בעקבות גל השריפות בעוטף: מאמצים קדחתניים לחזור להסדרה

בישראל מנסים להגיע להבנות עם המצרים, בניסיון להרגיע את המצב בדרום. זאת, לאחר שעצירת אספקת הדלק לרצועה הגבירה את הזעם בעזה, והשבוע פרצו כ-100 שריפות כתוצאה מבלוני תבערה

זמן צפייה: 05:25

המתיחות בדרום: ישראל מנהלת הערב (חמישי) מאמצים קדחתניים להגיע להבנות עם מצרים, בניסיון לחזור להסדרה בעוטף עזה. זאת, ברקע גל השריפות השבוע, כאשר יותר מ-100 דליקות פרצו בימים האחרונים בעוטף עזה כתוצאה מבלוני תבערה שהופרחו מהרצועה.

בתוך כך, כוחות צה"ל עצרו הערב שני חשודים סמוך לגדר המערכת בצפון רצועת עזה. על החשודים לא נתפס נשק והם הועברו לחקירת כוחות הביטחון.

בשבוע הקרוב, תיפתח המהדורה המרכזית של חדשות 13 בכל יום עם תושבי עוטף עזה.

עוד בחדשות 13:

קושנר בפתח ועידת בחריין: "לא ויתרנו על הפלסטינים"

בעקבות בלוני התבערה: הופסקה העברת הדלקים לעזה

לראשונה מאז הפסקת האש: בלוני נפץ הופרחו לעבר עוטף עזה

שריפות בעוטף עזה כתוצאה מטרור הבלונים
שריפות בעוטף עזה כתוצאה מטרור הבלונים | צילום: כבאות והצלה מחוז דרום

היום, כזכור, 17 שריפות פרצו בשטחים פתוחים בעוטף עזה – כתוצאה מבלוני תבערה שהופרחו מכיוון רצועת עזה. צוותי כיבוי פועלים בשטח והשיגו שליטה על האש בכל המוקדים. בתוך כך, בלון תבערה נחת בכניסה לבית פרטי ביישוב במועצה האזורית אשכול, חבלני משטרה מהמחוז הדרומי הוזעקו למקום. במקביל, באחד היישובים תושבים דיווחו על ריח חריף שגורם לקשיי נשימה.

ראש המועצה האזורית אשכול, גדי ירקוני, פנה לתושבים באיגרת ושיבח את כוחות הכיבוי הפועלים בשטח. ירקוני הוסיף: "מבחינת מדינת ישראל, טרור הבלונים אינו מהווה איום אסטרטגי ולכן המדיניות היא של 'הכלת' האירועים. הבהרתי השבוע שמדיניות ההכלה מביאה את טרור הבלונים אל סף ביתנו ושההפקרות המתמשכת מול המציאות הבטחונית היא המכרסמת בחוסן התושבים".

ביום שלישי הודיע מתאם פעולות הממשלה בשטחים כי תופסק העברת דלקים לתחנת הכוח שברצועת עזה, מהיום ועד להודעה חדשה. זאת בתגובה לחידוש הפרחת בלוני התבערה והנפץ מרצועת עזה.

[brightcove_iframe video_id='news-domestic-20190627-1920' autoplay='0' credit='' desc='רפאל חיון, ביטחון שדה' kid='1_znyfbgfl' duration='24'']

יו"ר הימין החדש וחבר הקבינט לשעבר, נפתלי בנט התייחס למתיחות בדרום. "הדרום נשרף והממשלה עסוקה בבחירות. מדיניות הממשלה, לפיה לא מחסלים מחבלים שמשגרים בלוני נפץ, מסכנת חיים ופוגעת בהרתעה", אמר. "בלון נפץ הוא כמו טיל נ"ט, מי שמשגר אותו הוא מחבל שמנסה לרצוח ישראלים ויש לפגוע בו. כאשר טרור הבלונים רק החל טענתי שיש לפגוע במחבלים אך דעתי בקבינט נדחתה, וכעת כבר הגענו ל-14 שריפות ביום אחד. אם הקבינט לא יתעשת זה יעלה לנו בדם".

ראש הממשלה לשעבר, אהוד ברק, שהכריז אתמול על הקמת מפלגה חדשה שתתמודד בבחירות הקרובות, פרסם בחשבון הטוויטר שלו תמונה ממאמצי כיבוי השריפות בעוטף עזה, והוסיף: "אין תירוצים. ממשלה שעסוקה בהישרדותה המושחתת במקום להילחם עבור אזרחיה".

שריפות בעוטף עזה כתוצאה מטרור הבלונים
שריפות בעוטף עזה כתוצאה מטרור הבלונים | צילום: כבאות והצלה מחוז דרום

15 שריפות פרצו אתמול ביישובי עוטף עזה - כולן כתוצאה מבלוני תבערה. במועצה אזורית אשכול פרצו חמש שריפות, כך גם במועצה אזורית שדות נגב. במועצה אזורית שער הנגב פרצו שלוש שריפות, מתוכן דליקה גדולה במאגר בניר עם. ברוב המקרים הושגה שליטה תוך דקות ספורות, פרט ליער עלומים ולמאגר ניר עם. אתמול פרצו שש שריפות בעוטף בסך הכל.

האש בניר עם פרצה סמוך לאתר ההנצחה של אסף סיבוני שנפל באסון המסוקים, ובמקום נגרם נזק כבד. כמו כן, בלון תבערה נוסף נחת בגן ילדים בשדות נגב - לא היו ילדים במקום ולא גרם לנזק.