הפיגוע בגוש עציון: דיווחים פלסטיניים על מעצרים סמוך לחברון

על פי הפלסטינים, ארבעה מבני משפחת אל-עצאפרה, בהם אישה, נעצרו בכפר כאחיל. במקום התפתחו עימותים עם צעירים מקומיים ונשמעו קולות של רימוני הלם. כמה פלסטינים נפגעו מגז מדמיע

זמן צפייה: 00:52

הפיגוע בגוש עציון: על פי דיווחים פלסטיניים, כוחות הביטחון פשטו על הכפר בית כאחיל שליד חברון וביצעו בו מעצרים הקשורים לפיגוע בו נרצח דביר יהודה שורק. על פי הפלסטינים, ארבעה מבני משפחת אל-עצאפרה נעצרו, בהם עכרמה נציר, קאסם אל-עצאפרה ואשתו, אינאס אל-עצאפרה. לפי דיווח נוסף, רכב ששימש את החולייה בפיגוע הוחרם בכפר פאג'ר הסמוך לבית לחם.

במקום התפתחו עימותים עם צעירים מקומיים ונשמעו קולות של רימוני הלם. כמה פלסטינים נפגעו מגז מדמיע.

דיווח פלסטיני: מעצרה של אינאס אל-עצאפרה, אישתו של קאסם אל-עצאפרה, אשר נעצרו בבית כאחל
דיווח פלסטיני: מעצרה של אינאס אל-עצאפרה, אישתו של קאסם אל-עצאפרה, אשר נעצרו בבית כאחל
Whatsapp Image 2019 08 10 At 0
כוחות צה''ל בכפר בית כאחיל מצפון לחברון | צילום: ידיעות מהשטח
דיווח פלסטיני: רכב אחד החשודים ברצח דביר שורק הוחרם
דיווח פלסטיני: רכב אחד החשודים ברצח דביר שורק הוחרם | צילום: ידיעות מהשטח

עוד בחדשות 13:

דקה אחר דקה: כך התרחש הפיגוע שבו נדקר למוות דביר שורק

"ננסה לבחור בחיים ולהאיר": מאות נכחו בהלווית החייל דביר שורק

נתניהו בזירת הפיגוע: "החקירה מתקדמת – נשיג את מי שביצע הרצח"

החייל דביר יהודה שורק, שנדקר למוות בגוש עציון
החייל דביר יהודה שורק, שנדקר למוות בגוש עציון | צילום: חדשות 13

כזכור, גופתו של שורק אותרה בבוקר יום חמישי מוטלת לצד הכביש, בין אפרת למגדל עוז שבחטיבה המרחבית עציון. שורק נהרג כשעשה את דרכו בחזרה מירושלים לישיבת ההסדר "אור-תורה מחניים", שבה למד.

יום קודם לכן, בשעות אחר הצהריים, נסע שורק מישיבתו שבמגדל עוז לירושלים כדי לקנות ספרים למוריו, כמתנה לסיום לימודיו. בשעות הערב עלה על אוטובוס חזרה לישיבה, כשבחפציו, בין היתר, ספרים של דוד גרוסמן, שבחר כשי.

זירת פיגוע הדקירה בגוש עציון בו נרצח דביר יהודה שורק בן ה-19
זירת פיגוע הדקירה בגוש עציון בו נהרג דביר יהודה שורק בן ה-19 | צילום: חדשות 13

בשעה 20:00 לערך ירד שורק מהאוטובוס בכביש 60 שחוצה את הגדה מצפון לדרום, ועולה בדרך הצרה המובילה למגדל עוז – שם ממוקמת הישיבה בה למד. רכב המחבלים הבחין בו והחל לעקוב אחריו, ובמרחק עשרות מטרים ספורים משער היישוב אחד המחבלים זינק על שורק, דקר אותו כמה פעמים בסכין והשליך את גופתו לשדה הסמוך.

סמוך לשעה חצות, לאחר שעות שבהן לא התקבלו סימני חיים משורק, הוגשה תלונה למשטרה על נעדר – וכוחות פתחו בחיפושים באזור. בשעה 3:00 התגלתה גופתו של דביר, וכוחות צה"ל ושב"כ החלו במרדף אחר חוליית המחבלים שנמלטה ממקום האירוע.

מחקירת מערכת הביטחון עולה כי המחבלים לא תכננו לחטוף את שורק, ובשום שלב לא עלה לרכבם. המחבלים הבחינו בשורק בעלייה למגדל עוז, רצחו אותו בדקירות סכין והשליכו את גופתו בכביש העולה למגדל עוז. כעת נבחן אם ארבו מראש לאזרח ישראלי שיעבור במקום, או שהפיגוע יצא לפועל באופן ספונטני.

הלוויתו של דביר יהודה שורק
הלוויתו של דביר יהודה שורק | צילום: חדשות 13

כאלף בני אדם הגיעו לבית העלמין בעפרה וליוו את שורק בדרכו האחרונה. להלוויה הגיעו גם שר החינוך, רפי פרץ (הימין המאוחד) וחבר הכנסת גדעון סער (הליכוד).

יואב שורק, אביו של דביר, ספד לו: "מתנה קיבלנו לכמעט 19 שנה, מתנה שהפיצה אור וטוב בתוך המשפחה ומחוץ לה. בלי יומרנות ובלי ציניות. על המתנה הזאת אמרתי – ה' נתן וה' לקח. ה' לקח ואנחנו נותרים חסרים ופצועים", אמר האב והוסיף: "כמה כאב יביא הגעגוע והאם נמצא כוחות לבנות ולנטוע כמו שאהבת. רשעים אוהבי מוות קיפדו את חייך, אבל הם לא פגעו באור שלך ובעשיית הטוב. אנחנו נמשיך וננצח עם אלה. ננסה להמשיך לבחור בחיים ולהביא אור".

באותו הערב ספד לחייל הסופר דוד גרוסמן, שספרו נמצאו בין חפציו של שורק, באירוע לזכרה של נחמה ריבלין. "לא הכרתי את דביר שורק. אבל שמעתי עליו הרבה במשך היום, שמעתי שהוא היה נער מאיר ומואר, אוהב אדם ורגיש – אמן בנפשו" אמר גרוסמן. הסופר, ששכל את בנו במלחמת לבנון השנייה, הוסיף: "לבי-לבי לכל אוהביו, אני יודע באופן אישי איזו דרך קשה עומדת בפניהם. אני יודע שנער מיוחד כמו דביר יאיר את דרכם".

בביקור בזירת הפיגוע, אמר ראש הממשלה נתניהו: "קיבלתי עדכונים שוטפים, כולל מראש שב"כ", אמר. "החקירה מתקדמת, ובשנים האחרונות כוחות הביטחון מצאו את כל המרצחים. אין לי ספק, על סמך מה ששמעתי - נשיג את מי שביצע את הרצח הנורא".

״אמרתי הבוקר שארץ ישראל נקנית בייסורים", המשיך ראש הממשלה". "איבדנו כאן את דביר, בן יקר למשפחת שורק, שאיבדה גם את הסבא, הרב הרלינג, לפני שנים אחדות", הוסיף. "ליבנו איתם. אנחנו מחבקים אותם בשעתם הקשה".

המצוד אחר המחבלים שרצחו את דביר שורק מתנהל מאז שנמצאה גופתו סמוך ליישוב מגדל עוז בלילה שבין רביעי לחמישי. לפי דיווח נוסף, רכב ששימש את החולייה בפיגוע הוחרם סמוך לבית לחם