4 מאסרי עולם למחבל שרצח שני חיילים ותינוק בגבעת אסף ובעפרה

ביהמ"ש גזר את העונש על עיסאם ברגותי, שפתח באש לעבר שירה איש-רן ההרה, מה שהוביל למות התינוק, וירה למוות בלוחמים יובל מור יוסף ויוסי כהן. השופטים: "פעל באופן מתוכנן וללא חמלה"

זמן צפייה: 00:23

בית המשפט הצבאי בעופר גזר היום (חמישי) ארבעה מאסרי עולם על עיסאם ברגותי, המחבל שהיה מעורב בפיגוע הירי בצומת גבעת אסף, שבו נהרגו החיילים יובל מור יוסף ויוסף כהן, ובפיגוע בצומת עפרה, שבו נרצח התינוק עמיעד ישראל איש-רן ונפצעו הוריו, עמיחי ושירה. בנוסף, הופעל במצטבר מאסר מותנה בן שלוש שנים שהוטל על ברגותי בשל הרשעה קודמת. כמו כן, הוא חויב לשלם פיצויים בסך כולל של מיליוני שקלים לפצועים ולמשפחות הנרצחים. לפני שבע חודשים הורשע המחבל בשלושת מקרי הרצח ובעבירות נוספות, לאחר שהודה במעשיו.

השופטים, סא"ל צבי היילברון, סא"ל אתי אדר ורס"ן סבסטיאן אוסובסקי, אמרו כי "הנאשם פעל באופן מתוכנן וללא חמלה. זהו מקרה מובהק שבו על בית המשפט להטיל עונש מאסר עולם. סבורים אנו כי על הנאשם לרצות את העונש בגין כל מעשה של גרימת מוות בכוונה באופן מצטבר. מעשיו של הנאשם גדעו חייהם של שני צעירים והקורבן הצעיר ביותר".

"תם ולא נשלם. גם לאחר מתן גזר הדין משפחות הקורבנות תישארנה עם הכאב והשכול ויאלצו לחיות עם המחשבה על הפער בין מה שהיה צריך להיות למה שלא יהיה", כך ציינו.

כתבות נוספות בחדשות 13 >>

המחבל מהפיגועים בצומת עפרה ובגבעת אסף הורשע ב-3 מקרי רצח

אב הלוחם שנפל בגבעת אסף: "את היופי שלהם מגלים אחרי מותם"

המחבל מהפיגועים בצומת עפרה ובגבעת אסף הורשע ב-3 מקרי רצח

עיסאם ברגותי, המחבל שביצע את פיגוע הירי בגבעת אסף
עיסאם ברגותי, המחבל שביצע את פיגוע הירי בגבעת אסף | צילום: רויטרס

בתום הדיון, אמר מוטי מור יוסף, אביו של יובל, כי זהו "יום לא קל. ארבעה מאסרי עולם לא מנחמים. אם גזר הדין היה עונש מוות זו הייתה סגירת מעגל". לדבריו, "המחבל יילך לעשות חיים בכלא - הוא כבר ישם שם 11 שנים כך שעבורו זה בית מלון".

"אני מקווה שהמחבל יירקב עד יומו האחרון ושהמדינה לא תחשוב להכניס אותו לעסקת מחבלים". מור יוסף טען כי "אין הרתעה במדינה. אם המדינאים שלנו היו נותנים הרתעה אז היו מחוקקים חוקים לגרש את כל המשפחה והסייענים. ככה נמנע את הרצח הבא.".

רפאל איש רן, סבו של עמיעד ישראל, הוסיף: "אין לנו ספק שאם תיהיה למחבל שרצח הזדמנות הוא ירצח עוד פעם - הוא היה צריך להיות מת ולא לחיות. הוא בן מוות. לפחות שישב בכלא עד סוף ימיו ולא יצא משם לעולם. חייבים לעצור את מעגל הרצח שמחבל רוצח שוב ושוב ורוצח שוב". לדבריו, "חשוב שממשלת ישראל לא תשחרר אותו בשום עסקה עתידית".

עיסאם ברגותי מובא לבית המשפט הצבאי
עיסאם ברגותי מובא לבית המשפט הצבאי

ברגותי, כאמור, היה מעורב בפיגוע הירי בגבעת אסף שאירע בדצמבר אשתקד. הוא נעצר כשלושה שבועות לאחר הפיגוע הרצחני בכפר אבו שחידם שבבנימין, בתום פעילות מודיעינית ומבצעית של כוחות הביטחון, ובמארס בשנה שעברה הרסו כוחות צה"ל את ביתו. בפיגוע, כאמור, נפלו סמל ראשון יובל מור יוסף מאשקלון וסמל יוסי כהן מבית שמש. השניים שירתו בגדוד נצח יהודה של הנח"ל החרדי, ונורו על ידי מחבל בעת שעסקו בפעילות ביטחון שוטף באזור יהודה. בפיגוע נפצע קשה חייל נוסף וצעירה.

ימים ספורים קודם לכן, ביצע ברגותי פיגוע ירי בצומת עפרה, יחד עם אחיו סאלח. השניים פתחו בירי לכיוון אנשים שעמדו בתחנה, שממנו נפצעה קשה שירה איש-רן שהייתה בהיריון מתקדם. בעלה עמיחי נפצע בינוני, וחמישה אזרחים נוספים נפצעו. התינוק יולד בניתוח חירום, ומת כעבור שלושה ימים. לאחר מותו הוענק לו השם עמיעד ישראל.

שירה סילברשטיין ועמיחי
שירה סילברשטיין ועמיחי | צילום: חדשות עשר

מותו של התינוק עורר סערה בקרב הציבור והן במערכת הפוליטית. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אמר אז: "ליבנו עם שירה ועמיחי על פטירת התינוק בן הארבעה ימים שאין לו אפילו שם. מרצחים נתעבים, הפושעים הנלוזים ביותר עלי אדמות. כוחות הביטחון דולקים אחר הרוצחים ואני מקווה שבקרוב יהיו חדשות בעניין. אנחנו לא נרפה עד שנמצא אותם ונמצה איתם את הדין".

אחיו של עיסאם ברגותי, סאלח ברגותי, היה כאמור שותף אף הוא בביצוע הפיגוע בעפרה. הוא חוסל כמה ימים אחרי הפיגוע במהלך ניסיון מעצרו, לאחר שניסה להימלט תוך ניסיון לפגוע בכוחות, נורה ונהרג. בנוסף נעצרו עוד מספר חשודים במעורבות בביצוע הפיגוע. העצורים הועברו לחקירת שב״כ. על פי דיווחים פלסטיניים הכוח זיהה את ברגותי ברחוב הראשי של הכפר כשניסה להימלט באמצעות רכב, והוא נורה על ידי כוחות הביטחון ארבע פעמים לפחות. באפריל האחרון הרסו כוחות צה"ל את ביתו.