ברקע המתיחות בצפון: צה"ל מגביל תנועה באזור גבול לבנון

לאחר איומי חזבאללה בעקבות תקרית המל"טים בביירות, צה"ל אסר על נסיעה שאינה הכרחית במרחק של פחות מ-5 קילומטרים מהגדר. בין היתר, נאסרה התנועה בין בירנית לסאסא ובין אביבים לרמות נפתלי

זמן צפייה: 03:02

המתיחות בצפון: צה"ל הגביל היום (שלישי) תנועת כלי רכב בכמה כבישים הסמוכים לאזור גבול לבנון. זאת, ברקע איומי חזבאללה בעקבות תקרית המל"טים בביירות. על פי ההנחייה, אין לבצע נסיעה שאינה נחוצה במקרה של פחות חמישה קילומטרים מהגבול.

בין היתר, נאסרה נאסרה הנסיעה שלא לצורך בכביש בין בירנית לסאסא ובין אביבים לרמות נפתלי. כמו כן, נאסרה התנועה בכבישים 8990, 8993, 8967 שבין אביבים לדובב, בסמוך לגבול, ו-886 שבין יפתח למשגב עם.

מדובר צה"ל נמסר: "לאור הערכת מצב מבצעית הוחלט כי תנועת רכבים צבאים מסוימים במספר צירים תתאפשר על בסיס אישור פרטני ובהתאם להערכת המצב. במקביל נשמרת השגרה האזרחית במרחב".

לכתבות נוספות בנושא: 

חזבאללה: "שני המל"טים שהופלו בביירות הכילו חומר נפץ"

ישראל במסר ללבנון: אם חזבאללה יתקוף – נראה בממשלתכם כאחראית

הערכה: היעד שהותקף בביירות – משמעותי מכפי שחזבאללה מנסה לתאר

מחסום בכביש למטולה
מחסום בכביש למטולה | צילום: חדשות 13

הלילה הצהיר ארגון חזבאללה כי שני המל"טים שהופלו בדאחייה שבביירות ומיוחסים לישראל, הכילו חומרי נפץ ונועדו לתקיפה - ולא נשלחו לטובת איסוף מודיעין. כך, על פי הארגון, עולה מנתיחת שאריות המל"ט הראשון שנתפס.

בהצהרת הארגון נטען כי מבדיקת החבלנים עולה כי כלי הטיס הכיל חמישה קילוגרמים וחצי של חומר נפץ מסוג C4. על פי ההודעה, המל"ט נשלח על מנת לגרום לפיצוץ - אך לא הצליח בכך.

בתוך כך, רוסיה הודיעה כי היא מודאגת מהתקיפה הישראלית לכאורה בלבנון, וקראה למעורבים להפגין איפוק ולשמור בקפדנות על החוק הבין-לאומי. בהודעה שפרסם משרד החוץ הרוסי נכתב כי "מוסקבה מביעה דאגה עמוקה מההסלמה באזור. אנו מדגישים את הסכנה של פעולות כאלו, ומזהירים שהן עלולות להניע עימות חמוש שתוצאותיו בלתי צפויות".

חלקי המל''ט שלטענת לבנון נפל באזור ביירות
חלקי המל''ט שלטענת לבנון נפל באזור ביירות | צילום: חדשות בטחון שדה

בד בבד, העיתון הלבנוני "אל-אחבאר" המקורב לחיזבאללה דיווח כי שר החוץ האמריקני מייק פומפאו ניסה לשכנע את ממשלת לבנון במהלך השיחות שקיים עמה כי ישראל "אינה מתכוונת לשנות את כללי המשחק". גורמים מסרו לעיתון כי וושינגטון מסרה לביירות שהתקיפה בסוריה "הייתה הכרחית כדי למנוע מתקפה מתוכננת מצד האיראנים וכי בצה"ל לא התכוונו לגרום לאבידות בנפש בשורות פעילי חזבאללה".

כמו כן, דווח בעיתון כי פיצוץ הרחפנים נבע כתוצאה מתקלה טכנית, וכי בשל התקלה - הרחפן השני נשלח על מנת לפוצץ את הרחפן הראשון, שהיה במשימת סיור תקופתית. "לא הייתה כל כוונה לבצע פעולת תקיפה", נמסר.

ביום ראשון העבירה ישראל מסר חריף ללבנון באמצעות ארצות הברית, על רקע איומיו של מזכ"ל חזבאללה, חסן נסראללה - להגיב על מתקפת הרחפנים בביירות בה האשים את ישראל. כך אמרו לחדשות 13 פקידים ישראלים בכירים.

חלקי המל''ט שלטענת לבנון נפל באזור ביירות
חלקי המל''ט שלטענת לבנון נפל באזור ביירות | צילום: חדשות בטחון שדה

הפקידים הבכירים ציינו כי במהלך שיחת טלפון שקיים ראש הממשלה נתניהו עם שר החוץ של ארצות הברית, מייק פומפאו, הוא ביקש ממנו להעביר מסר לראש ממשלת לבנון, סעד חרירי, לפיו במקרה שחזבאללה תתקוף בתגובה לאירוע הרחפנים, ישראל תראה בממשלת לבנון אחראית ותגיב נגד מדינת לבנון כולה. זאת, בלי לבצע הפרדה בין חזבאללה לבין לבנון.

פומפאו שוחח גם עם נתניהו וגם עם חרירי בנסיון להביא להרגעת המצב. הוא אמר לנתניהו כי ארצות הברית תומכת בזכותה של ישראל להגן על עצמה מפני תוקפנות איראנית. עם זאת, בכל הנוגע ללבנון האמריקנים מנסים למנוע הסלמה נוספת ולמנוע פגיעה במדינת לבנון.

מוקדם יותר התייחס חרירי לתקרית, וטען כי זו "פגיעה גלויה בריבונות הלבנונית והפרה של החלטה 1701 של האו"ם". לדבריו, על הקהילה הבין-לאומית לשמור על ההחלטה מפני ההפרות הישראליות ומפני ההשלכות שלהן. עוד הוסיף כי הוא מקיים התייעצויות עם נשיא לבנון מישל עאון ויו"ר הפרלמנט במדינה נביה ברי, כדי להחליט על הצעדים הבאים בנוגע לתקיפה - שמהווה איום על היציבות באזור ומטרתה להביא למתיחות, לטענתו.