מטח כבד לעוטף עזה, תקיפות צה"ל התחדשו; מצב מיוחד הוכרז בעורף

אזעקות צבע אדום נשמעו בעוטף עזה בשל הירי הכבד לאיזור. לראשונה מאז צוק איתן, הוכרז מצב מיוחד ברדיוס של 40 ק"מ מהגבול. נתניהו בפתח ישיבת הממשלה: "הנחיתי לעבות הכוחות" • שידור חי

הסלמה בדרום: לאחר למעלה משלוש שעות של שקט יחסי, חודש הבוקר (ראשון) הירי לכיוון ישראל. אזעקת צבע אדום נשמעה במועצות האזוריות שער הנגב ושדות נגב. הרקטה נפלה בקרבת מבנה גני ילדים, שהיה ריק בעקבות ההנחיה לא להפעיל את מוסדות החינוך. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק.

ראש הממשלה בנימין נתניהו הכריז היום על "מצב מיוחד בעורף" ברדיוס של עד 40 ק"מ מרצועת עזה למשך 48 שעות – זאת לראשונה לאחר מבצע צוק איתן. מצב זה מוכרז כאשר אוכלוסייה אזרחית מצויה תחת מתקפה ממושכת, והדבר מקנה לשלטונות סמכויות שונות שיאפשרו לשמור על הסדר הציבורי ועל שלומם של האזרחים. משמעות "המצב המיוחד" היא שמערכת הביטחון, ופיקוד העורף בראשה, תיטול חלק פעיל בסיוע והנחיות לאוכלוסיית האזור. כך למשל תוכל מערכת הביטחון לקבל החלטות בדבר פתיחת מפעלים וסגירתם, הוצאת צווי ריתוק לעובדים, פתיחה וסגירה של מוסדות חינוך ועוד. בכך, ניתן יהיה ליצור מעין מינהל אחיד שיטפל באוכלוסייה ויגבש החלטות, זאת בשיתוף נבחרי הציבור.

מוקדם יותר, התייחס  נתניהו בפתח ישיבת הממשלה למצב בדרום, "ראשית, אני מבקש לשלוח תנחומים למשפחתו של משה אגדי ז"ל, וכן לשלוח איחולי החלמה מהירה ושלמה לפצועים. הנחיתי הבוקר את צה״ל להמשיך בתקיפות המסיביות נגד גורמי הטרור ברצועת עזה וכן הנחיתי לעבות את הכוחות סביב רצועת עזה בכוחות שריון, ארטילריה וחי״ר", אמר ראש הממשלה. "החמאס נושא באחריות לא רק להתקפות ולפעולות שלו, אלא גם לפעולות של הג’יהאד האיסלאמי והוא משלם על כך מחיר כבד מאוד. אני מבקש מאזרחי ישראל - הישמרו בקפדנות להוראות פיקוד העורף, אלה הוראות מצילות חיים. אנחנו פועלים ונמשיך לפעול כדי להחזיר את השקט והביטחון לתושבי הדרום".

[brightcove_iframe video_id='news-politics-20190505-1203' autoplay='0' credit='' desc='בווידאו: דברי רה"מ בפתח ישיבת הממשלה' kid='1_3zfmrik9' duration='64'']

תיעוד הפצצות חיל האוויר בעזה
תיעוד הפצצות חיל האוויר בעזה | צילום: החדשות 13

לקראת בחינות הבגרות באזרחות שצפויה להתקיים מחר, מנכ"ל משרד החינוך, שמואל אבואב, קבע מועד בחינה נוסף. כך שגם אם פיקוד העורף ינחה על חזרה לשגרה, התלמידים יוכלו לבחור האם להיבחן מחר או במועד חלופי, שיפורסם בהמשך. "נעשה כל שנדרש כדי לסייע לתלמידים שאמורים להיבחן באזרחות, וכדי לוודא שאף תלמיד לא ייפגע לאור המצב", אמר אבואב, "קבענו מראש מועד נוסף, כך שגם אם נחזור מחר לשגרה, תלמיד שירצה בכך יוכל להיבחן במועד נוסף זה". זאת, לאחר שמוקדם יותר היום הוחלט להפעיל שיעורים פרטיים מקוונים כדי לסייע לתלמידים להתכונן למבחן.

דובר צה"ל, תא"ל רונן מנליס, הודיע הבוקר כי בתום הערכת מצב עם הרמטכ"ל, הוחלט להוריד את חטיבה 7 של השריון לאוגדת עזה ככוח התקפי זמין. עוד הוסיף כי בשעה זו ישראל לא מתעסקת בהפסקת אש, וכי ההערכות היא למספר ימי לחימה. כמו כן, מנליס התייחס למות האם שהייתה בהריון ובתה התינוקת בת השנה וחודשיים אתמול ברצועה, ומסר כי הן נהרגו כתוצאה מהפעלת אמל"ח של חמאס ולא מאש כוחות צה"ל.

עוד הודיע צה"ל כי בשעות האחרונות החלו בתקיפת קבוצה של מטרות, הכוללות אתרים לאחסון אמצעי לחימה עבור ארגוני טרור שמסתתרים ונטמעים בסביבת אוכלוסייה אזרחית, בבתי פעילי טרור של חמאס והג'יהאד האסלאמי ובסמיכות אליהם, ברפיח וחאן יונס. כמו כן תקף צה"ל מחסן אמצעי לחימה בבית פעיל במערך האווירי של חמאס בעיר עזה. נכון לשעה זו, הותקפו כ-220 יעדי טרור - כך נמסר מדובר צה"ל.

[brightcove_iframe video_id='news-politics-20190505-1016' autoplay='0' credit='שדרות און ליין' desc='תיעוד ההרס שנגרם לגן ילדים בשדרות כתוצאה מפגיעת רקטה' kid='1_7pckv08l' duration='50'']

דובר צה"ל התייחס לתקיפת תשתיות קרקעיות ברצועה ומסר כי הופצצה מנהרה של הג'יהאד שהייתה מוכנה לפיגוע. "הם חשבו שיש להם אס גדול, והאס שלהם נלקח מהם. התחלנו בקבוצה חדשה של מבנים: מחסנים של אמצעי לחימה מיוחדים בבתי פעילים: טילים נגד טנקים, אמצעי הגנה אווירית", אמר.

מנליס מסר כי כ-450 שיגורים לעבר ישראל בוצעו על ידי חמאס וג'יהאד האסלאמי, למעלה מ-150 רקטות ייורטו על ידי כיפת ברזל ולמעלה מ-70% נפלו בשטחים פתוחים. צה"ל תקף 220 יעדים ברצועה – חוליות ירי, תשתיות טרור, מבני רבי קומות, תשתיות קרקעיות. שמונה פלסטינים נהרגו ברצועה, שלושה במהלך הלילה.

הנזק שנגרם לחצר הבניין באשקלון כתוצאה מפגיעת הרקטה
הנזק שנגרם לחצר הבניין באשקלון כתוצאה מפגיעת הרקטה | צילום: חדשות 13

מוקדם יותר הבוקר הודיע חדר המבצעים המשותף של הפלגים הפלסטיניים בעזה כי "לאור ההתעקשות של ישראל לפגוע בבתים, ההתנגדות הפלסטינית החליטה להגיב באופן חסר תקדים לפשעי ישראל". במקביל, מסרה קהיר כי נמשכים המאמצים להביא להפסקת אש בין חמאס לישראל. על פי מקורות מצריים, הלילה היה מבוי סתום במגעים, והבוקר צפויים להתחדש המאמצים הקדחתניים למניעת הידרדרות למלחמה. בנוסף, נמסר כי חדר המבצעים המשותף שיגר "מטח טילים גדול של כ-50 רקטות לעבר אזור אשקלון כתגובה לפשעיה של ישראל. בוחנים את הרחבת הירי לעבר ישראל למרחק של יותר מ-40 ק"מ במהלך השעות הקרובות אם התוקפנות הישראלית תימשך". דובר צה"ל מסר כי מעברי ארז וכרם שלום בין הרצועה לישראל נסגרו לחלוטין, למעט מקרים הומניטאריים, ומרחב הדיג בוטל לחלוטין.

בנוסף, משרד הבריאות בעזה עידכן כי מספר הפצועים הפלסטינים מאז אתמול בבוקר עלה ל-70, נוסף על שבעת ההרוגים ביממה האחרונה.

בתוך כך, הותר לפרסום כי משה אגדי בן ה-58 נהרג לפנות בוקר באשקלון בעקבות פגיעה ישירה בחצר בניין ברחוב החסידה 1 במהלך מטח הרקטות על העיר. אגדי, שנפצע קשה מפגיעת רסיסים בחזה ובבטן, פונה לבית החולים ברזילי אך צוות מד"א נאלץ לקבוע את מותו טרם הגיע לשם.

משה אגדי שנהרג מרסיסי רקטה שנפלה באשקלון
משה אגדי שנהרג מרסיסי רקטה שנפלה באשקלון | צילום: חדשות 13

ראש עיירית אשקלון, תומר גלאם, הגיע לזירת הנפילה ואמר: "זוהי שעה קשה לעיר אשקלון. כולנו אבלים, כואבים ושבורים מגודל הטרגדיה שהיכתה באחת המשפחות הוותיקות והמוכרות בעיר אשקלון. העירייה תעמיד לרשות המשפחה את כל הסיוע הדרוש להם בשעה זו ותתמוך בהם ככל שיידרש. בהזדמנות זו, אני שולח מכאן איחולי החלמה מהירה ורפואה שלמה לפצועים ממטחי הרקטות האחרונים לעבר העיר".

משה אגדי שנהרג מפגיעת רקטה מאשקלון
משה אגדי שנהרג מפגיעת רקטה מאשקלון | צילום: חדשות 13

דובר חמאס חאזם קאסם כתב בחשבון הפייסבוק שלו: "הפשעים המתמשכים של ישראל נגד תושבי עזה הביאה לנשים, לילדים ולאזרחים הרוגים ולהריסת עשרות מבנים אזרחיים". קאסם טען כי "במקביל, ההתנגדות מוכנה להגיב על התוקפנות הציונית ביחד עם תמיכה מהעם הפלסטיני סביב ההתנגדות. באמצעות ההתנגדות המאוחדת ובאמצעות העם הדבק בזכותו ובחופש שלו – הם יוכלו להשיג את מטרות העם הפלסטיני, להשיב את זכויותיו ולהסיר את המצור מעל עזה".

רקטה שנפלה סמוך לבית ביישוב אשכול | צילום: דוברות אשכול

משרד החינוך עדכן הבוקר כי לקראת בחינת הבגרות באזרחות שצפויה להתקיים מחר, יפעיל שיעורים פרטיים מקוונים על מנת לסייע לתלמידי הדרום כהכנה למבחן. שמואל אבואב, מנכ"ל משרד החינוך, אמר כי: "נעשה כל שנדרש כדי לסייע לתלמידים שאמורים להיבחן מחר באזרחות, וכדי לוודא שאף תלמיד לא ייפגע לאור המצב". ממד"א נמסר כי מהשעה 02:00 בלילה ועד לשעה 05:00, העניקו צוותי הרפואה טיפול רפואי ופינו לבי"ח 24 נפגעים - שישה שנפצעו מרסיסים, שניים שנחבלו במהלך ריצה למרחב המוגן ו-16 שלקו בחרדה. מתחילת הסבב בשבת בבוקר העניקו צוותי הרפואה של מד"א טיפול רפואי ל-83 נפגעים.

[brightcove_iframe video_id='news-politics-20190505-0816' autoplay='0' credit='' desc='' kid='1_g9nm9ogq' duration='20'']

מדובר צה"ל נמסר כי במהלך הלילה תקפו מטוסי קרב של צה״ל כ-60 יעדי טרור. בנוסף, תקפו כוחות זרוע הים מספר כלי שיט מבצעיים של הכוח הימי של ארגוני הטרור ברחבי רצועת עזה. עד עתה, הותקפו כ-200 יעדי טרור - והתקיפות נמשכות. החל משעה 22:30 ועד הבוקר נרשמו כ-180 שיגורים משטח רצועת עזה לישראל. מתחילת סבב הלחימה אמש זוהו כ-430 שיגורים לשטח ישראל. לוחמי כיפת ברזל יירטו למעלה מ-100 שיגורים.

תיעוד הפצצות חיל האוויר בעזה
תיעוד הפצצות חיל האוויר בעזה | צילום: החדשות 13

בכלי תקשורת פלסטיניים דווח כי חיל האוויר וחיל הים תקפו מטרות של חמאס ושל הג'יהאד האסלאמי, וכן בתי מגורים ברפיח, בחאן יונס ובצפון הרצועה. פלוגות אל-קודס, הזרוע הצבאית של הג'יהאד האסלאמי, הודיעה כי שני פעילים של הארגון חוסלו לפנות בוקר בתקיפה ישראלית באל-בוריג' שבמרכז הרצועה.

בווידאו: זירת פגיעת הרקטה באשקלון

[brightcove_iframe video_id='news-politics-security-20190505-0353' autoplay='0' credit='' desc='' kid='1_fzep1rhn' duration='32'']

זירת הנפילה באשקלון
זירת הנפילה באשקלון | צילום: דוברות איחוד הצלה

בתוך כך, לאורך הלילה נורו מטחים רבים מרצועת עזה לשטח ישראל ואזעקות רבות נשמעות ביישובי העוטף ובערי הדרום. בין היתר נורו רקטות לאשקלון, שדרות, קרית גת, קריית מלאכי, למועצה האזורית לכיש וליישובי העוטף.

משרד החוץ האמריקני פרסם הודעה רשמית לפיה "ארצות הברית מגנה בתוקף את הירי של חמאס והג'יהאד האסלאמי לעבר ישראל. ארה"ב עומדת לצד ישראל ותומכת באופן מלא בזכות שלה להגן על עצמה". מנגד, משרד החוץ הטורקי פרסם הודעה שבה קרא לקהילה הבין-לאומית להתערב בדחיפות לעצירת הפעולות של ישראל בעזה.

תיעוד הפצצות חיל האוויר בעזה
תיעוד הפצצות חיל האוויר בעזה | צילום: החדשות 13

דובר צה"ל מסר אמש כי מאז תחילת סבב ההסלמה הנוכחי זוהו כ-300 שיגורים משטח רצועת עזה לשטח ישראל. בשעות הערב המאוחרות הושמעו לראשונה אזעקות בבאר שבע, ובית בעיר נפגע מרסיסים. לא דווחו נפגעים באירוע זה. במטח שנורה לעבר לקייה שבפזורה הבדואית זוהתה נפילה נוספת, ונפצעו שני תושבים - אחד מהם קל מפגיעת רסיסים.

זירת הנפילה באשקלון
זירת הנפילה באשקלון | צילום: דוברות איחוד והצלה

פיקוד העורף הודיע אמש על ביטול הלימודים בעוטף עזה, במרכז הנגב, במרחב לכיש ובדרום השפלה, וכן על איסור קיום התקהלויות בשטחים פתוחים והגבלת כינוסים מעל 300 איש במקומות סגורים. מקומות עבודה שאינם חיוניים יפעלו רק בתנאי וקיים מרחב מוגן זמין בהתאם לזמני ההתגוננות. ביבנה, באשדוד ובבאר שבע, שלא נכללות תחת הוראות פיקוד העורף החליטו הרשויות לבטל אף הן את הלימודים מחר.

בווידאו: זירת פגיעת הרקטה בבית בבאר שבע

[brightcove_iframe video_id='news-politics-security-20190504-2343' autoplay='0' credit='' desc='' kid='1_j1xi5mn3' duration='12'']

מוקדם יותר, הנחו גורמי הבטחון לא לחדש בצאת השבת את תנועת הרכבות במקטע אשקלון-באר שבע, ותחנות שדרות, נתיבות ואופקים תישארנה סגורות. רכבות בקו רעננה-באר שבע יחלו ויסיימו את נסיעתן בתחנת אשקלון. נוסעים המבקשים להגיע לבאר שבע או לצאת ממנה בכיוון השני – יסעו בקו המזרחי העובר תחנות לוד, להבים רהט וקריית גת. בשל סגירת הקו הדרומי, הודיעו ברכבת ישראל כי בשעה 23:00 הערב תופסק תנועת הרכבות גם במקטע שבין תחנת תל אביב ההגנה לתחנת אשקלון ותחודש מחר ב-6:00.

רקטה שפגעה במבנה לא מאוייש בקרית גת

לוחמי כיפת ברזל יירטו במהלך השבת עשרות שיגורים. על פי דובר צה"ל, למעלה מ-70% מהשיגורים נפלו בשטחים פתוחים. עוד נמסר כי הותקפו יותר מ-120 יעדים ברחבי הרצועה, בהם בניין משרדי המודיעין הצבאי והביטחון הכללי של חמאס, ומבנה בן שש קומות המשמש את מנגנון הביטחון הכללי והמודיעין הצבאי של הארגון.

לפי דיווחים פלסטינים, הותקפו מבנים נוספים, בהם בניין המשרדים של סוכנות הידיעות הטורקית "אנאדולו". במקביל, משרד הבריאות הפלסטיני דיווח כי תינוקת בת שנה וחודשיים ואמה, שהייתה בהריון, נהרגו כתוצאה מהפצצות צה"ל ממזרח לעיר עזה, ובתה הנוספת נפצעה באורח בינוני. כמו כן, מוקדם יותר היום נהרג פעיל חמאס כבן 22 ושני בני אדם נוספים. נוסף לכך, 17 בני אדם נפצעו בהתקפות ברצועה.

מוקדם יותר אחר הצהריים פגעה רקטה בבית בקריית גת. אישה כבת 80 נפצעה קשה מרסיסי רקטה בראשה ובגפיה, טופלה על ידי צוותי רפואה שהגיעו למקום, ופונתה לבית החולים ברזילי שבאשקלון כשמצבה יציב. רקטות נפלו בשתי זירות נוספות בעיר, מבלי לגרום לנפגעים. במטח רקטות לעבר אשקלון גבר כבן 50 נפצע בינוני ופונה לבית החולים ברזילי כשהוא בהכרה מלאה. אדם נוסף נפצע קל מנפילה במהלך האזעקה.

זירת נפילה בשדרות
זירת נפילה בשדרות | צילום: דוברות משטרת ישראל

דובר צה"ל, תא"ל רונן מנליס, אמר אתמול בערב כי מערך ההגנה האווירית של צה"ל ערוך לירי רקטות לעבר גוש דן. "לא שמעתי היום באף דיון את הביטוי 'לסיים את סבב הלחימה'", אמר בריאיון לחדשות 13. "מה שאני שמעתי בדיונים זה איך אנחנו פוגעים בארגוני הטרור, כשמצד אחד חמאס מנסה לקיים שיח בנושא ההסדרה ומצד שני הג'יהאד האסלאמי מנסה לבצע פיגועים בלי שנדע שזה הוא. אין מגעים להפסקת אש שצה"ל מעורב בהם. במוצאי שבת נתחיל בגיוס מילואים מצומצם במערכי המודיעין, פיקוד העורף וההגנה האווירית – אם יהיה צורך נרחיב זאת. אנו נערכים לימי לחימה נוספים".

מנליס ציין כי חיל האוויר הפציץ כשבעים מטרות טרור ברצועה. "עקבנו אחריה טכנולוגית, בשבועות האחרונים הג'יהאד השמיש אותה לקראת ביצוע פיגוע", אמר והוסיף: "מהבוקר מתבצע ירי פראי של חמאס וג'יהאד לעבר טווח מרחקים מתרחב. אני מעריך שהם לא יפסיקו לירות".

דובר צה"ל רונן מנליס
דובר צה"ל רונן מנליס | צילום: ויקיפדיה, BY-SA

"ביממה האחרונה תקפנו במכוון מטרות מאוישות. בתקיפת מוצב חמאס נהרגו שלושה פעילים, וזו אחת הסיבות לדרך בה התגלגל היום. סך הכל לאויב 5-6 הרוגים", המשיך מנליס. "נמשיך לבצע עוד עשרות תקיפות. אנחנו מתגברים כוחות הגנה אווירית, וכן מתבצע תגבור הכוחות הקרקעיים בגבול הרצועה".

בתגובה לירי הרקטות מרצועת עזה, שנמשך מאז הבוקר הודיע מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף כמיל אבו רוקון, על סגירת מעברי הגבול ארז וכרם שלום, וכן על ביטול מרחב הדיג ברצועת עזה, עד להודעה חדשה.