דיווח: ישראל הסכימה להקלות על הרצועה – בתמורה לשקט בדרום

בכיר פלסטיני חשף פרטים על המתווה שמצרים הציעה לפלגים בעזה, לפיו תתאפשר הכנסת סחורות לרצועה ויורחב שטח הדיג, ובתמורה, יופסקו שיגורי הרקטות וההפגנות יורחקו מהגדר

המתיחות בדרום: טלאל אבו טריפה, חבר הלשכה המדינית של החזית הדמוקרטית לשחרור פלסטין, חשף הבוקר (חמישי) פרטים על תוכן הפגישה שקיימה המשלחת הביטחונית המצרית עם הנהגת חמאס והפלגים הפלסטיניים אמש בעזה, שבה הודיעה מצרים כי ישראל מוכנה להעניק הקלות לרצועה, בתמורה לשקט בדררום.

בתוך כך, צרור בלונים עם חפץ חשוד אותר הבוקר בשטח פתוח במועצה האזורית אשכול. חבלן משטרתי הגיע למקום וטיפל באירוע. כמה שעות לאחר מכן, בלון חשוד אותר בשטח חקלאי של אחד מישובי שער הנגב. בד בבד, כלי תקשורת פלסטיניים דיווחו הצהריים כי המשלחת הביטחונית המצרית עושה את דרכה אל מחוץ לרצועת עזה, לאחר שנפגשה עם הפלגים הפלסטיניים. כעת, היא בדרך לתל אביב, שם תעביר את תשובת חמאס והפלגים לצד הישראלי.

על פי אבו טריפה, בפגישה, שהתארכה עד לאחר חצות, הציגה המשלחת הביטחונית המצרית את תשובת ישראל לדרישות החמאס. לדבריו, ירושלים הביעה נכונות להיענות לדרישות הארגון הנוגעות להרחבת שטחי הדיג ל-18 מיל, שיקום קווי החשמל ברצועה והכנסת סחורות וכסף לרצועת עזה. עוד הביעה ישראל מוכנות לאפשר ייצוא סחורות מרצועת עזה, כך לטענת הבכיר הפלסטיני.

זאת, בתמורה לשקט בדרום, הכולל הפסקת שיגורי הרקטות והפסקת הפרחת בלוני התבערה מצד החמאס וכן הרחקת הצעירים הפלסטינים המפגינים בגדר, למרחק של 300 מטרים ממנה. כמו כן, ציין אבו טריפה כי המשלחת הביטחונית המצרית תמשיך לקיים סבבים בין ישראל לפלגים עד לאחר יום שישי, כדי לעמוד מקרוב אחר "תהלוכת המיליון" המתוכננת ביום האדמה, שיוצא ביום השנה הראשון לתחילת תהלוכות השיבה.

אמש, כאמור, משלחת מצרית נפגשה עם יו"ר חמאס ברצועה יחיא סינוואר, והעבירה מסר מישראל, לפיו על הארגון לחדול מירי הרקטות, הפרחת בלוני התבערה וההפגנות על הגדר. בארגון ככל הנראה מתכוונים לחדול מירי רקטות בלבד, ודורשים מישראל להפסיק לתקוף ברצועה בתגובה להפרחת הבלונים. זאת, בצל האירועים בסבב הלחימה שהתנהל ביומיים האחרונים בעזה והדיווחים על המאמצים ליישום הפסקת אש.

תשובת חמאס לישראל בנוגע לרגיעה אפשרית עשויה להתקבל בשעות הקרובות. ההערכה בישראל היא כי עד שבת תתקבל אינדיקציה שתבהיר לאן מועדות פני חמאס. במקביל, התגבשה ההערכה כי הירי לשרון היה לא מכוון, ושהארגון אינו מעוניין בהסלמה. בשל כך, ישראל מנסה למצות את מסלול ההסדרה - כשבמקביל היא מכינה את צה"ל לכך שהמגעים לא יצליחו.

אמש, יחידות צה"ל השלימו את פריסתן בעוטף עזה, והלוחמים נערכים להפגנות על הגדר ביום שישי, שבמידה רבה תוצאותיהן ייקבעו אם פני חמאס להסלמה או שמא הארגון מעוניין ברגיעה. אמש נשמעו פיצוצים בעוטף עזה כתוצאה מהפרות הסדר סמוך לגדר, כאשר כמה עשרות מפגינים הגיעו למקום והשליכו מטענים ורימונים לעבר כוחות צה"ל.

"הוועדה הלאומית העליונה לצעדות השיבה" פרסמה הודעה שבה קראה לצבור העזתי להשתתף בעימותים ההמוניים על גדר המערכת, אך קראה להקפיד על שימוש באמצעים עממיים שאינם אלימים, כדי למנוע מישראל סיבה להשתמש באמצעים קטלניים נגד המפגינים.

תוצאות המהומות ביום שישי, שייערכו יממה לפני יום האדמה, תלויות בשני גורמים מרכזיים – כמות המפגינים, והמרחק שלהם מהגדר. בישראל ניסו להעביר לחמאס מסר לפיו על הארגון לשלוט באירועים, כדי שלא יובילו להרוגים רבים בצד הפלסטיני, דבר שעלול לגרור את האזור להסלמה, כשבצה"ל לא פוסלים את האפשרות שיצטרכו לבצע כשפעולה קרקעית מוגבלת ומהירה, חרף הרצון להימנע מכך.

במקביל, משפחות רבות מהדרום אינן מתכוונות להעביר את סוף השבוע בביתן, כאשר חלק מהתושבים ייסעו צפונה כבר מחר בערב, כשאחרים יעשו זאת ביום שישי בבוקר. אלון דוידי, ראש עיריית שדרות, אמר היום כי "בכל יום שעובר אנחנו מבינים שיהיה מבצע בסוף בעזה, כי ככה לא נוכל בצורה הזו להמשיך, זה ברור לכולם".