בכיר בג'יהאד האסלאמי: "אם ישראל לא תיישם ההבנות - נכפה עליה"

חבר הלשכה המדינית של הארגון הצהיר בריאיון ל"אל-איסתיקלאל" כי הפלגים הפלסטיניים לא יקבלו את "התוקפנות הישראלית" כלפי רצועת עזה, והוסיף: "הוכחנו שביכולתנו לקבוע עובדות בשטח"

זמן צפייה: 00:38

חבר הלשכה המדינית של הג'יהאד האסלאמי, חאלד אל-בטש, הזהיר היום (שבת) כי אם ישראל תתחמק מיישום הבנות הרגיעה שעליהן סוכם בתיווך המצרים - "באפשרותם של הפלגים הפלסטיניים לכפות עליה לעשות זאת". את הדברים אמר אל-בטש בריאיון לעיתון "אל-איסתיקלאל".

אל-בטש קרא למצרים לבחון את ההתקדמות בביצוע ההבנות, וללחוץ על ישראל לעמוד בהתחייבויותיה, בכללן הפסקת הירי לעבר המפגינים בעימותים המתנהלים מדי שבוע על גדר הרצועה. עוד הבהיר כי "צעדות השיבה" ימשכו עד שהפלגים הפלסטיניים ישיגו את מטרותיהם.

לדבריו, סבב ההסלמה האחרון בעזה יצר משוואת כוח חדשה המבטלת את כללי העימות הקודמים, שכן הפלגים לא יהיו מוכנים לקבל את העובדה שישראל תפעל בתוקפנות נגד הרצועה. אל-בטש הדגיש כי חמ"ל הפלגים המשותף הוכיח את יכולתו לקבוע עובדות בשטח, כפי שניכר בהיקף הירי בהסלמה "שבגינו ישראל הזדרזה לבקש הפסקת אש". בסיכום דבריו, קרא אל-בטש לפלגים הפלסטיניים להשיג אחדות לאומית פנימית, והוסיף כי על יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, להרים את הכפפה בנושא זה כדי לבלום את התקדמות "עסקת המאה".

לכתבות נוספות בחדשות 13:

בישראל יודעים – הסבב הבא בעזה הוא עניין של שבועות • פרשנות

מטחים לעבר שדרות ועוטף עזה; צה"ל תקף מטרות ברצועה

חמאס: "בוטלה משוואת שקט ייענה בשקט"; הרוג בתקיפת מכונית בעזה

ההסלמה בדרום
ההסלמה בדרום | צילום: רויטרס

חבר נוסף בלשכה המדינית של הג'יהאד האסלאמי, נאפז עזאם, הוסיף כי ההבנות בין הפלגים הפלסטיניים לבין ישראל מתמקדות בהקלת המצור על רצועת עזה, הכנסה של סחורות, דלקים, סיוע הומניטרי ומענקים, וכן בהגדלת מרחב הדיג. הארגון, לדבריו, דבק בביצוע ההבנות, אך אם תתרחש תוקפנות מצד ישראל - לפלגים הפלסטיניים שמורה הזכות להתנגד לה. עוד הוסיף כי מצרים והאו"ם לוחצים על ישראל לבצע את ההבנות שנטלה על עצמה, וכי ההסלמה האחרונה הוכיחה לעולם את "מימדי הברבריות של ישראל".

בתוך כך, דובר חמאס, עבד א-לטיף אל-קאנוע, מסר כי המתווכים לרגיעה מול ישראל הבהירו לחברי הארגון כי ישראל מוכנה ונוטלת על עצמה לבצע את ההבנות. חבר הלשכה המדינית של חמאס, חליל אל-חיה, אמר במהלך טקס אזכרה שנערך לאחד מהרוגי ההסלמה האחרונה: "נגמרו הזמנים שבהם ישראל קבעה עובדות בשטח - היום הפלגים הפלסטיניים מסוגלים לממש את זכויותיהם של הפלסטינים. לא נסכים שתושבי עזה יגוועו ברעב בגלל המצור. ישראל לא תהנה משקט כל עוד היא מתקיימת על אדמתה של פלסטין ומטילה מצור על רצועת עזה".

הנזקים ברצועת עזה מהתקיפות של חיל האוויר
הנזקים ברצועת עזה מהתקיפות של חיל האוויר | צילום: רויטרס

כזכור, לפני שבוע החל סבב ההסלמה בדרום המכונה "גן סגור", שנמשך כיממה וחצי והסתיים בהפסקת אש. במהלכו, נורו לעבר ישראל כ-700 רקטות, ונהרגו ארבעה בני אדם בצד הישראלי: משה אגדי, משה פדר, זאיד אלחמאמדה ופנחס מנחם פשווזמן. בצד הפלסטיני נהרגו למעלה מ-20 בני אדם.

אתמול נהרג צעיר בן 24, ועשרות נוספים נפצעו, בעימותים בסמוך לגבול רצועת עזה - כך נמסר ממשרד הבריאות ברצועה. כ-6,000 פלסטינים הפגינו בחמישה מוקדים לאורך גבול רצועת עזה. כמה מאות מהם התקרבו לגדר, יידו אבנים והשליכו מטענים לעבר כוחות צה"ל, שהשיבו בירי ובאמצעים לפיזור הפגנות. במקביל, שתי שריפות פרצו בעוטף עזה, ככל הנראה כתוצאה מבלוני תבערה.

מוקדם יותר, ערך ראש הלשכה המדינית של חמאס, אסמאעיל הנייה, שיחת טלפון ארוכה עם שליח האו"ם למזרח-התיכון, ניקולאי מלאדנוב, כך דווח בביטאון חמאס, "א-רסאלה". כמו כן, דווח כי הנייה דיבר עם מלאדנוב לגבי המאמצים האינטנסיביים המושקעים על מנת שהבנות הרגיעה יבוצעו וסקר בפניו את תוצאות התוקפנות הישראלית האחרונה, כך על פי העיתון, על רצועת עזה. בנוסף, השניים דנו במצב בבתי הכלא הישראליים לאור העיכוב של ישראל בביצוע הדברים שהתחייבה לבצעם במסגרת ההסכם שהתגבש לאחר שביתת האסירים האחרונה.

במקביל, אמר בכיר חמאס, אסמאעיל רדואן, כי הארגון עוקב אחר ביצוע הבנות הרגיעה עם ישראל וכי ההפגנות השבועיות בסמוך לגדר המערכת ימשכו עד שיושגו הבנות. בעזה, עדיין נמצאת המשלחת הביטחונית המצרית שהגיעה אמש לרצועה. על רקע ההפגנה השבועית על הגדר, הצפויה להתקיים גם היום, חמאס והג'יהאד האיסלאמי מאיימים כי אם ההבנות שהושגו עם ישראל לאחר הסבב האחרון לא תיושמנה - הפסקת האש תקרוס ותחודש ההסלמה.