הערכה בצה"ל: הג׳יהאד האסלאמי אחראי להסלמה האחרונה ברצועה

במערכת הביטחון מאמינים שארגון הטרור יזם את ירי הרקטות לעוטף ושליחת הרחפן - והניע פלסטינים לחצות את הגדר. בישראל חוששים מביסוס משוואה לפיה על הרוגים בהפגנות בגבול, תהיה תגובה משולבת

זמן צפייה: 05:57

המתיחות בדרום: בצה"ל מעריכים הערב (שבת) כי הג'יהאד האסלאמי הוא זה שהוביל את ההסלמה האחרונה ברצועת עזה, במסגרתה זוהו חמישה שיגורים לעבר ישראל, נשלח רחפן מדרום הרצועה וארבעה חשודים חצו את הגדר - בעוד שאין חומר מודיעיני שתומך בתזה שהארגון מופעל על ידי איראן.

כעת, החשש במערכת הביטחון הוא שהצד השני מנסה לבסס משוואה לפיה על הרוגים בהפגנות בגבול, כמו שני הפלסטינים שנהרגו אתמול, הוא יגיב גם בירי ברקטות וגם בתקריות על הגדר. ההבנה היא שעשרה ימים לפני הבחירות, ישראל לא מעוניינית לצאת למבצע רחב. צה"ל פעול בזהירות רבה ומיישם את "מדיניות ההכלה" בכל הקשור לרצועת עזה. ההבנה היא שהחזית העיקרית כרגע היא בצפון. החשש הוא שחזבאללה לא סיים להגיב על האירוע שהוא מייחס לישראל - תקיפת הרחפנים בדאחייה שבביירות.

לכתבות נוספות בנושא: 

אחרי תקרית הרחפן: 3 פלסטינים חדרו לישראל מעזה – ונעצרו

שליח האו"ם למזרח התיכון: "ישראל מוכרחה לרסן את השימוש בכוח"

חמישה שיגורים זוהו לעבר ישראל; צה"ל תקף בצפון הרצועה

הערכה: חזבאללה כבר החל להוציא לפועל את פיגוע הנקמה בישראל

נפילה בשדרות, שריפה פרצה במקום.
נפילה בשדרות, שריפה פרצה במקום. | צילום: צילום: יניב כליף

כאמור, מוקדם יותר היום עצר צה"ל שלושה פלסטינים החשודים שחצו לשטח ישראל בדרום רצועת עזה, והעביר אותם לחקירת כוחות הביטחון. השלושה נתפסו לאחר שהכוחות כיתרו וסרקו את המרחב שאליו חצו. מחקירה ראשונית עולה כי מדובר בשלושה נערים בני 13, וכי נמצאה עליהם סכין. כשעה לאחר מכן נעצר פלסטיני נוסף שניסה לחצות לתוך שטח ישראל, עליו נתפסו שני סכינים.

ראש הממשלה בנימין נתניהו מסר בתגובה: "חמאס אחראי לכל תוקפנות היוצאת משטח עזה. כל ניסיון לפגוע באזרחינו או בחיילינו - נענה ויענה בתגובה תקיפה".

עוד קודם לכן, חדר רחפן מדרום הרצועה לעבר שטח ישראל וככל הנראה הטיל מטען במרחב גדר המערכת ומיד חזר לשטח הרצועה. בתגובה לכך, כלי טיס של צה"ל ירו לעבר חוליית המחבלים. לא היו נפגעים בקרב חיילי צה"ל, אך נזק קל נגרם לרכב צבאי.

נפילה בשדרות, שריפה פרצה במקום.
נפילה בשדרות, שריפה פרצה במקום. | צילום: צילום: יניב כליף

אמש נורו חמש רקטות מרצועת עזה לעבר שטח ישראל, ונפילה אחת זוהתה בשטח פתוח בשדרות. לא היו נפגעים אך שריפה פרצה במקום וכמה תושבים לקו בחרדה. אזעקת צבע אדום הופעלה בשדרות, ביישוב איבים ובקיבוץ אור הנר שבעוטף עזה. בתגובה לירי, כלי טיס וטנקים של צה"ל תקפו עמדות ומוצב של חמאס בצפון הרצועה.

כלי תקשורת פלסטיניים דיווחו כי חיל האוויר תקף ארבעה יעדים ברצועת עזה, בהם משגרים סמוך לבית חאנון ועמדת חמאס סמוך לבית לאהיה שבצפון הרצועה, וכן מחסן נשק ועמדת חמאס בשכונת שג׳אעיה בעיר עזה שבמזרח הרצועה.

אתמול במהלך ההפגנות השבועיות בגבול הרצועה, דיווח משרד הבריאות בעזה כי שני פלסטינים נהרגו כתוצאה מירי צה"ל, אחד מהם נער בן 17. בתגובה, מסר חמאס: "הפורענות שמפגין הכיבוש הציוני כלפי המפגינים ברצועה היא פשע שהאויב יישא בכל ההשלכות שלו".

הפגנות בסמוך לגבול רצועת עזה
הפגנות בסמוך לגבול רצועת עזה

בעקבות מותם של השניים, ניקולאי מלאדנוב, שליח האו"ם למזרח התיכון, כתב בחשבון הטוויטר שלו כי "שני נערים פלסטינים נהרגו בהפגנות בעזה - מחריד. ישראל מוכרחה לרסן את השימוש בכוח ולהשתמש בכוח קטלני רק כמוצא אחרון ובתגובה לאיום מיידי של מוות או פציעה קשה. על ההפגנות להישאר שקטות, מעגל האלימות חייב להסתיים".