צעירים שביצעו פיגועי דקירה וסייענים לרצח: המחבלים שישוחררו

צעירה שדקרה אימא מול ילדיה בשכונת שייח' ג'ראח שבמזרח ירושלים, וצעיר בן 16 שפצע קשה ישראלי בגבעה הצרפתית הם רק שניים מ-300 מחבלות ומחבלים צעירים שנכללים ברשימות האסירים שישוחררו בעסקת החטופים

זמן צפייה: 03:18

בין האסירים שישראל תשחרר במסגרת עסקת החטופים שאמורה להיסגר הערב (רביעי) ישנם קטינים פעילי חמאס, הג'יהאד האסלאמי ופת"ח. חלק גדול מהם נעצרו השנה, וחלקם אף לפני חודשים בודדים. כ-17 הורשעו ברצח, אך הרוב הגדול נעצר בשל יידויי אבנים או פגיעה ב"ביטחון האזור".

בעניינם של מספר מחבלים המופיעים ברשימה טרם נגזר הדין והליכים המשפטים שלהם עדיין מתנהלים. רוב המחבלים המופיעים ברשימה הם תושבי השטחים ומזרח ירושלים, מעט מהם תושבי רצועת עזה. מכיוון שלא התקבלה בממשלה החלטה על גירוש, המחבלים יוחזרו לבתיהם.

מתווה העסקה לשחרור חטופים
מתווה העסקה לשחרור חטופים
מתווה העסקה לשחרור חטופים

ברשימת האסירים שצפויים להשתחרר נמצאת גם אמו של המחבל שהורשע ברצח יהודה דימנטמן בפיגוע ירי סמוך ליישוב חומש שבשומרון, בשנת 2021. היא הורשעה בסיוע לבנה, בהחבאת נשק ובכך שידעה על כוונתו לרצוח. בשיחה עם חדשות 13, הרב מוטי דימנטמן, אביו של יהודה, סיפר כי לא עודכן בנוגע לשחרורה עד עתה.

יהודה דימנטמן
יהודה דימנטמן, שנרצח ב-2021

בנוסף מופיעים ברשימה המחבל שביצע את פיגוע הירי בשכונת שייח' ג'ראח במזרח ירושלים ביום השואה, בו נפצעו שני בני אדם; המחבלת שביצעה את ניסיון פיגוע הדקירה בתחנת הרכבת הקלה "גבעת התחמושת" במזרח ירושלים לפני שנוטרלה; שלוש המחבלות שביצעו את ניסיון פיגוע הדקירה סמוך לקלקיליה בשנת 2022, לפני שנעצרו עם נשק ומכתב התאבדות; המחבלת שנתפסה לפני חודש עם דגל חמאס ליד מחסום קלנדיה הסמוך לירושלים, ומואשמת שניסתה לבצע פיגוע דקירה; חוליית המחבלים שביצעו את פיגוע הדקירה בשכונת גילה במזרח ירושלים לפני 4 חודשים ופצעו את אור סייר ויינר בן ה-25 באורח קשה, ומחבל שדקר אדם חרדי בגינה ציבורית בגבעת התחמושת באוקטובר שעבר ונוטרל על ידי שוטר.