צה"ל תקף בסוריה: "סיכלנו תקיפת רחפני נפץ איראניים בישראל"

דו"צ מסר כי מטוסים תקפו פעילי כוח קודס של טהראן, שתכננו פיגוע נגד ישראל, בכפר עקרבה שבדרום מזרח דמשק. השגרה בצפון נמשכת, אך כיפת ברזל נפרסה באזור. רה"מ: לאיראן אין חסינות בשום מקום

זמן צפייה: 02:24

צה"ל תקף אמש (שבת) באמצעות מטוסי קרב כמה יעדי טרור בכפר עקרבה, שבדרום מזרח דמשק. התקיפה בוצעה נגד פעילי כוח קודס האיראני ומיליציות שיעיות שעסקו בימים האחרונים בקידום פיגוע נגד מטרות ישראליות משטח סוריה. מדובר צה"ל נמסר כי מתווה הפיגוע שסוכל כלל תכנון לשגר כמה רחפנים חמושים נגד מטרות ישראליות.

דובר צה"ל מסר כי קאסם סולימאני, מפקד כוח קודס, תכנן את הפיגוע. לדבריו, את המתקפה נגד ישראל הייתה אמורה לבצע חוליה הכוללת פעילים איראניים ושיעים. החוליה ניסתה להוציא לפועל את הפיגוע כבר ביום חמישי, אך הוא סוכל. "סולימאני פועל בעצמו ומפעיל גם שליחים", אמר דו"צ. "נוצר מצב אבסורדי: כוח קודס עושה ככל העולה על רוחו, הוא תכנן את הפיגוע לשעות הקרובות". לדברי מנליס, כוח קודס שהיה במבנים שהופצצו נפגע בתקיפה. "אנחנו ערוכים למגוון תרחישים, גם בהגנה", הוסיף דובר צה"ל.

לעוד כתבות בנושא >> 

נתניהו שוחח עם פוטין: "דנו בהתפתחויות האזוריות ובמצב בסוריה"

דיווחים בעיראק: מיליציה שיעית יירטה מזל"ט באזור בגדד

חרף התקיפות בעיראק – איראן ממשיכה להתבסס באזור • פרשנות

[brightcove_iframe video_id='news-politics-security-20190825-0030' autoplay='0' credit='' desc='תיעוד מהמקום שבו תקף צה"ל בסוריה' kid='1_mcpxt41i' duration='24'']

מראשי הרשויות בצפון נמסר כי אין שינוי בהנחיות לתושבים. עם זאת, צה"ל פרס סוללות כיפת ברזל באזור. בעקבות התקיפה, ראש הממשלה נתניהו הגיע לקריה, שם נמצאים גם הרמטכ"ל אביב כוכבי ומפקד חיל האוויר עמיקם נורקין. מפקד פיקוד צפון, אמיר ברעם, שוחח עם ראשי המועצות גולן וקצרין ועדכן אותם על התקיפה.

ראש הממשלה נתניהו התייחס למבצע וכתב: "במאמץ מבצעי גדול, סיכלנו תקיפה נגד ישראל של כוח קודס האיראני ומליציות שיעיות. אני חוזר ואומר: לאיראן אין חסינות בשום מקום. כוחותינו פועלים בכל גזרה נגד התוקפנות האיראנית". "הקם להורגך השכם להורגו", הוסיף נתניהו. "הנחיתי להיערך לכל תרחיש. נמשיך לפעול נגד איראן ושלוחותיה בנחישות ובאחריות למען ביטחון ישראל".

תקיפת צה''ל בסוריה נגד כוחות איראניים
תקיפת צה''ל בסוריה נגד כוחות איראניים | צילום: ידיעות מהשטח, טלגרם

מוקדם יותר דווח על קולות פיצוצים בשמי דמשק - כך פורסם סוכנות הידיעות הסורית הממלכתית "סאנא". עוד דווח כי הופעלו בבירה מערכות הגנה אווירית, שירו לעבר מטרות עוינות והפילו את רובן. בכלי התקשורת במדינה פורסם כי הפיצוצים אירעו באזור שדה התעופה הצבאי "אל-מזה", שבו נוכחות איראנית קבועה, וכן נמסר על פיצוצי משנה במקום.

על פי הדיווחים, מדובר בלפחות שלוש תקיפות בשמי דמשק. בחלק מכלי התקשורת נכתב כי היו נפגעים באירוע, אך מספר הפצועים וחומרת הפגיעות טרם התבררה.

על פי ההערכות, משמרות המהפיכה האיראניים רצו להעביר מסר לישראל בשל התקיפות המיוחסות לה נגד מטרות פרו איראניות בעיראק. ביום חמישי, הפרשן האיראני מחמד אימאני, המקורב למנהיג משמרות המהפכה באיראן, כתב כי "אל לישראל להתפלא אם בימים או בלילות הקרובים היא תותקף באמצעות כלי טיס בלתי מאוישים, שכן היא הביאה זאת על עצמה בכך שתקפה בעומק עיראק. הכטב"מים יתקפו את האזורים החיוניים והבטחוניים שלה".

Untitled

ביום שישי, כזכור, שוחח נתניהו בטלפון עם נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין. מלשכת ראש הממשלה נמסר כי המנהיגים דנו בהתפתחויות האזוריות ובמצב בסוריה, בדגש על הידוק מנגנוני התיאום הצבאי. עוד סוכם על המשך השיחות בנושאים הביטחוניים, וראש הממשלה עדכן את פוטין על ביקורו באוקראינה.

מהקרמלין נמסר כי "המנהיגים המשיכו לדון בתפיסותיהם לגבי סדר היום באזור. השניים הביעו עניין הדדי בשימור שיתוף הפעולה הרוסי-ישראלי בדבר סוריה, ושוחחו על דרכים עתידיות אפשריות לחזק את יחסי הסחר בין המדינות".

קאסם סולימאני, מפקד משמרות המהפיכה באיראן
קאסם סולימאני, מפקד משמרות המהפיכה באיראן | צילום: החדשות 13

התקיפה שאירעה אמש מצטרפת לכמה תקיפות שהתרחשו באחרונה בעיראק נגד מיליצות שיעיות פרו איראניות, ובכלי התקשורת בסוריה יוחסו לישראל. ביום שישי, גורמים בכירים בארצות הברית אישרו ל"ניו יורק טיימס" כי ישראל היא שעומדת מאחורי התקיפות האחרונות בעיראק, כאשר הפציצה כמה יעדים של כוחות פרו-איראניים במדינה.

בין היתר, על פי הבכירים, הופצץ מחסן שמשמש את טהראן להעברת כלי נשק לסוריה. על פי הבכירים מדובר בהתקפות שעלולות לערער את יציבות עיראק, והציב אותה בין ארצות הברית לאיראן, כחלק מהמתיחות בין המדינות. אחד מהגורמים האמריקנים אמר כי "ישראל מתחה את הגבולות עם תקיפותיה בעיראק. הדבר אף עלול להוציא את הכוחות האמריקניים מהמדינה".

כמו כן, גורם מודיעין במזרח התיכון אמר ל"ניו יורק טיימס" כי ב-19 ביולי ישראל תקפה בסיס מצפון לבגדד, ששימש את משמרות המהפכה האיראניים להעברת נשק לסוריה.