"השמדה מוחלטת": תיעוד תוצאות התקיפה בגבול סוריה-עיראק

מניתוח תצלומי הלוויין שפרסמה חברת ISI, עולה ההערכה כי שמונת מחסני הנשק הופצצו כחלק מהניסיון לשבש את התוכנית האיראנית להקמת מסדרון יבשתי - שמטרתו העברת נשק לסוריה וללבנון

זמן צפייה: 01:05

צילומי לוויין שפרסמה הערב (שני) חברת המודיעין ISI חושפים את היקף נזק התקיפה שהתרחשה לפנות בוקר בקרבת הגבול בין סוריה לעיראק, שבה נהרגו לפי דיווחים 21 בני אדם.

מניתוח הצילומים עולה ההערכה כי יעד ההפצצה היה שני מתחמים שנבנו לאחרונה, ככל הנראה איראניים, ובהם שמונה מחסני נשק – שהושמדו כליל, ותקיפתם הייתה חלק מהמאמצים לשבש את ניסיון איראן להקים מסדרון יבשתי להעברת נשק לבני בריתה בסוריה ולחזבאללה בלבנון. עם זאת, ייתכן כי התחמושת שאוחסנה במתחם נועדה לשימוש החיילים המאיישים את המקום, ולא הייתה חלק מהמסדרון האיראני.

עוד בחדשות 13:

צה"ל: כוח קודס ומיליצות שיעיות ביצעו ירי כושל מסוריה לישראל

דיווח: 21 הרוגים בתקיפת מיליציות פרו איראניות בסוריה

דיווח: איראן בונה בסיס סודי חדש בגבול סוריה-עיראק • תיעוד

תוצאות התקיפה בסוריה
תוצאות התקיפה בסוריה | צילום: חברת אימג'סאט אינטרנשיונל (ImageSat International - ISI)
תוצאות התקיפה בסוריה
תוצאות התקיפה בסוריה | צילום: חברת אימג'סאט אינטרנשיונל (ImageSat International - ISI)

כאמור, על פי דיווחים, 21 בני אדם נהרגו הלילה לאחר שכלי טיס בלתי מזוהים תקפו בסיס בעיר אל-בוכמאל שבמחוז דיר א-זור, הסמוך לגבול בין סוריה ועיראק, שתיעוד בנייתו פורסם בשבוע שעבר בפוקס ניוז. עוד עלה מהדיווח כי מדובר באזור שבו ממקומות מיליציות שיעיות פרו איראניות, וייתכן שההפצצה כוונה נגדם.

בתמונות שפרסמה חברת "ISI" ופורסמו בשבוע שעבר ברשת החדשות האמריקנית, ניתן לראות את השטח הגדול שהוקצה לכאורה עבור הבסיס שהותקף, ואת קרבתו למעבר הגבול אל-בוכמאל, שאותו נטען בעבר כי ישראל תקפה, וכי אינו פעיל כיום. כמו כן, מתמונות הלוויין ניתן לראות את השינוי הניכר שנעשה במקום בשנה האחרונה, כאשר הוקמו בו תשתיות רבות. המתחם, שנבנה על ידי משמרות המהפכה האיראניים, נקרא "אימאם עלי", בנייתו אושרה על ידי ההנהגה הבכירה בטהראן והוא יועד לאכלס אלפי חיילים – כך על פי הדיווח.

תוצאות התקיפה בסוריה
תוצאות התקיפה בסוריה | צילום: חברת אימג'סאט אינטרנשיונל (ImageSat International - ISI)

אנליסטים בחברת "ISI" שבחנו את הצילומים הסבירו כי ניתן לאחסן טילים מונחי מטרה בחמישה מבנים חדשים במקום, המוקפים בתלוליות אפר גדולות. עוד עולה מהתמונות כי בחלקו הצפון-מערבי של הבסיס מוקמו עשרה מחסנים עם מיגון מופחת, וכן נראו בניינים חדשים שנבנו לאחסון טילים.

לדברי מומחים בתחום הביטחון, מדובר בפעם הראשונה שבה הצבא האיראני בונה בסיס בסדר גדול הזה בתחומי סוריה. כ-300 מטרים מהאזור שבו נבנה הבסיס החדש, נמצאת עמדה של הצבא האמריקני.