים. ממש כל המיטות התחילו להתהפך", הוסיף הנער. "לקחתי את מי שיש מימני ומשמאלי ומשכתי אותם. כשהתחלתי לצאת מהאוהל, ראיתי את האוטובוס ממשיך להידרדר למטה. זו הייתה ירידה והדלת הייתה פתוחה, אז נכנסתי לתוך האוטובוס, התיישבתי במושב של הנהג, לחצתי על הברקס והרמתי אותו - ואז האוטובוס עצר".

נער אחר שהיה עד לתאונה הקשה סיפר כי "חלק מהחברים היו בתוך האוהל, הלכו לנוח בתוך שקי שינה. כמה מהמשתתפים בגיבוש נשארו בחוץ, כאשר לפתע החלו לצעוק 'צאו מהר מהאוהל', אבל האוטובוס היה קרוב כבר לאוהל ומי שישן בשקי השינה הקרובים נפגע. אחד מהנערים עלה לאוטובוס, הצליח להשתלט עליו ובלם, זה היה מחזה מפחיד". לאחר האירוע, סיפר הנהג כי "עמדתי ליד האוטובוס ופתאום הוא הידרדר על החיילים".

אבי אוראל, אביו של אחד המשתתפים בגיבוש, סיפר: "הבן שלי התקשר ואמר שאוטובוס הידרדר, ושיש פצועים לכודים". "הוא היה מבוהל נורא, בכה וחיכה לחילוצים. הוא לא היה באוהל, הוא היה ליד וראה את האוטובוס מידרדר ודורס את החיילים. לא היה להם הרבה מה לעשות", הוסיף אוראל. "הם הגיעו לפה בתשע עם כל הדברים וזה היה אמור להיות יום מרגש להם ולנו בתור הורים. לא יודע, זה היה מוזר שהוא התקשר בשעה 19:00 ואמר שהאוטובוס הידרדר והתהפך על האוהל".

פראמדיק מד"א יונתן פופקין סיפר: "ראינו אוטובוס ובסמוך שכבו מספר צעירים, אחד מהן היה מחוסר הכרה וסבל מפגיעה רב מערכתית. חמישה פצועים נוספים היו בהכרה מלאה וסבלו מחבלות בגפיים, בבטן ובראש. הם סיפרו שנפגעו מאוטובוס שהידרדר ונטה על צדו".