בגלל המתיחות ברצועה: ביקור רה"מ הוזז

ראש הממשלה הגיע היום לביקור ודיון בפיקוד הדרום - אולם הדיון עצמו נערך דווקא בבאר שבע, ולא במפקדת אוגדת עזה כפי שתוכנן במקור

שיירת ראש הממשלה, היום

ביקורו של ראש הממשלה בפיקוד הדרום היום (שלישי) הוזז ממפקדת אוגדת עזה למפקדת הפיקוד בבאר שבע בשל חשש שהביקור יעלה את מפלס המתיחות ברצועה על רקע הקיצוץ באספקת החשמל. נתניהו השתתף בביקור בדיון הערכת מצב בנוגע למתיחות ברצועה סביב צמצום אספקת החשמל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ביקורו של ראש הממשלה נקבע לפני כשבועיים, והתלוו אליו שר הביטחון ליברמן, הרמטכ"ל איזנקוט ואלוף פיקוד הדרום אייל זמיר. נתניהו אמר בביקור כי "פניה של ישראל לא להסלמה" והשר ליברמן חיזק את הדברים, אולם חמאס כבר מאיים כי "צמצום החשמל יוביל לפיצוץ גדול".

עם זאת, על פי הערכות דברי חמאס הם מהפה והחוצה - בארגון לא מעוניינים כעת להגיע לכלל התנגשות. הצהרות חמאס, אם כך, נועשו בעיקר לגיוס כספים, שיאפשרו את התשלום עבור החשמל והחזרת האספקה למה שהייתה בעבר.

עזה תחת החשכה
עזה תחת החשכה | צילום: רויטרס

מגעים עם אירופה לגבי החשמל

קודם לכן דווח בחדשות 2 כי במהלך היום מתקיימים מגעים בין ישראל למספר מדינות באירופה, בניסיון להגיע לפתרון ולמנוע את הפחתת העברת החשמל לרצועה. מספר מדינות פנו לישראל כדי לבחון כיצד לפעול בנושא, ולקבל פרטים על המשמעויות והעלויות ועל האופן שבו ניתן להגיע לפתרון הסוגיה.

החשמל בעזה מסופק על ידי ישראל, והרשות הפלסטינית - שמשלמת את החשבון - הודיעה כי תפסיק לשלם, מה שעלול להוביל להסלמה ולמשבר הומניטרי חמור ברצועה. בשלב זה חסרים כ-15 מיליון שקלים בכל חודש, בעקבות החלטת הרשות הפלסטינית - שאושררה שלשום על ידי הקבינט הישראלי - לצמצם את כמות החשמל שמועברת לרצועה.

במקביל למהלכים המדיניים, נערכים בחברת החשמל הישראלית לביצוע ההנחיה: מכיוון שמדובר בעניינים טכניים, ההכנות צפויות להימשך מספר ימים - ובחברת החשמל מקווים שהנושא ייפתר מבלי שייאלצו לבסוף לקצץ את אספקת החשמל.

ברצועה גובר החשש למשבר הומניטרי או הסלמה בדרום בעקבות החלטת הקבינט להפחית את אספקת החשמל לרצועה בכ-25% והמצוקה הגוברת של חמאס