דיווח: התקדמות במו"מ בין שב"ס לאסירים - מכשירי המיסוך יפורקו

סוכנות הידיעות "מען" דיווחה שהנהלת בתי הכלא תיתן היום תשובה סופית לדרישות האסירים הביטחוניים. בין ההקלות המסתמנות: הרכבת טלפונים ציבוריים והשבת אסירים שהורחקו. בישראל הכחישו הדיווח

פעילות חיפוש על ידי יחידות מיוחדות של שב״ס בקציעות הבוקר
האגף הביטחוני בכלא קציעות (ארכיון) | צילום: שב"ס

סוכנות הידיעות הפלסטינית "מען" דיווחה היום (ראשון) כי ראש הארגון לענייני אסירים ברש"פ, קדרי אבו בכר, אמר כי ישנה התקדמות במשא ומתן עם הנהלת בתי הכלא. לדברי אבו בכר, ההנהלה הסכימה למרבית דרישות האסירים הביטחוניים בתמורה להפסקת שביתת הרעב. בנוסף, ציין אבו בכר, כי הנהלת בתי הכלא תיפגש עם הנהלת האסירים בהמשך היום ותיתן להם תשובה סופית. בישראל הכחישו בתוקף את הדיווח.

כמו כן דווח כי במהלך פגישה שנערכה בין שב"ס, שב"כ, נציגי כלא רימון והנהלת בתי הכלא, הוסכם על פירוק מכשירי המיסוך הסלולרי, הרכבת טלפונים ציבוריים, השבת אסירים שהורחקו לבתי כלא אחרים והקלת הסנקציות על אסירים שהציתו תאים. בנוסף, טען אבו בכר כי האסירים נתנו תשובה חיובית להתקדמות במשא ומתן.

עוד בחדשות 13:

לקראת שביתת רעב: כמה אסירי חמאס החלו להחזיר ארוחות

בצל המגעים עם חמאס: חשש בשב"ס מפיגוע מידי כלפי סוהרים

חמאס: "מכחישים את הידיעה על עסקה להחלפת אסירים עם ישראל"

הפגנת תמיכה באסירים השובתים רעב ברמאללה
הפגנת תמיכה באסירים השובתים רעב ברמאללה | צילום: רויטרס

ביום שני שעבר הודיעה לשכת ההסברה של האסירים הביטחוניים שמוחזקים במאסר בבתי הכלא בישראל הודיעה כי מנהיגי תנועת האסירים ומאות אסירים פלסטינים נוספים החלו לשבות רעב. עם זאת, חלק מהאסירים לא הצטרפו לשביתה, וקיבלו את ארוחת הערב שלהם. עוד דווח בלשכת ההסברה כי האסירים לבשו את בגדי שב"ס כצעד סמלי לקראת הצטרפות הקבוצה הראשונה של השובתים, וכי הנהגת תנועת האסירים העבירה להנהלת בתי הסוהר רשימות של המשתתפים בשביתה. כמו כן, לשכת ההסברה הטילה את האחריות על ממשלת ישראל ועל הנהלת בתי-הכלא, אשר לטענתה הביאו אותם לשבות רעב.

עיתון "אל-אחבאר" הרואה אור בלבנון דיווח באותו היום מפי מקורות מדיניים כי שליח האו"ם למזרח התיכון, ניקולאי מלאדנוב, מילא תפקיד לצד המשלחת הביטחונית המצרית בניסיון למנוע את שביתת האסירים. זאת, לאחר שחמאס הודיע לו כי הרקטות האחרונות ששוגרו לעבר ישראל קשורות בסוגיית האסירים.

עוד דווח בעיתון כי רשימת הדרישות שהציגו האסירים לשב"ס כוללת את פירוק אמצעי המיסוך שהותקנו בבתי הסוהר, הסרת הסנקציות שהוטלו על האסירים לאחר האירועים האלימים האחרונים - בייחוד ברמון ובקציעות, הענקת טיפול רפואי בבתי החולים לכלל האסירים שנפגעו בתקריות האלימות והחזרת ביקורי המשפחות של אסירי חמאס והג'יהאד.

לפי הדיווח, האסירים דרשו בנוסף גם לבטל את האיום לשלול היתרי ביקור למשפחות מהגדה המערבית, הגדלת סכומי הכסף העומדים לרשותם לקניות בקנטינה וכי יותר להם מחדש לצפות בעוד ערוצי טלוויזיה. כמו כן נודע לעיתון כי מזכ"ל החזית העממית, אחמד סעדאת, הצטרף לוועדת המו"מ של האסירים הביטחוניים.

אסמאעיל הנייה וניקולאי מלאדנוב
אסמאעיל הנייה וניקולאי מלאדנוב | צילום: חדשות 13

מהגוף המייצג את האסירים נמסר גם כי הם קוראים לבני העם הפלסטיני להמשיך לתמוך באסירים. עם זאת, חשוב לציין כי הרשות הפלסטינית לא תומכת באופן רשמי בשביתת האסירים, כיוון שאינה רוצה שחמאס ינהיג מחאות סולידריות ברחובות.

כזכור, לפני שבוע הוקם בשב"ס צוות משא ומתן להפסקת מחאת האסירים הביטחוניים בבתי הסוהר הישראלים, שהכריזו כי יתחילו בשביתת רעב ואף החלו בהחזרת ארוחות הבוקר. בלב הדיונים מול נציגי חמאס עומדות הדרישות להסיר את מיסוך המכשירים הסלולריים והחזרת ביקורי המשפחות. הכלואים אף פנו למנהיג חמאס בעזה, יחיא סינוואר, והוא העביר לישראל מסר כי סוגיית האסירים הפלסטינים היא אחד התנאים להסדרה.

החדשות 13
כלא עופר

לפני כשבועיים הכחישו בתנועת חמאס את הידיעות בתקשורת הפלסטינית על עסקת אסירים הנרקמת במסגרת ההבנות המתגבשות עם ישראל. בכיר הארגון, אסמאעיל רדואן אמר כי המשא ומתן עוסק בהקלת תנאיהם של האסירים הפלסטינים הכלואים בישראל, ובסטטוס של מסגד אל-אקצא. רדואן הכחיש כי מתנהלים מגעים להפסקת אש ארוכת טווח, וכי כעת פועלים לייצב את הפסקת האש שהוכרזה בסיום מבצע "צוק איתן". מאוחר יותר באותו יום, ראש הלשכה המדינית של חמאס, אסמאעיל הנייה אמר בפגישה עם אנשי רוח בעזה כי המשלחת הביטחונית המצרית העבירה אתמול את דרישותיה של התנועה לגבי תנאי האסירים בבתי הכלא בישראל.

מובילי השביתה הם מחבלי האינתיפאדה השנייה, שאחראים לכמה מהפיגועים האיומים ביותר של התקופה. כך למשל על פי מידע מודיעיני, מפקדי המחאה הם ערמאן מחאמד שמרצה 36 מאסרי עולם על מעורבותו בפיגוע בקפה מומנט, חסאן סלאמה שמרצה 84 מאסרי עולם על הפיגוע בקו 18 בירושלים ומעמר אבו שייח שמרצה 29 מאסרי עולם בגין מעורבותו בפיגוע במלון פארק.  לאחר כמה ימים היו אמורים להצטרף לשביתה אסירים נוספים - מחמאס ומהג'יהאד האסלאמי.

כלא קציעות
כלא קציעות | צילום: החדשות 13

את פרויקט מיסוך הטלפונים הסלולרים מוביל השר לביטחון פנים גלעד ארדן, שאמר מנגד כי "אנו נערכים לתגבר צוותים רפואיים בתוך הכלא כדי שלא יהיה צורך לפנות אותם, שכמה שפחות הם יציפו בתי חולים אזרחיים. אנחנו מקווים שהם יישברו לפני כן". את הדברים אמר באירוע "שבתתרבות" בכפר סבא לפני שבוע.

"השביתה תהיה מדורגת", הסביר השר. "מחר אמורים להתחיל אותה ראשי ארגון החמאס ולאחר כמה ימים מאות מחבלים. זה נכון שלאסירים הפלסטיניים יש מעמד, אבל כמו לפני שנתיים כשברגותי הוביל שביתת רעב המונית והכי ארוכה אי פעם, הם לא הצליחו להדליק את השטח  ולגרום להפגנות המוניות".

 השר לביטחון פנים, גלעד ארדן
השר לביטחון פנים, גלעד ארדן | צילום: חדשות 13

עוד הוסיף ארדן אמר כי לא יתמוך בעסקה לשחרור אסירים בעתיד: "שחרור האסירים בעסקת שליט היה טעות, הצבעתי בעד אבל אני לא אצביע שוב בעד עסקה דומה. חייבים להפיק לקחים, כי גם בעסקות לפני כן מדינת ישראל עברה תהליך לא טוב, אם אנחנו יודעים שלמעלה מ-50 אחוז חוזרים לטרור".