הפיגוע במעיין בדולב: ארבעה פלסטינים נעצרו מאז הלילה

הפלסטינים דיווחו כי שלושה תושבי אזור רמאללה ונער ממחנה הפליטים אל-ערוב שבצפון חברון נעצרו ע"י כוחות צה"ל - לא ברור אם יש להם קשר ישיר לפיגוע. הסריקות נמשכות כל העת

זמן צפייה: 03:40

הפיגוע במעיין בדולבצה"ל עצר מאז שעות הלילה (שבת) ארבעה חשודים פלסטינים במעורבות בפיגוע שבו נרצחה רינה שנרב בת ה-17 - כך לפי דיווחים פלסטיניים. שלושה מהם מאזור רמאללה ואחד מאזור חברון. לא ברור אם יש להם קשר ישיר לפיגוע, והמצוד אחר המחבלים נמשך כל העת.

לפי הדיווחים, העצורים הם אסראף מערוף, תומך חמאס מרמאללה, הנער סאמד ג'יהאד ג'הארה ממחנה הפליטים אל-ערוב שבצפון חברון, ורובחי אבו ספא ומוחמד אבו ספא מעין עריק שבמחוז רמאללה.

Whatsapp Image 2019 08 24 At 1
המצוד אחר חוליית המחבלים מהפיגוע בדולב | צילום: דובר צה''ל

אביה של רינה, הרב איתן שנרב נפצע קל, ואילו מצבו של אחיה דביר בן ה-19 שנפצע קשה, השתפר הבוקר והוא מוגדר בינוני ויציב. מבית החולים הדסה שם הוא מאושפז נמסר כי הוא כעת בהכרה ועירני, לאחר שנותח אתמול.

[brightcove_iframe video_id='news-politics-security-20190824-2001' autoplay='0' credit='דובר צה"ל' desc='המצוד אחר חוליית המחבלים' kid='1_lebtqrxy' duration='54'']

במהלך המצוד הנרחב באזור, בו משתתפים כוחות גדולים של צה"ל ושב"כ, הוחרמו כמה מצלמות אבטחה, שצפויות לסייע באיתורם של המחבלים. הפלסטינים מצדם הפיצו סרטונים שבהם הם קוראים להשמיד סרטונים מהמצלמות, כדי שלא לאפשר לכוחות לשים את ידיהם על החוליה.

בווידאו: סריקות צה"ל אחר המחבלים


הפעולה תוכננה בקפידה, כאשר ככל הנראה המפגעים הטמינו בלילה את המטען במקום - והפעילו אותו מרחוק תוך כדי צפייה בהתרחשות. לאחר מכן, נמלטו מהמקום באמצעות רכב, כך לפי ההערכות, שכן אם היו עוזבים באופן רגלי הכוחות היו שמים לב אליהם. בזירה נשארו סימנים ורמזים שהמחבלים השאירו אחריהם, ולכן ההערכה היא שהמצוד לא ייארך זמן רב.

רובחי אבו ספא | צילום: חדשות 13

המעיין עין בובין מאובטח על ידי צה"ל, שלרוב מגיע לאזור בשעה 11:00 בבוקר. נראה כי המחבלים הכירו את סידורי הביטחון במקום, ויכול להיות שאף כיוונו את הפיגוע נגד חיילי צה"ל, אך ראו את המשפחה והחליטו להפעיל את המטען. לפי דפוס הפעולה ורמת המורכבות של הפיגוע, נראה כי לפחות אחד מהמחבלים מתגורר באזור.

Whatsapp Image 2019 08 24 At 1
המצוד אחר חוליית המחבלים מהפיגוע בדולב | צילום: דובר צה''ל

המטען היה חריג ביחס למה שנראה בשטחים בתקופה האחרונה - הוא שקל כ-4-3 קילוגרמים והכיל רסס רב, כך שאם הייתה במקום קבוצה גדולה יותר של אנשים - היו נפגעים רבים יותר בתקרית. לאחר הפיגוע פרס צה"ל מחסומים רבים באזור ועל פי דיווחים פלסטיניים, הוחרמו מצלמות אבטחה בכפרים סמוכים.

הרמטכ"ל אביב כוכבי הגיע לזירת הפיגוע, סייר בשטח יחד עם מפקד פיקוד המרכז, קיבל סקירה אודות תמונת המצב הגזרתית וקיים הרמטכ"ל הערכת מצב בשטח. כוכבי אמר כי "אנו נמצאים בעיצומו של מרדף שמובל על ידי כוחות צה"ל, שב"כ והמשטרה, ומרכזים מאמץ מודיעיני מבצעי רחב לאיתור מבצעי הפיגוע הרצחני והחמור. אני בטוח ביכולתנו לאתר את המפגעים במהרה". כמו כן, ראש הממשלה נתניהו קיים התייעצות ביטחונית עם ראשי מערכת הביטחון.

אזור הפיגוע בסמוך לדולב
אזור הפיגוע בסמוך לדולב | צילום: דובר צה''ל

בריאיון ל"שישי" עם אילה חסון, שחזר האב, הרב איתן שנרב, שנפצע בפיגוע את הרגעים שלפני הפיצוץ: "כל הירידה מהחניה עד לפיגוע הייתה בערך 3-4 דקות. כל הדרך הזאת דביר אמר לי 'אבא בוא ננצל את הזמן, יש לי קורס חובשים, בוא תשאל אותי שאלות' - ואחרי הפיגוע עשיתי לו ח"ע מהציצית", סיפר איתן. "אני נפגעתי בבטן בעיקר, ויש לי רסיס בבטן ושבר באגן. אני מכיר את זה, ישר הבנתי שזה מטען. ברגע הראשון עוד הייתה לי מחשבה שאולי אני תכף אתעורר מהחלום, אבל הבנו ישר".

איתן הוסיף וסיפר שרינה הייתה "מתוקה מדבש, בחורה מתוקה כל כך. כשראיתי אותה אחרי זה, אמרתי שהיא הרוגת מלכות בשביל עם ישראל. היא כ"כ התחזקה בחודשים האחרונים בתורה ומצוות".