היתקלות בצפון הרצועה: מחבל התקרב לגדר – וחוסל על ידי צה"ל

יממה לאחר ניסיון הפיגוע בדרום, כוחות הביטחון ירו למוות בפלסטיני שחדר לשטח ישראל ופתח לעברם באש. בתגובה, טנקים של צה"ל תקפו באזור בית חאנון הסמוכה. לא היו נפגעים לכוחותינו

זמן צפייה: 01:20

המתיחות בדרום: היתקלות נרשמה הבוקר (ראשון) בצפון רצועת עזה, כאשר מחבל חמוש חתך את גדר הרצועה בצפון רצועת עזה, סמוך לבית חאנון, נכנס לישראל - וחוסל על ידי כוח צה"ל. לא היו נפגעים בקרב חיילי צה"ל. על פי גורמים בעזה, מרואן נאצר בן ה-25 הוא המחבל שנהרג על גדר הגבול.

האירוע התחיל כאשר תצפיות של צה"ל זיהו את המחבל כאשר הוא מנסה לחתוך את הגדר. למקום הוזנקו כוח של גולני וטנקים של חטיבה שבע, שזיהו את הפלסטיני בשטח ישראל. המחבל פתח בירי לעבר הכוח, שהגיב בירי והרג אותו. בתגובה, טנקים של צה"ל ביצעו ירי לעבר מטרות באזור. גופת המחבל נאספה על ידי החמאס מתוך הרצועה.

לעוד כתבות בנושא:

חמאס מתנער מהפיגוע שסוכל – אך מאיים בתקריות נוספות • פרשנות

רה"מ על סיכול הפיגוע בדרום: "חמאס אחראי לכל תוקפנות מעזה"

צה"ל: "סוכל פיגוע חריג בגודלו – האחריות על חמאס"

Whatsapp Image 2019 08 11 At 0
מרואן נאצר בן ה-25, לטענת גורמים בעזה המחבל שחוסל בגבול הרצועה | צילום: ידיעות מהשטח

בתוך כך, הבוקר התייחס מפקד גדוד 12 בחטיבת גולני, סגן-אלוף א', לסיכול הפיגוע בגבול רצועת עזה אתמול, ואמר כי "נמשיך לעשות הכול כדי שתושבי העוטף ימשיכו לישון בשקט ובלי הפרעות".

"לפנות בוקר קיבלנו דיווח על מספר חשודים שנמצאים בתנועה לכיוון הגדר. לוחמים מהגדוד קופצים לנקודה ומגיעים אליה תוך זמן קצר", סיפר המג"ד. "מפקדי הגדוד והלוחמים חתרו למגע, הסתערו והרגו את המחבלים. תוצאות המפגש מעידות על כוננות וכשירות גבוהה וכוח שחתר למגע באופן חד ומקצועי". "אני גאה לומר שכוחותינו עמדו במשימה במקצועיות וברוח לחימה - מנעו את חדירת הגדר וסיפקו הגנה ליישובי הדרום", הוסיף סא"ל א'.

ארבעת המחבלים לפי מקורות פלסטיניים, והנשק שנתפס
ארבעת מהמחבלים לפי מקורות פלסטיניים, והנשק שנתפס | צילום: דובר צה''ל

אתמול, התייחס דובר צה"ל, תא"ל רונן מנליס, לפרטי התקרית. לדבריו, מתחקיר ראשוני של האירוע עולה כי בסביבות השעה ארבע בבוקר זוהתה בעמדות התצפית שבגבול תנועה לכיוון גדר המערכת, ובעקבותיה הוקפץ כוח גולני שהיה באזור. כאשר הגיעה החולייה לאזור דיר אל-בלח, חצה אחד המחבלים את הגדר. המפגעים הספיקו לזרוק רימון וככל הנראה פתחו באש לא מדויקת - וכוח צה"ל השיב באש והרג אותם.

עוד מסר דובר צה"ל כי בכלי החוליה נתפסו כמויות גדולות של רובי קלאצ'ניקוב, ציוד לחיתוך גדרות, חטיפי אנרגיה ותמרים, מטול אר פי ג'י נגד טנקים, מטעני צינור ורימונים. עוד נתפס תיק רפואי, ונבחן כעת אם היה אמור לשמש לעזרה ראשונה או לניסיון חטיפה. "סוכל פה פיגוע גדול מאוד", אמר תא"ל מנליס בשיחה עם כתבים צבאיים. "זה משהו שהוכן בתהליך ארוך ואין סיכוי שמדובר בפעילי כוח ריסון של חמאס. היה להם ציוד לפיגוע", הוסיף. "עדיין לא ידוע אם הוא כוון לאזרחים או חיילים".

הנשק שנתפס עם חוליית המחבלים בגבול רצועת עזה
הנשק שנתפס עם חוליית המחבלים בגבול רצועת עזה | צילום: דובר צה''ל

מאוחר יותר, ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס לתקרית והצהיר כי "חמאס אחראי לכל תוקפנות היוצאת מכל שטח עזה. ישראל תמשיך לפעול כדי לסכל חדירה לשטחה ופגיעה באזרחינו". נתניהו הוסיף: "אני מברך את כוח צה"ל שפעל במהירות וביעילות בגבול עזה, ומנע חדירה של מחבלים לשטחנו".

נשיא המדינה ריבלין התייחס אף הוא למתיחות: "שבת דרוכה, במעקב הדוק ובהצדעה לכוחותינו אשר פעלו לילה כיום ביהודה ושומרון וברצועת עזה. תודה לכן היושבות בחדות ומקצועיות על מכשירי הניטור שלנו, יקירותינו התצפיתניות, ולוחמינו הגיבורים והמסורים, על עצירת הפיגוע הקשה שתכננה חוליית המחבלים הנפשעת להוציא לפועל".

חמאס, כזכור, סירב לקחת אחריות על התקרית, וטען כי החוליה פעלה על דעת עצמה. דובר חמאס בעזה מסר כי "הכיבוש הישראלי ביצע פשע חדש נגד קבוצת צעירים שזעמו על טרור הכיבוש ועל המצור שהוא מטיל על רצועת עזה. הכיבוש הציוני צריך לשאת בהשלכות המצב של הכעס והלחץ אותו חיים בני עמנו בעזה. המשך פשעי הכיבוש הציוני והמצור העושק על עזה יביא את הצעירים הכועסים לנקוט תגובות נגד הכיבוש על דעת עצמם".