אחרי לילה שקט - צבע אדום בעוטף: "המגעים להפסקת אש נמשכים"

יותר משמונה שעות שרר השקט במרחב עוטף עזה, אך הבוקר נורו 6 פצצות מרגמה לעבר ישראל ובוצעו שני יירוטים של כיפת ברזל. גורם ישראלי בכיר אומר כי מטח הרקטות הנרחב אמש טרף את הקלפים - אך יחד עם זאת מבהיר כי נמשכים המאמצים להגיע לסיום הלחימה

זמן צפייה: 07:22

מבצע מגן וחץ: אחרי יותר משמונה שעות של שקט במהלך הלילה, אזעקות צבע אדום נשמעה הבוקר (חמישי) במרחב עוטף עזה, כאשר תשע פצצות מרגמה נורו לשטח ישראל ובוצעו שני יירוטים של כיפת ברזל. בהמשך בוצע ירי נוסף מהרצועה, ובמועצה האזורית אשכול זוהו שתי נפילות בתוך אחד הישובים, בסמיכות לבתי מגורים. אין נפגעים בגוף אך נגרם נזק קל. מיד לאחר שהחל הירי מעזה תקף צה"ל עמדה לשיגור פצצות מרגמה של הג'יהאד האיסלאמי בצפון הרצועת. בהמשך הבוקר תקף כלי טיס של צה"ל עמדת תצפית להכוונת שיגורי נ"ט של ארגון הטרור ברצועה.

משלחת של הג'יהאד האיסלאמי בראשות מוחמד אל הינדי הגיעה הבוקר לקהיר, בירת מצרים, כדי לדון בהפסקת האש בעזה. מיד עם הגעתה החלו הדיונים עם נציגי המודיעין המצרי, ולפי מקורות פלסטיניים הדרישות של ארגון הטרור אינן מקובלות על ישראל, והמתווכים המצרים מנסים למצוא נוסחה שתהיה מקובלת על שני הצדדים.

גורם ישראלי בכיר אמר הבוקר כי מטח הרקטות אמש בשעות הערב, שהיה רחב מאוד, טרף את הקלפים, אך יחד עם זאת מבהיר הגורם כי המגעים להפסקת אש נמשכים, לרבות מאמצים שנעשים במצרים וקטר, וכן של שליח האו"ם. נזכיר כי אמש פורסם במהדורה המרכזית כי ישראל הופתעה מהירי לעבר המרכז בשעות הערב. לפי שני גורמים ביטחוניים המעורים היטב בפרטי שיח מול המתווך המצרי, המצרים הודיעו לישראל שלא יהיה ירי נוסף לעבר מרכז הארץ.

מגן וחץ, שיגור רקטות מרצועת עזה לישראל
שיגור רקטות מרצועת עזה לישראל | צילום: רויטרס

לפנות בוקר חוסל ראש מערך הרקטות של הג'יהאד האיסלאמי ברצועה, עלי ע'אלי, שדירת המסתור שלו הותקפה לפנות בוקר על ידי מטוסי קרב של חיל האוויר. ע'אלי היה אחראי על תהליכי הכוונת וביצוע ירי הרקטות לעבר שטחי מדינת ישראל, ובין היתר היה אחראי גם על המטחים האחרונים במבצע "מגן וחץ".

ע'אלי הכווין ולקח חלק במתווי הירי ובמטחי הרקטות שכוונו לישראל גם במבצע "שומר החומות" ובמבצע "עלות השחר", ונחשב לדמות מרכזית בארגון ועסק בניהול השוטף שלו. שני פעילים נוספים של הג'יהאד האסלאמי ששהו עם ע'אלי בדירת המסתור נהרגו גם הם.

עלי ע'אלי שחוסל ברצועת עזה
עלי ע'אלי שחוסל ברצועת עזה | צילום: דובר צה''ל

פלוגות ירושלים, הזרוע הצבאית של הג'יהאד האסלאמי, מסרו במהלך הלילה: "אנו סופדים למפקד עלי חסן ע'אלי "אבו מחמד", חבר המועצה הצבאית ואחראי יחידת הרקטות בפלוגות ירושלים, אשר נהרג בחיסול לפנות בוקר בח'אן יונס בדר' רצועת עזה יחד עם מספר חללים נוספים".

ראש השב''כ רונן בר והרמטכ''ל הרצי הלוי בזמן חיסול עלי ע'אלי
ראש השב''כ רונן בר והרמטכ''ל הרצי הלוי בזמן חיסול עלי ע'אלי | צילום: דובר צה''ל

בתוך כך, מתחילת מבצע "מגן וחץ" זוהו 108 שיגורים כושלים של הג'יהאד האסלאמי הפלסטיני. בסך הכל נהרגו ארבעה בני אדם בלתי מעורבים, בהם ילדה בת 10, בעקבות ירי כושל של הארגון שנפל בתוך שטחי רצועת עזה.

הלילה פעלו כוחות הביטחון גם ברחבי יהודה ושומרון, ועצרו 15 מבוקשים, ובמהלך הפעילות בכפר נור א-שמס התפתחו חילופי אש מול חמושים פלסטיניים, ולוחם צה"ל נפצע באורח קל מירי ופונה לקבלת טיפול רפואי בבית החולים.

מגן וחץ, עזה, הבניין שהופצץ הלילה בח'אן יונס
הבניין שהופצץ הלילה בח'אן יונס | צילום: רויטרס

נזכיר כי לאחר ירי מסיבי של רקטות לעבר ישראל  אמש, וכן תקיפות נרחבות של חיל האוויר בעזה, מבחינת מבחינת צה"ל המבצע נמשך כל עוד אין הפסקת אש רשמית, וכאמור התקיפות התחדשו עם חיסולו של בכיר הג'יהאד האסלאמי.

בתקיפות חיל האוויר אמש, צה"ל פגע בבתים ריקים וגם השתמש בנוהל "הקש בגג" כדי לא לפגוע בחפים מפשע. צה"ל התאמץ ופעל לצמצום נפגעים במהלך כל היום. זאת, בניגוד לסיכון שנלקח בחיסול הבכירים. גם בתקיפות אנשי הג'יהאד האסלאמי, הותקפו רק חוליות שעמדו לבצע שיגור. עם זאת, מצד ישראל יש ניסיון לסיים את הסבב כי יש תחושה שככל שעובר הזמן - ההישג נשחק.

מגן וחץ, יירוט של כיפת ברזל מעל שמי עוטף עזה
יירוט של כיפת ברזל מעל שמי עוטף עזה | צילום: רויטרס

במקביל, בעזה היה נכונים טרם החיסול להפסקת אש, אך חיפשו הישג כלשהו, בעיקר בדמות פגיעות רציניות בעורף הישראלי. בעזה יצאו הודעות שמחה של פגיעות בשדרות - אך בסוף למרבה המזל לא היו נפגעים. כך או כך, המצרים הציבו גבול ולוחצים על ארגוני הטרור לעצור.

שני הצדדים ניהלו במשא ומתן מתבצרים בעמדתם. ארגוני הטרור לא מוכנים להתחייב על ניתוק הקשר בין יהודה ושומרון לבין עזה וישראל לא מוכנה להתחייב על הפסקת מדיניות חיסולים. הפסקת האש מתבססת על שקט תמורת שקט. חמאס נשאר בצד לאורך המבצע ומספר הנפגעים אצלו היה הנמוך בכל הסבבים האחרונים.

Whatsapp Image 2023 05 10 At 2
רה''מ נתניהו ושר הביטחון גלנט בהצהרה | צילום: חיים צח /לע''מ

ראש הממשלה בנימין נתניהו נשא אמש הצהרה יחד עם שר הביטחון יואב גלנט, ואמר: "אני מבקש מכל אזרחי ישראל להמשיך להישמע להנחיות פיקוד העורף, אתם עושים זאת היטב וזה באמת מציל חיים. בסך הכל בחודשים האחרונים סיכלנו יותר מ-120 מחבלים. המערכה טרם הסתיימה, נמשיך לעדכן, אנחנו נכנסנו לזה יחד ואנחנו עומדים בזה יחד ואנחנו ננצח יחד".