נזק כבד להאנגר דיוק הרקטות האיראני: תיעוד התקיפה בסוריה

חברת המודיעין ISI תיעדה את ההרס שנגרם בתקיפה במערב המדינה אתמול לפנות בוקר – ומיוחסת לחיל האוויר הישראלי. לפי הדוח, סוללות S-300 פרוסות בסמוך למפעל, אך לא ידוע אם נפגעו

זמן צפייה: 03:31

דוח של חברת המודיעין ISI שהתפרסם הערב (ראשון) חושף את נזקי התקיפה בסוריה, המיוחסת לישראל. מצילומי לווין שצולמו מספר שעות לאחר התקיפה שהתקיימה אתמול לפנות בוקר, עולה כי הושמד מפעל לייצור ודיוק טילי קרקע-קרקע, אשר הוקם במסגרת פרויקט דיוק הטילים האיראני בסוריה. להערכת החברה לא נצפו במקום אמצעים לייצור ראשי נפץ, מנועים או משגרים. בדוח צוין כי סוללות הגנה אווירית, S300 ו-S400 פרוסות באזור, אך לא צוין אם נגרם להן כל נזק.

ביום שבת לפנות בוקר תקפו מטוסי קרב של חיל האוויר הישראלי בסיסים צבאיים בעיר מסיאף שבמחוז חמאה במערב המדינה – כך מסר גורם צבאי לסוכנות הידיעות הסורית הרשמית "סאנא". על פי המקור, התקיפה התרחשה מהשטח האווירי של לבנון, ובמהלכה נורו כמה טילים לעבר מרכז לפיתוח טילים לטווח בינוני. מערכות ההגנה האוויריות של צבא סוריה הצליחו ליירט חלק מהטילים לפני שהגיעו למטרותיהם. על פי הארגון הסורי לזכויות אדם, לפחות שניים נהרגו בתקיפה, 17 נוספים נפצעו וכן נגרם נזק כבד למבנים.

הארגון הסורי לזכויות אדם דיווח אתמול כי יעד התקיפה האווירית שבוצעה הלילה בסוריה ויוחסה ישראל היה מפעל לייצור ודיוק טילים לטווח בינוני בכפר א-זאווי, וכן בסיס צבאי באזור הכפר שייח רדבאן, השייך לכוחות האיראניים ולכוחות המשטר הסורי. עוד דווח כי במהלך התקיפה נהרגו לפחות שני בני אדם ו-17 נוספים נפצעו. טרם ידוע אם ההרוגים הם חיילים איראנים או גורמים חמושים הנאמנים לאיראן. בתיעוד שפרסמו גורמים סורים ניתן לראות את הירי, שמיוחס כאמור לחיל האוויר הישראלי.

עוד בחדשות 13:

דיווח: לפחות 2 הרוגים במרכז לייצור טילים שהותקף הלילה בסוריה

דיווח בסוריה: חיל האוויר הישראלי תקף מטרות צבאיות במחוז חמאה

שר החוץ הרוסי: "תקיפות ישראל בסוריה לא מקובלות עלינו"

צילום לוויני מהתקיפה בסוריה ליד העיר מציאף
צילום לוויני מהתקיפה בסוריה ליד העיר מציאף | צילום: ''Image Sat''

לפני כשבוע אמר שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב, כי מדינתו תמשיך למחות על התקיפות התדירות של ישראל בסוריה, ותגן על ריבונותה. "עמדתנו בנוגע לתקיפות הישראליות לא השתנתה. אנחנו מתנגדים לכך שסוריה תהפוך לזירת קרב בין שחקניות האזור", אמר בריאיון לעיתון "אל-אהראם" המצרי. "במהלך שיחותינו עם כל הצדדים המעורבים, הדגשנו את החשיבות של מניעת ההסלמה שתגרור רק השלכות שליליות לשני הצדדים".

לברוב ציין כי מדינתו משתפת פעולה עם איראן וסוריה לצורך יצירת אזור מפורז בדרום-מערב סוריה. "האזורים האלו נמצאים כעת תחת שליטה סורית", אמר. "קציני משטרה ואנשי צבא רוסים הגיעו לשטח כדי לסייע בשמירת הסדר הציבורי".

צילום לוויני מהתקיפה בסוריה ליד העיר מציאף
צילום לוויני מהתקיפה בסוריה ליד העיר מציאף | צילום: ''Image Sat''

לפני כשבועיים דיווחו כלי תקשורת רשמיים בסוריה על תקיפה אווירית של צה"ל באזור התעשייה "א-שיח נג'אר", הממוקם צפונית-מזרחית לחלב, לא רחוק משדה התעופה שבעיר. לפי חלק מהפרסומים במדינה, מטרות התקיפה היו מחסני תחמושת איראניים במתחם.על פי אותו דיווח, בתקיפה נהרגו ארבעה בני אדם, וכתוצאה ממנה נגרמה הפסקת חשמל בחלב. עוד פורסם כי מערכות הנ"מ הופעלו ויירטו כמה מטרות, אך חלק מהטילים פגעו במטרות והסבו נזקים במקום.

יממה לאחר מכן, התייחס שר החוץ וחבר הקבינט המדיני-ביטחוני, ישראל כץ, לתקיפה האווירית בסוריה שיוחסה לצה"ל ואמר כי "לפי מה שהסורים יודעים ולפי מה שאיראן יודעת - ישראל היא זו שאחראית על התקיפה". כמו כן, כץ אמר על התקיפה כי "מדובר בפעולה הרבה יותר מאתגרת צבאית והרבה יותר עוצמתית מבעבר". את הדברים אמר השר כץ בריאיון ל"כאן ב'".