הרמטכ"ל הכריע: פרויקט שילוב הנשים כלוחמות בשריון – יימשך

כוכבי קבע שהפיילוט בחיל יורחב עוד השנה, אך הצביע גם על פערים בכשירויות הנדרשות. הלוחמות יבצעו שירות מבצעי בהגנת גבולות בדרום, בטנקים על בסיס מגדרי. "שילוב נשים בצה"ל - חשוב ומתבקש"

זמן צפייה: 02:23

הרמטכ"ל אביב כוכבי הורה הבוקר (ראשון) על המשך שילובן של נשים בחיל השריון. "במרוצת השבועות האחרונים ובהמשך לפיילוט לשילוב נשים בטנקים במערך הגנת הגבולות, קיים הרמטכ"ל, רב-אלוף אביב כוכבי, סדרת דיונים בפורום נרחב, שכלל חברים במטה הכללי וקצינים בכירים בחיל השריון, לצורך בחינת יכולת שילובן של נשים בטנקים בהגנת גבולות", נמסר מדובר צה"ל. "תרומתן של הנשים בצה"ל הייתה ותמשיך להיות משמעותית ביותר. שילוב נשים בצה"ל בכלל, לרבות בפעילות מבצעית, הוא חשוב ומתבקש, זאת לצד ההכרח בשמירה על הדרישות המקצועיות לכל תפקיד".

שילוב הלוחמות בפעילות מבצעית יעשה בשל הראשון תחת אוגדה 80, באזור הגבול עם ירדן, ויחל כבר השנה. הצוותים בטנקים יהיו בהפרדה מגדרית, ולא יתאפשרו צוותים מעורבים.

עוד בחדשות 13:

2 מפקדות הטנק הראשונות עתרו לבג"ץ: "צה"ל של 2020 מפלה נשים"

חרף הפיילוט המוצלח: צה"ל ביטל הטמעת לוחמות בחיל השריון

בעקבות תחקיר המקור: ארגוני נשים מבקשים שילוב חיילות בשיריון

אחת ממפקדות הטנק הראשונות בצהל
אחת ממפקדות הטנק הראשונות בצהל | צילום: דובר צה''ל

מטעם העותרות נמסר בתגובה להחלטה: "הגיוס של נשים ואף המשך הפיילוט מבורכים, אולם העותרות עומדות על כך שגיוס נשים יהיה כלוחמות בחוד גם בחיל השריון, ולא רק במערך הגבולות. בניגוד לנטען בהודעת הצבא לעיתונות, ממידע הקיים מאת אלו אשר ביצעו את הפיילוט ואת ההכשרות בפועל – עולה כי לנשים יכולות מסוגלות זהה כשל גברים לתפקד בתפקידי לוחמת החוד בשריון".

ממפלגת עוצמה יהודית נמסר: "חבל שהרמטכ"ל נכנע ללחצי הארגונים הפמיניסטיים הקיצוניים ומקבל החלטה שמטרתה לרצות אותם בלבד, ושאינה נובעת משיקולי ביטחון ישראל. בשנים האחרונות הפך צה"ל לפיילוט של שילוב נשים בתפקידי לוחמה, שלא כמו בצבאות אחרים. במקום שמטרת צה"ל תהיה נצחון, מטרתו הפכה להיות כלי שרת בידי ארגוני הנשים מהשמאל. אנו קוראים לשר הבטחון בנט להורות לרמטכ"ל לעצור את קידום התכנית ההזויה הזו".

נשים שיכושרו לראשונה לפיקוד על טנק
נשים שיכושרו לראשונה לפיקוד על טנק | צילום: דובר צה''''ל

בשבוע שעבר עתרו לבג"ץ אסנת לוי ונגה שינה, שתי מפקדות הטנק הראשונות שביצעו את הפיילוט לחיל השיריון בהצלחה לבג"ץ נגד שר הביטחון נפתלי בנט והרמטכ"ל אביב כוכבי, בדרישה לגייס נשים כלוחמות ולאפשר להן לשרת במילואים כטנקיסטיות. לעתירה הצטרף הקצין שלהן, אפיק שמע, שהצהיר שכי השתיים ביצעו את כל ההכשרה כנדרש. כך פורסם לראשונה בגל"צ.

לדברי לוי ושינה, "צה"ל של 2020 מפלה נשים לרעה - רק בשל היותן נשים" ולטענתן, הפיילוט בו השתתפו עבר בהצלחה. בעתירתן, לוי ושינה ציינו כי הימענות מערכת הביטחון מטיפול בנושא שילוב הנשים בחיל השיריון מהווה "החלטה פסולה הפוגעת בשיוויון לנשים בצורה מהותית ובאפשרות למימוש הפוטנציאל הטמון בהן".

בצה"ל אמרו כי הרמטכ"ל כוכבי טרם הכריע בסוגיית הטנקיסטיות. בעשירי בינואר יתקיים בבג"ץ דיון בעתירת שתי צעירות אחרות הדורשות גם הן להתגייס לשיריון. במהלך חודש יולי, לוי, שינה ושמע התראיינו לתוכנית "המקור" וסיפרו על האכזבה בעקבות ביטול הניסוי לשילוב לוחמות בחיל השריון כולל בתפקיד מפקדות טנק – למרות הצלחתו.

מפקדות הטנקים הראשונות בצה''ל
מפקדות הטנקים הראשונות בצה''ל | צילום: דובר צה''ל

בתוכנית סיפרה שינה על הקושי של הצבא בשילובן: "הבנים היו בשטח משלהם ואנחנו היינו בשטח משלנו, מופרד ורחוק. ליתר ביטחון היינו מחויבות כל פעם לכסות את המתחם של השטח שלנו בבד יוטה כדי שאם במקרה מישהו יעבור לא יראו אותנו".

בעקבות התחקיר, שדולת הנשים ושבעה ארגונים אזרחיים נוספים פנו לרמטכ"ל כוכבי, לראש אכ"א ולבכירים נוספים, בבקשה להפוך את ההחלטה. "מהתחקיר עולה באופן ברור כי בצה"ל התקבלה החלטה דה פקטו שלא לשבץ נשים לוחמות שהוכשרו לתפקיד טנקיסטיות ומפקדות טנקים בחיל השריון", נכתב בפנייה. "זאת למרות שהפיילוט הצליח מעל ומעבר למצופה ובניגוד גמור לחוק ולפסיקת בית המשפט העליון. עוד עולה מהתחקיר כי ההחלטה התקבלה בשל לחצים פוליטיים פסולים שהופעלו על צמרת צה"ל מצד גורמים המתנגדים לשירות שוויוני של נשים ומנסים לפגוע במעמדן".