הרוג מפגיעת רקטה באשדוד; מטחים כבדים לעבר יישובי הדרום

נקבע מותו של פנחס מנחם פשווזמן, שנפגע מרסיסים כתוצאה מפגיעת רקטה ברכב. שלושה נוספים נפגעו קל. פגיעה ישירה אותרה בבניין בשדרות. שרי הקבינט: "הנחנו את צה"ל להמשיך בתקיפות"

זמן צפייה: 03:09

אש בדרום: נקבע מותו של פנחס מנחם פשווזמן, בן 22, שנפצע אנוש היום (ראשון) מרסיסים בחזה, כתוצאה מרקטה שפגעה ברכב ברחוב יהודה המכבי באשדוד. הוא פונה לבית החולים אסותא ושם בהמשך נקבע מותו. ככל הנראה, ההרוג שהה ברכבו בעת שנשמעה האזעקה ויצא ממנו על מנת להגיע למרחב המוגן, אך לא הספיק להגיע בזמן ונפגע מהרסיסים. שלושה בני אדם נפצעו קל מרסיסים, בהם שני גברים כבני 60 וגבר בן 41. בנוסף טופלו ופונו לבית החולים ארבעה נפגעי חרדה. כמו כן, נגרם נזק לרכבים. בנקודה אחרת בעיר נפלה רקטה נוספת בסמוך לבניין מגורים, ללא נפגעים.

מאוחר יותר פרסם צה"ל כי פגע בתוואי מנהרה של חמאס. "מטוסי קרב של צה"ל תקפו בניין בן שבע קומות של חמאס המסווה תוואי מנהרת לחימה, בשכונת אל-פרקאן שבעיר עזה", מסר צה"ל. "חמאס השתלט על המבנה בשנת 2010 בזמן תהליכי הבנייה וניצל את בנייתו בחפירת רשת מנהרות מסועפת ומשמעותית תחתיו. המבנה ממוקם בצמוד לבית ספר ובלב שכונה אזרחית".

בווידאו: תיעוד מפגיעת מנהרה חמאס

[brightcove_iframe video_id='news-politics-security-20190505-2134' autoplay='0' credit='' desc='' kid='1_s4b45e9n' duration='19'']

גם בשעה זו נמשך ירי בלתי פוסק לעבר יישובי הדרום, ואזעקות נשמעו בין היתר בגדרה, נתיבות, אשדוד, מזכרת בתיה, גן יבנה ומרכז הנגב. 30 רקטות נורו במטח האחרון לעבר אשדוד. רקטה נוספת פגעה בבניין בשדרות, ללא נפגעים, ונוספות אותרו בנתיבות וביישוב במועצה האזורית אשכול. שמונה שיגורים יורטו מעל קרית מלאכי ויירוטים נוספים נצפו מעל רחובות.

בתוך כך, בשעה זאת מתקיימת ישיבה של ראשי רשויות בשפלה עם גורמים בפיקוד העורף. ראשי הרשויות הודיעו לנציגי הצבא כי אם המצב המתוח יימשך גם מחר, הם שוקלים לבטל את אירועי יום העצמאות.

לכתבות נוספות בחדשות 13:

חמאס פרסם תיעוד: ירי הטיל לרכב אזרח ישראלי - שהוביל למותו

צה"ל: סוכלה מתקפת סייבר של חמאס נגד ישראל

חמאס במסר לישראל: מעוניינים בהפסקת אש; הירי לעוטף נמשך

[brightcove_iframe video_id='news-politics-security-20190505-1931' autoplay='0' credit='' desc='פגיעת רקטה ברכב באשדוד' kid='1_gr72y7b8' duration='10'']

בהמשך לדיונים הביטחוניים שהתקיימו היום, מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף כמיל אבו רוקון, הודיע על הפסקת הכנסת הדלקים לרצועת עזה דרך מעבר כרם שלום. בתום ישיבת הקבינט המדיני-ביטחוני, הודיעו השרים כי "הנחנו את צה"ל להמשיך בתקיפות ולהיערך להמשך. השיקול העליון הוא ביטחון המדינה ותושביה". בד בבד, משרד הבריאות העזתי עדכן כי נכון לעכשיו ישנם 18 הרוגים בצד העזתי ו-146 פצועים.

בתוך כך, כלי טיס של צה"ל תקף לפני זמן קצר פעיל טרור נוסף בצפון רצועת עזה. כלי תקשורת פלסטיניים דיווחו על הפצצה של חיל האוויר על מבנה רב קומות נוסף ברצועת עזה, ולפי הדיווחים ישנם שלושה הרוגים במקום. עוד דווח כי לפני זמן קצר מזל"טים של צה"ל ירו טילי "הקש בגג" לעבר בניין בשכונת סג'עיה בעזה.

חמ"ל הפלגים הפלסטיניים המשותף הודיע כי לפני זמן קצר שוגר מטח כבד של רקטות לעבר אשדוד, וזאת בתגובה לתוקפנות של ישראל המתבטאת בסיכולים הממוקדים ובהפצצת המבנים האזרחיים ברצועת עזה. בתוך כך, כלי התקשורת הפלסטיניים דיווחו על סיכול ממוקד שביצע חיל האוויר לפני זמן קצר בחאן יונס. עוד דווח כי הותקף ביתו של מפקד מנגנון ביטחון הפנים של חמאס בעזה.

[brightcove_iframe video_id='news-politics-security-20190505-1959' autoplay='0' credit='עיריית אשדוד' desc='ראש עיריית אשדוד בזירת פגיעת הרקטה' kid='1_z1o58u2l' duration='37'']

דיווח פלסטיני: סיכול בעזה
דיווח פלסטיני: סיכול בעזה | צילום: החדשות 13

[brightcove_iframe video_id='news-politics-security-20190505-2007' autoplay='0' credit='תמר חלפון' desc='תיעוד המטחים באשדוד' kid='1_w3ihovq0' duration='28'']

פגיעה ישירה ברכב באשדוד
פגיעה ישירה ברכב באשדוד | צילום: החדשות 13

מוקדם יותר, נקבע מותם של שני גברים שנפצעו אנוש. זאיד אלחמאמדה, בן 49 מהפזורה הבדואית, נהרג לאחר שרקטה פגעה במפעל באשקלון, בסמוך לפועלים שלא הספיקו לתפוס מחסה. גבר נוסף, כבן 60, נהרג מפגיעה ישירה ברכב בכביש 34, בשטח המועצה האזורית שער הנגב. נבדק אם הפגיעה נגרמה מטיל נ"ט. בכרזה שפרסם חמאס, הארגון לקח אחריות על ירי הטיל שפגע ברכב, וטען כי מדובר בקורנט. כמו כן, באירוע באשקלון נפצעו שניים נוספים, אחד במצב אנוש ואחד קשה. נוסף לכך, שני חיילים נפצעו קל מפצמ"ר. זאת, במסגרת מטח כבד שנורה היום (ראשון) לעבר דרום הארץ.

דובר צה"ל מסר כי בפעילות משותפת של שב"כ וצה"ל סוכל בסוף השבוע האחרון ניסיון של חמאס לשימוש במימד הסייבר לצרכי פגיעה ביעדים ישראלים. זאת, בפעם הראשונה תוך כדי סבב לחימה. כלל הפעולות והניסיונות התגלו וסוכלו מבעוד מועד, והתשתית לא הצליחה לממש את תוכניותיה, לרבות ניסיון כושל בימים האחרונים. בהמשך לפעילות הסיכול הטכנולוגי, מטוסי קרב של צה"ל תקפו הלילה מבנה ממנו פעל מערך הסייבר של חמאס.

על פי ראש חטיבת הסייבר בצה"ל, התשתית שנחשפה הייתה בעלת יכולות בסיסיות ופשוטות. עוד הדגיש כי "הם נכשלו והסרנו את האיומים. שלטנו ביריב לאורך כל הדרך". דובר צה"ל הוסיף כי בעקבות התקיפה, חמאס איבד את יכולות הסייבר. ״יכולות הסיכול והגנת הסייבר של ישראל מביאות לכך שניסיונות ארגון הטרור חמאס להוציא לפועל פעולות במימד הסייבר נכשלות פעם אחר פעם״, אמר גורם בכיר בשירות הביטחון הכללי.

גורמים ישראליים דיווחו כי חמאס העביר מסר לישראל באמצעות המתווך המצרי, לפיו הם מעוניינים לשוב לרגיעה ולהגיע להפסקת אש. זאת, חרף איומים שהושמעו מוקדם יותר היום, כאשר ארגון הטרור הצהיר כי בכוונתו להמשיך בירי כל עוד ישראל ממשיכה לתקוף. מטחי הרקטות נמשכים לעבר יישובי עוטף עזה.

מוקדם יותר, מטוסי קרב של צה"ל תקפו את מבנה מנגנון ביטחון הפנים של חמאס בשכונת רימאל. על פי דיווחים פלסטיניים, הבניין הושמד לחלוטין. כמו כן, כלי טיס צה"לי תקף פעילי טרור בדרום רצועת עזה. משרד הבריאות בעזה דיווח על שני הרוגים נוספים מתקיפת צהל באזור אל-בורייג' שבמרכז רצועת עזה, והזרוע הצבאית של הג'יהאד האסלאמי, פלוגות "אל-קודס", הודיעה כי השניים שנהרגו הם פעילים בשורותיה. כלי תקשורת פלסטיניים דיווחו על פגיעה של טיל קורנט בג'יפ של צה"ל באותו אזור.

על פי דיווח פלסטיני, הפלגים הפלסטיניים מסרו למנגנון המודיעין המצרי שאם ישראל לא תפסיק את הסיכולים הממוקדים ואת הפצצת הבניינים, הם יפציצו את תל אביב. בד בבד, יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן התייחס להסלמה והצהיר כי "מה שקורה כעת בעזה הוא דבר מצער ומזעזע. הרשות קוראת לעולם לעצור את התוקפנות הישראלית נגד בני העם הפלסטיני".