דיווח: ישראל תקפה יעדים בגבול לבנון וסוריה

לפי הדיווחים, שני מזל"טים ביצעו שלוש תקיפות נגד מטרות של החזית העממית לשחרור פלסטין הנמצאות בגבול בין שתי המדינות. לא היו נפגעים באירוע, אך דווח על נזק שנגרם

זמן צפייה: 00:53

מתיחות בצפון: כלי תקשורת לבנוניים דיווחו הלילה (שני) כי ישראל תקפה בגבול בין לבנון וסוריה מתקנים צבאיים של החזית העממית לשחרור פלסטין - המפקדה המאוחדת שבראשותו של אחמד ג'יבריל, מייסד הארגון.

אחד הבכירים במתקן שהופצץ, המכונה "אבו אחמד", אמר לעיתון "א-נאהר" כי כלי טיס תקפו את אחד המתקנים בשלושה טילים קטנים, הוסיף כי בוצע ירי מהקרקע לעבר כלי הטיס וכי נגרם נזק אך לא היו נפגעים בנפש. לדבריו, האזור נסגר מחשש לטילים שנמצאים על הקרקע ולא התפוצצו. עדי ראייה סיפרו על להבות אש גדולות וקולות פיצוצים.

בתוך כך, הקבינט המדיני-ביטחוני מתכנס הבוקר בבונקר הממשלה שבהרי ירושלים כדי לדון בהסלמה בצפון ובדרום.

לכתבות נוספות בחדשות 13 >> 

עם רחפן ליד הגבול: תיעוד ניסיון הפיגוע האיראני שנמנע בחמישי

בכיר איראני: לא נפגעו מטרות איראניות בתקיפה הישראלית בסוריה

גוברת ההערכה בישראל: המל"טים שהופלו בלבנון – שייכים לאיראן

חאסם יוסוף זאביב ויאסר אחמד צאהר, חלק מהמיליציות השיעיות שהופעלו ע''י כוח קודס כדי לבצע את פיגוע רחפני הנפץ
חאסם יוסוף זאביב ויאסר אחמד צאהר, חלק מהמיליציות השיעיות שהופעלו ע''י כוח קודס כדי לבצע את פיגוע רחפני הנפץ | צילום: דובר צה''ל

אנוואר רג'א, דובר מפקדת החזית העממית, האשים את ישראל בתקיפה ואמר כי "מדובר בתגובה על נאומו של נסראללה". עוד אמר רג'א לרשת אל-מיאדין, המזוהה עם חזבאללה, כי נתניהו "מנהל מדיניות של התאבדות".

הלילה, הותרו לפרסום פרטים על פעילי המליציות השיעיות הלבנונים אשר פעלו בשירות כוח קודס האיראני, במסגרת ניסיון הפיגוע שהוביל קאסם סולימאני מתוך שטח סוריה. ההרוג הראשון הוא חאסם יוסוף זאביב, יליד 1996 מנבטייה, ויאסר אחמד צאהר, יליד 1997 מהכפר בליידה.

השניים ביקרו באיראן מספר רב של פעמים בשנים האחרונות, ובמסגרת השהייה שלהם שם הם עברו אימונים ייעודיים בכוח קודס להפעלת כלי טייס בלתי מאוישים ורחפני נפץ.

 מפקד כוח קודס במשמרות המהפכה קאסם סולימאני
מפקד כוח קודס במשמרות המהפכה קאסם סולימאני | צילום: החדשות 13

אמש התייחס מפקד כוח קודס של משמרות המהפכה, קסאם סולימאני, לתקיפות האחרונות בסוריה ולבנון, ואיים על ישראל: "הפעולות הצבאיות האחרונות הן משוגעות, והולכות להיות ללא כל ספק ההרפתקאות האחרונות של המשטר הציוני", כתב בחשבון הטוויטר שלו.

מוקדם יותר אתמול, בנאום שנשא מהבונקר שלו, התייחס מזכ"ל חזבאללה חסן נסראללה לאירועים האחרונים בגבול הצפון ואמר כי "מה שהתרחש אתמול בסוריה ובלבנון מסוכן מאוד". את הדברים אמר שנאום שנשא להמונים, ששודר מתוך הבונקר שבו נסראללה שוהה. בהתייחס לאירוע הפלת המל"טים בלבנון אמר: "זוהי פעולה תוקפנית ראשונה מאז מלחמת לבנון השנייה. אנחנו בחזבאללה לא נסכים להישנות תרחיש כזה בלבנון, יהא המחיר אשר יהא. עבר הזמן שבו מטוסים ישראלים יפציצו אתרים בלבנון ואילו בישראל ישארו בטוחים ומוגנים".

"צה"ל אמר שהפציץ בסוריה את כוח קודס של האיראנים", התייחס נסראללה למתקפה בסוריה, בה סיכל חיל האוויר פיגוע רחפנים. "זהו שקר. צה"ל הפציץ מוצב של חזבאללה בסוריה, ויש שם שני הרוגים של חזבאללה. נתניהו אתה יודע כי איננו צוחקים. אנו אמרנו לישראל שאם תהרוג אחד מבנינו בסוריה נגיב בלבנון. אני אומר לחיילי צה"ל שעל הגדר: חכו לנו, יום-יומיים ואנחנו נגיע רחוק מהגבול".

מזכ''ל חזבאללה נסראללה
מזכ''ל חזבאללה נסראללה | צילום: החדשות 13

נסראללה התייחס גם למתקפות שהתרחשו בשבועות האחרונים בעיראק, האחרונה בהן התקיימה הערב, ומיוחסות לישראל. "בעיראק קורה דבר חריג במשך מספר שבועות. מחסנים של הגיוס העממי מותקפים בכל מיני מקומות בעיראק", אמר. "יש שם טביעות אצבע של ישראל ונתניהו. ישראל מתגאה בתקיפות האלה. אנחנו בלבנון לא נסכים שדבר כזה יקרה בלבנון, אנחנו נעשה כל דבר בשביל למנוע את הפעילות הזו בלבנון".

בישראל גוברת ההערכה כי המל"טים שהפלו הלילה בדאחייה שבביירות - שייכים לאיראן. זאת, לאחר שנטען כי המל"טים ישראליים. כלי הטיס נפלו בסמוך למבנה השייך לחזבאללה וגרמו לפציעתו של אדם אחד באורח קל ולנזק רב. בכלי התקשורת בלבנון דיווחו היום כי נציגת המדינה באו"ם תגיש תלונה נגד ישראל במועצת האו"ם. מצה"ל נמסר בתגובה לתקרית: "לא מתייחסים לדיווחים זרים".