ארבעה קליעי נ"מ נורו לעבר החרמון - ונפלו בשטח סוריה

חמישה ימים לאחר ששתי רקטות שוגרו לאזור ואחת מהן אף גרמה לנזק באתר, צה"ל זיהה איכון של ירי כושל מחדר שבמחוז קוניטרה לשטח ישראל. לא היו נפגעים באירוע

זמן צפייה: 01:49

(בווידאו: תיעוד פגיעת רקטה ששוגרה מסוריה בחרמון)

ארבעה קליעי נ"מ נורו היום (חמישי) מהכפר חדר שבמחוז קונטירה שבסוריה לעבר החרמון – כך זיהה מכ"ם של צה"ל. ניסיון הירי כשל, וכל הקליעים נחתו בשטח סוריה. לא היו נפגעים באירוע.

בשבת, כזכור, שוגרו שתי פצצות מרגמה משטח סוריה לעבר החרמון. אחת מהן נפלה בשטח ישראל וגרמה לנזק קל באתר, ואילו השנייה נחתה בשטח סוריה. לא הופעלה אזעקה, כיוון שהמערכות זיהו שהרקטות אינן צפויות ליפול בשטחים מיושבים. בנוסף, לא התבצע ניסיון יירוט של כיפת ברזל.

לעוד כתבות בנושא:

ראש אמ"ן: "הלחץ שהפעלנו על איראן בלם את התבססותה בסוריה"

רה"מ על התקיפה בסוריה: "נפגע פי כמה במי שינסה לפגוע בנו"

פיצוץ – וענן עשן: מצלמות אתר החרמון תיעדו את פגיעת הרקטה

תיעוד מצלמות האבטחה ברגע פגיעת הטיל בכבל רכבל שאינו פעיל בקיץ במפלס העליון באתר החרמון
תיעוד מצלמות האבטחה ברגע פגיעת הטיל בכבל רכבל שאינו פעיל בקיץ במפלס העליון באתר החרמון | צילום: אתר החרמון

בעקבות הירי, צה"ל ביצע תקיפות בסוריה, שבמהלכן, על פי ארגון המעקב הסורי לזכויות אדם, המזוהה עם האופוזיציה במדינה, נהרגו 10 בני אדם. על פי הדיווח, שלושה מההרוגים לוחמים סורים, והשאר חיילים זרים.

מדובר צה"ל נמסר כי מטוסי קרב של צה"ל תקפו, בין היתר, שתי סוללות ארטילריה, כמה עמדות תצפית ומודיעין בחזית רמת הגולן וסוללת הגנה אווירית מסוג SA-2. כמו כן, במהלך התקיפה הופעלה מערכת הגנה אווירית של צה"ל בעקבות ירי נגד מטוסים סורי, אך לא זוהו נפילות בשטח ישראל.

צה''ל תקף כמה יעדים בסוריה (ארכיון)
צה''ל תקף כמה יעדים בסוריה (ארכיון) | צילום: דובר צה''ל

לפי הדיווחים בסוריה, בתקיפות נפגעו בסיסים ומרכזים של איראן וחזבאללה, כמו גם של כוחות המשטר והמליציות הנאמנות לו. עוד דווח כי השבעה שאינם סורים נהרגו במהלך התקיפות באזור הדרום-מערבי לדמשק, ואילו שלושת הסורים נהרגו בתקיפות באזור קוניטרה.

לאחר התקיפה, התייחס אליה ראש הממשלה נתניהו והבהיר כי בוצעה בהוראתו: "קיימתי אתמול התייעצויות ביטחוניות בעקבות הירי לגולן, בהן הנחתי את צה"ל על פעולה תקיפה". נתניהו שלח מסר לגורמים ששיגרו את הרקטות לעבר ישראל: "איננו מוכנים לסבול ירי לשטחנו ואנו מגיבים בעוצמה רבה כנגד כל תוקפנות נגדנו". לדבריו, "זו מדיניות עקבית שתמשיך למען ביטחון ישראל".

Whatsapp Image 2019 06 02 At 0
עמדת תצפית של צבא סוריה בצפון קוניטרה שהותקפה ע''י צה''ל | צילום: דובר צה''ל

למחרת, נתניהו התייחס שוב לתקיפת צה"ל בסוריה, ואמר כי "מי שינסה לפגוע בנו - ייפגע פי כמה, הוכחנו זאת אמש". ראש הממשלה אמר את הדברים במהלך נאומו בטקס הממלכתי ליום איחוד ירושלים בגבעת התחמושת.

יום לאחר מכן, אירעה תקיפה בבסיס סורי. ישראל לא קיבלה אחריות על התקיפה השנייה, אך כלי תקשורת בסוריה ייחסו אותה לצה"ל. ביום שלישי, פרסמה חברת המודיעין ISI תמונת לווין שצולמה לאחר התקיפה, ממנה עולה כי התקיפה האווירית הייתה מאוד ממוקדת ולא פגעה בשטחים נרחבים. על כן, מעריכים בחברה כי מדובר באתר צבאי בעל חשיבות גבוהה וסביר להניח שהוא חלק ממערכת נשק מתקדמת הקשורה בכלי טיס לא מאוישים. עוד הוסיפו בחברה, כי המקום שהותקף בשדה התעופה בסמוך לחומס, מהווה משטח נחיתה למטוסים הנוחתים מאיראן.