דיווח: "11 הרוגים בתקיפה"; גורם ביטחוני: נגיב גם לירי זניח

הגורם התייחס לתקיפה בסוריה: "איראן היא תמנון - מתחילים להתקרב לראש". המרכז הסורי לזכויות אדם: שבעה מההרוגים בעלי אזרחות זרה. רוסיה: "התקיפה הישראלית - צעד שגוי"

זמן צפייה: 02:10

גורם ביטחוני ישראלי התייחס לתקיפות צה"ל הלילה (רביעי) בסוריה ואמר כי "אנחנו משנים את הכללים, משנים את המשוואה. גם כשהירי זניח - אנחנו מגיבים. הפעולה הייתה תוך מודעות למחאות באיראן, החמורות ביותר מאז המהפכה. המסר שלנו לציבור האיראני: ראשי המשטר שלכם עם ההרפתקנות הטרוריסטית שלהם - מסכנים אתכם". המרכז הסורי לזכויות אדם דיווח כי בתקיפות נפגעו מחסני נשק ותחמושת השייכים לכוח קודס של משמרות המהפיכה, מחנה של כוח קודס, סוללות טילי קרקע-אוויר של צבא סוריה ומוצבים של צבא סוריה. עוד נטען כי נהרגו 11 בני אדם, ביניהם שבעה "לא בעלי אזרחות סורית". הגורם הביטחוני אמר גם הוא כי להערכת ישראל יש הרוגים איראנים. ממשרד החוץ הרוסי נמסר בתגובה לתקיפה כי "מדובר במהלך שגוי".

לכתבות נוספות בנושא >> 

צה"ל תקף עשרות מטרות בסוריה; רה"מ: "מי שיפגע בנו – נפגע בו"

ירי הרקטות לגולן – ניסיון איראני לקבוע משוואה חדשה • פרשנות

מערכת ההגנה האווירית של סוריה
מערכת ההגנה האווירית של סוריה | צילום: חדשות 13

הגורם אמר כי "בדרום עברנו הרגלה כיוון שפעלנו במידה כנגד מידה. איראן ירתה על מדינת ישראל. זה דבר הזוי שלא נקבל. איראן היא תמנון שראשו בטהראן ושולחת זרועות כדי להקיף אותנו. אנחנו מתחילים להתקרב לראש התמנון".

"פעם אמרו שירי שמיורט נתעלם ממנו", המשיך, "פגענו בבניין שמאוייש באיראנים בשדה תעופה הבין-לאומי בדמשק. יש כאן עליית מדרגה בתגובה. זה לא מבצע אנטבה אבל הפגיעה היא משמעותית. ייקח קצת זמן אבל זו המגמה".

יו"ר ועדת החוץ והביטחון, ח"כ גבי אשכנזי, התייחס לעימות מול איראן בסוריה לפני דיון על הערכת המצב האסטרטגית. "אנחנו רואים באסד אחראי על הנעשה בשטחו. ישראל לא יכולה לאפשר לאיראן להתבסס בסוריה", אמר. "אנחנו רואים באסד אחראי על הנעשה בשטחו. ישראל לא יכולה לאפשר לאיראן להתבסס בסוריה ולאיים ולפעול משם כנגד אזרחי המדינה ומדינת ישראל".

יו"ר כחול לבן בני גנץ התייחס לתקיפת צה"ל הלילה בסוריה בחשבון הטוויטר שלו: "צה"ל גבה הלילה מחיר מהגרורות האיראניות בסוריה. עלינו לשמור ולחזק את ההרתעה בכל החזיתות. גם בתקופה פוליטית מעורערת נגבה כל פעולה אחראית של הממשלה שתחזק את ביטחון אזרחי ישראל".

מפת היעדים שתקף צה''ל בשטח סוריה
מפת היעדים שתקף צה''ל בשטח סוריה | צילום: דובר צה''ל
תקיפת חיל האוויר בסוריה
תקיפת חיל האוויר בסוריה

כאמור, חיל האוויר תקף הלילה עשרות מטרות בשטח סוריה בתגובה לשיגור הרקטות לעבר ישראל במהלך הלילה הקודם. "מטוסי קרב של צה"ל תקפו הלילה בשטח סוריה עשרות מטרות צבאיות השייכות לכוח קודס האיראני ולצבא הסורי. המטרות כללו טילי קרקע-אוויר, מפקדות, מחסני אמל"ח ובסיסים צבאיים", נמסר הלילה מצה"ל.

עוד נמסר מצה"ל כי "התקיפה בוצעה בתגובה לשיגור הרקטות על-ידי כוח איראני משטח סוריה לשטח ישראל, וכוונה לפגוע בשטח ישראל. במהלך התקיפה בוצע ירי של טילי קרקע-אוויר סורי על אף אזהרה ברורה שהועברה להימנע מירי זה. בעקבות כך הושמדו מספר סוללות הגנה אווירית סוריות".

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס לתקיפה: "הבהרתי שמי שיפגע בנו - אנו נפגע בו. כך עשינו הלילה מול מטרות צבאיות של כוח קודס האיראני ומטרות צבאיות סוריות בסוריה, לאחר שאמש שוגרו משטחה רקטות לעבר ישראל. נמשיך לשמור בתקיפות על ביטחון ישראל". שר הביטחון נפתלי בנט התייחס לתקיפה הלילה ואמר כי "הכללים השתנו. מי שיורה על מדינת ישראל ביום, לא ישן בלילה. כך בשבוע שעבר וכך גם השבוע. המסר שלנו למנהיגי איראן פשוט - אינכם חסינים יותר. בכל מקום בו תשלחו את זרועות התמנון שלכם - אנחנו נגדע אותן. צה״ל ימשיך להוות חומת מגן לאזרחי ישראל".

תקיפת חיל האוויר בסוריה
תקיפת חיל האוויר בסוריה | צילום: חדשות 13