תחקיר הפעילות בטולכרם: הכוחות זרקו רימון - שחזר והתפוצץ לידם

שעות לאחר פציעתם של לוחמי ימ"ס בטולכרם, מתבררים חלק מפרטי האירוע המורכב. היעד היה מעצר מבוקש בטולכרם, הלוחמים היו לקראת יציאה ממחנה הפליטים כאשר זרקו רימון - שחזר והתפוצץ בקרבתם. צה"ל פעל במקביל בקבר יוסף וחיסל מחבלים בשופה

זמן צפייה: 04:08

שעות לאחר פציעתם של חמישה לוחמי מג"ב בפעילות בטולכרם לפנות בוקר (חמישי), כעת מתבררים פרטים חדשים אודות מספר פעילויות של כוחות הביטחון במהלך הלילה והבוקר ביהודה ושומרון. שלושה לוחמי ימ"ס עדיין מאושפזים במצב קשה בבתי החולים, עם חשש לחיי אחד מהם. תיעוד דרמטי ממצלמת הקסדה של אחד הלוחמים: ירי ומטעני חבלה על הכוחות בחילופי האש.

[brightcove_iframe video_id='vod-news-vod-the-main-edition-clips-part-0510232012' autoplay='0' credit='חדשות 13' desc='עדכון על מצב הפצועים' poster='' kid='1_ygzje61y' duration='83']

רפ"ק ר', מפקד פלגה ביחידת המסתערבים של מג"ב איו"ש, אמר: "הבוקר פשטנו על יעד מבוקש במחנה הפליטים בטול כרם. במהלך הלחימה התנהלו חילופי אש והושלכו לעברנו מטעני חבלה. במהלך הקיפול והיציאה מהיעד לכיוון הרכבים לוחם השליך רימון לעבר חצר בית שממנה ירו לעברנו, הרימון הושלך בחזרה לכיווננו וכתוצאה מכך נפצעו הלוחמים. אנחנו לוחמי יחידת המסתערבים של מג"ב איו"ש נמשיך לפעול לסיכול טרור ונשים את ידנו על המחבלים. אני רוצה לשלוח איחולי רפואה שלמה והחלמה מהירה ללוחמים שנפצעו, אנחנו מחכים להם חזרה ביחידה".

האירוע המשמעותי ביותר היה במחנה הפליטים בטולכרם, שם פעלו ימ"ס איו"ש וסיירת גולני במעצר מבוקש, שנמלט ולא נעצר. פלסטיני אחר שניסה להימלט נורה ברגלו ואקדח נמצא בזירה. לקראת יציאת הלוחמים מהמחנה, כוח בהובלת מפקד הפלגה הותקל בירי והתפתחו חילופי אש קשים במקום. לפי תחקיר ראשוני, אחד הלוחמים זרק רימון לעבר המחבלים כדי לחצות סמטה. הרימון הושלך בחזרה אל הכוח - והתפוצץ מפקד הכוח הספיק בקושי לבעוט ברימון, אך הוא היה עדיין בסביבת הלוחמים.

כוח אחר שהשתתף בפעילות, מסיירת גולני, קיבל דיווח בדרכו חזרה מהפעילות, על ירי לעבר אזרח רכוב אופנוע באזור ההתנחלות אבני חפץ. כוח של שבעה לוחמים ביצע מארב בכפר שופה וכאשר זיהו ירי נוסף ירו ברכב המחבלים וחיסלו את שני מבצעי הירי. ברכב נמצא רובה M16, לא היו נפגעים מקרב כוח צה"ל.

Whatsapp Image 2023 10 05 At 1
חיילים ליד טולכרם, הבוקר | צילום: רויטרס

לוחמי מג"ב שנפצעו פונו לבתי החולים בילינסון בפתח תקווה, מאיר בכפר סבא ולניאדו בנתניה, כאשר אחד מהם סובל מרסיסים בראש, בחזה, בבטן ובגפיים, לוחם נוסף עם פצעי ירי בגפיים ולוחם שלישי עם רסיסי רימון בחזה וירי בגפיים.

שניים מהלוחמים מאושפזים בביה"ח בילינסון במצב קל וקשה, שנכון לעכשיו נשקפת סכנה לחייו. ד"ר אלון נבט, סגן מנהל בית החולים בילינסון: "לחדר הטראומה בבית החולים הגיעו שני פצועים מהאירוע בטולכרם, פצוע אחד במצב קל, הפצוע השני במצב קשה ונמצא כעת בחדר הניתוח". שני לוחמים נוספים במצב קל וקשה מאושפזים בביה"ח מאיר, ולוחם נוסף במצב קשה אך יציב בביה"ח לניאדו. אחד הלוחמים שפונו למאיר, בן 37, הגיע במצב אנוש לביה"ח. לאחר פעולות מאומצות, מצבו כעת מוגדר קשה מאוד אך יציב. לאחר מכן הועבר להמשך טיפול בביה"ח בילינסון.

מבית החולים לניאדו נמסר בנוגע ללוחם שמצבו קשה כי הוא "עבר סדרת בדיקות ונכנס לניתוח חירום שארך כשש שעות. מפכ"ל המשטרה רנ"צ יעקב שבתאי הגיע לבקר את הלוחם ובני משפחתו". מנהל מחלקת כלי דם בבית החולים, ד"ר אנטון קבאשה, מסר: "מדובר בלא פחות מנס. הלוחם ספג רסיסים רבים בגפיים העליונות והתחתונות, תוך חשש ממשי לפגיעה בעורקים. לשמחתנו אף רסיס לא פגע בעורקים. צוות המחלקה הבכיר ביצע ניתוח היברידי שכלל חקר של עורקים בגישה פתוחה ובמקביל צנתור של כלי דם על מנת לוודא כי אין כל פגיעה בכלי הדם".

Whatsapp Image 2023 10 05 At 1
אזור טולכרם, הבוקר | צילום: רויטרס

נשיא המדינה יצחק הרצוג הגיב לאירוע: "בשם העם בישראל אני מייחל לרפואתם השלמה של לוחמי מג"ב האמיצים שנפגעו הלילה במהלך פעילות מבצעית בטול כרם, ומחזק את ידי צה"ל וכוחות הביטחון בפעילותם למיגור הטרור, לעתים תוך סיכון עצום. במיוחד בתקופת החגים, כשאנו בחיק משפחותינו, חשוב שנזכור ונכיר תודה גם למי ששומרים עלינו".

ראש הממשלה בנימין נתניהו מסר: "אני שולח איחולי החלמה מהירה ללוחמי מג"ב שנפגעו הלילה בפעילות מבצעית בטולכרם. צה"ל וכוחות הביטחון ימשיכו לפעול באומץ ובנחישות כדי לטהר את קיני המחבלים ביהודה ושומרון. אנו רואים באיראן אחראית ישירה לגל הטרור ביו״ש, בעידוד ובמימון פעולות רצחניות נגד אזרחי ישראל. ממשלת ישראל תילחם בנחישות בטרור ותגן על אזרחי ישראל".

Screenshot 2023 10 05 074522

מוקדם יותר, במהלך הלילה, כוחות של צה"ל אבטחו קבוצה של מתפללים, כ-40 אוטובוסים, שעלו לקבר יוסף בשכם. על הכוחות הושלכו אבנים ובקבוקי תבערה. בתיעוד פלסטיני נראה דחפור צה"לי שסופג מספר רב של בקבוקי תבערה. לוחם אחד נפצע מכווייה, פצוע קל ממטען על הכוחות. חמישה פלסטינים נפצעו, ארבעה מהם מירי הכוחות ואחד שנפצע ממטען שהם זרקו.