ברקע מאמצי ההסדרה - ירי לדרום: רקטות שוגרו לעבר ישראל

לאחר חידוש המחאות על הגדר, נשמעה אזעקה ביישובי הדרום. שלוש רקטות שוגרו מכיוון עזה ויורטו על ידי מערכת כיפת ברזל. "המקום להתמקד בביטחון - הפוליטיקאים עסוקים במשחקי הכיסאות"

זמן צפייה: 01:08

התרעת צבע אדום הופעלה הערב (שבת) בשדרות וביישובי עוטף עזה, לאחר למעלה משבוע של שקט באזור. שלוש רקטות נורו לעבר שטח ישראל ויורטו על ידי מערכת כיפת ברזל. שני בני אדם נפגעו קל בזמן ריצה למרחב מוגן.

הירי מגיע ברקע מאמצי ההסדרה וחידוש המחאות על גדר המערכת, לאחר שלא התקיימו מזה כשלושה שבועות.

בתגובה לירי פורום רשויות העוטף ושדרות תקף את ההנהגה הפוליטית ואמר כי "הערב ראינו שוב את ההרתעה הקלוקלת ואת המדיניות הכושלת בטיפול במצב הביטחוני בעוטף. אנו נמשיך לפעול ולהיאבק עבור זכותם של כלל תושבי העוטף לחיים נורמליים ולביטחון בסיסי. עשרות אלפי מתושבי מדינת ישראל בסכנת חיים כבר עשרים שנה והפוליטיקאים עסוקים במשחקי הכיסאות במקום להתמקד בנושא הבהול של ביטחון תושבי המדינה".

לכתבות נוספות בנושא >> 

מתוח בדרום: צה"ל תקף יעדי חמאס ברצועה, אזעקה נשמעה באשקלון

המחאות על הגדר התחדשו: אלפי פלסטינים הפגינו בגבול הרצועה

רקטות לעבר העוטף
רקטות לעבר העוטף | צילום: קבוצת ביטחון שדה

יו"ר כחול לבן בני גנץ התייחס גם הוא לירי ואמר כי "קיבלנו הערב עוד שלוש תזכורות מכיוון עזה לכך שאזרחי ישראל כולם ותושבי הדרום בפרט מצפים מאיתנו לעסוק בביטחונם. לא בספינים ולא ברכילות פוליטית. אנחנו נשנה את המציאות הביטחונית בדרום - נחזיר את ההרתעה שנתניהו מחק".

גם ח"כ גדעון סער (הליכוד) התייחס לירי ואמר כי "הירי מעזה הערב מעיד פעם נוספת על כשלון המדיניות מול עזה - גם התשה באמצעות ירי רקטות על יישובי הדרום וגם המשך ההתעצמות של החמאס והג'יהאד האסלמי. 'הסדרה' שתאפשר את המשך בניין הכוח של החמאס והג'יהאד בעזה היא שגיאה אסטרטגית חמורה עליה תשלם ישראל בריבית בעתיד".

מוקדם יותר היום, יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, הביע את אי שביעות רצונו וניסה לטרפד את שיחות ההסדרה שמתקיימות בלעדיו. אבו מאזן הצהיר בפני המצרים כי הוא אינו מרוצה מהעובדה שנערכו בלעדיו פגישות בהן דובר על הסדרה עם ישראל ופרויקטים כלכליים ברצועת עזה, ללא אישורו. ברקע זה, יצא אבו מאזן לשארם א שייח על מנת לשוחח עם נשיא מצרים, עבד אל פתח א-סיסי. זאת, ברקע פגישת בכירי חמאס והג'יהאד האסלאמי, אסמאעיל הנייה וזיאד נחאלה, שנמצאים בקהיר מיום שני.

כאמור, כ-4,500 פלסטינים הפגינו אתמול בכמה מוקדים לאורך גבול רצועת עזה, לראשונה מזה שלושה שבועות. באופן חריג, רבים מתוכם היו ילדים. אחדים מהם השליכו מטענים לעבר כוחות צה"ל, שהשתמשו בתורם באמצעים לפיזור הפגנות. משרד הבריאות בעזה דיווח כי 27 מפגינים נפצעו, מתוכם ארבעה מירי חי. הרשות הלאומית לצעדות השיבה ושבירת המצור ברצועת עזה הודיעה בתום ההפגנות על המשך פעילותן בשבוע הבא. כזכור, ההפגנות חודשו אחרי שלושה שבועות שבהם חמאס חדל מלקיים אותן.

לפני כשבוע אזעקה נשמעה באשקלון, בעקבות ירי שאינו רקטי משטח עזה לעבר ישראל. דובר צה"ל אישר כי מערכת ההתרעה הופעלה כנדרש, לוחמי הגנה אווירית שיגרו מיירטים לעבר המטרות בהתאם למדיניות - ובהיעדר צורך לא בוצע יירוט בפועל. בתגובה לירי, צה"ל תקף יעדי חמאס בצפון רצועת עזה, בהם מתחם צבאי.