"כשלנו בהגנה": צה"ל מתחיל בחקירת אירועי 7 באוקטובר

התחקירים יתמקדו בתקופה בין מרץ 2018 שבה נרשמו תהלוכות והתפרעויות של פלסטינים בסמוך לגדר הגבול ברצועת עזה, ועד לשלושת הימים הראשונים של המלחמה - ויעסקו בכישלון המודיעיני, בקבלת ההחלטות ובבירור העובדות סביב המתקפה בשבת השחורה והלילה שקדם לה. הרמטכ"ל: "כשם שהסתערות מול אש אויב דורשת כוחות ותעצומות נפש, כך גם ההתייצבות מול עצמנו לתחקירים דורשת אומץ לב ומנהיגות"

זמן צפייה: 01:51

צה"ל מפרסם היום (חמישי) את פקודת התחקירים הפנימיים של הרמטכ"ל, רב-אלוף הרצי הלוי, זאת "כחלק מהמוכנות למלחמה כוללת בלבנון, תוך הפקת לקחים ומסקנות מהמלחמה בעזה". בדף מפקד שפרסם הרמטכ"ל הוא כתב: "כשלנו בהגנה על האזרחים, מטרת התחקירים היא למידה. כשם שהסתערות מול אש אויב דורשת כוחות ותעצומות נפש, כך גם ההתייצבות מול עצמנו לתחקירים דורשת אומץ לב ומנהיגות".

הרמטכ"ל הלוי התייחס לעניין בסיום טקס קורס קצינים קרביים שנערך היום בבה"ד 1, ואמר: "ההתחלה הייתה קשה, נכשלנו, שילמנו מחיר גבוה ומיד לאחר מכן התעשתנו, יצאנו להתקפה, יזמנו ומאז אנחנו הולכים ומתחזקים. מתוך תחושת האחריות, נישיר בקרוב מבט אל האירועים הקשים של פתיחת המלחמה ואל אלה שקדמו לה, ונשאל באומץ כיצד לא מנענו את המפגש בין אויב לאזרחים ואת תוצאותיו הקשות".

ברקע העיסוק הפוליטי הנרחב בחוק הגיוס, אמר הרמטכ"ל: "בעת הזו לא די לשבח את הגיוון הקיים בצה"ל, אלא לקרוא להרחיבו ולהוסיף אליו משרתים מכל קצוות החברה. זהו צו השעה, לא רק כי צה"ל זקוק למלא את השורות החסרות ולהרחיב גיסותיו, אלא בעיקר לשם חיזוק הלכידות החברתית, מקור חוסננו ועוצמתנו ומרכיב חשוב באנטי-שבירות הישראלית".

מחבלים, חמאס, שבת השחורה, עוטף עזה, מלחמת חרבות ברזל, 7 באוקטובר
השתתפו בטבח. מחבלי חמאס בכניסה למושב יכיני בשבת השחורה

התחקירים יתמקדו בתקופה בין מרץ 2018 שבה נרשמו תהלוכות והתפרעויות של פלסטינים בסמוך לגדר בגבול רצועת עזה, ועד שלושת הימים הראשונים של המלחמה. התחקירים יעסקו בכישלון המודיעיני, בקבלת ההחלטות ובירור העובדות סביב המתקפה ב-7 באוקטובר והלילה שקדם לו. כמו כן, ייחקרו גם קרבות ההגנה של 3 הימים הראשונים מאז המתקפה והשגת השליטה המחודשת בעוטף עזה. התחקירים יימשכו כשלושה חודשים, כאשר חודשיים יוקדשו לתחקיר וחודש נוסף יוקדש לעיבוד. חטיבת התורה וההדרכה באגף המבצעים תרכז את התחקירים.

הרמטכ"ל הלוי כתב: "מטרת התחקיר היא אחת: למידה. חווינו אירועים קשים בתחילת הלחימה, כשלנו בהגנה על אזרחים - משימה עליונה. אם לא ננתח באומץ את שעשינו, נתקשה ללמוד ולהשתפר, נתקשה להתייצב מול אזרחי ישראל ולומר שבדקנו ולמדנו ונדע להגן עליהם טוב יותר. בחודשים הקרובים נערוך תחקירים על שלב ההגנה בפתיחת הלחימה ולנסיבות שקדמו לו. את התחקירים על שלב ההתקפה והתמרון תערוך כל יחידה שתצא מהלחימה, מוקדם ככל האפשר. תחקירים מטכ"ליים בתחום זה נקיים בשלב מאוחר יותר, לאחר שנסיים את תחקירי ההגנה".

"את התחקירים נקיים תוך כדי מלחמה רב-זירתית. כוחות צה"ל ממוקדים בהשגת מטרות המלחמה ופועלים בכל החזיתות. קיומם של התחקירים המבצעיים תוך כדי הלחימה הכרחי לשיפור יכולות הלחימה של צה"ל. הדבר דורש איזון וחלוקת קשב איכותית מהמפקדים, והקדימות היא כמובן ללחימה", כתב רא"ל הלוי.

"עוד נושאי התחקיר נקבעו בפקודת התחקירים המטכ"לית, בקרוב אאשר לכל גוף את מפת התחקירים איתה נצא לדרך. תחקיר איכותי חייב להתחיל מבסיס עובדתי יציב ומוסכם ומאיסוף חומרים ובירורם בשיתוף הגורמים המעורבים. הבסיס העובדתי המשותף יאפשר דיון על המסקנות, על הלקחים ועל התובנות להמשך. יש להתאמץ ככל האפשר להגיע לבסיס עובדתי מוסכם, פערים של נקודת מבט תמיד יכולים להיות, ואין לחשוש ממסקנות ומלקחים שבמחלוקת, באלה נדון לעומק במעלה שרשרת הפיקוד, מהדעות ומהמחלוקות נלמד".

ההרס והחורבן אחרי הטבח בקיבוץ בארי
ההרס והחורבן אחרי הטבח בקיבוץ בארי | צילום: אריק מרמור, פלאש 90

הרמטכ"ל הדגיש: "האירועים רבים ובכל אחד מהם פרטים רבים, לא נוכל לבחון לעומק כל מהלך, כל כדור שנורה. לצערנו חלק מהאנשים לא איתנו ולא נוכל לקבל את נקודת מבטם. לכן על כל מפקד לקבוע בכל תחקיר – מה יהיו הסוגיות החשובות להעמקה, בין אם בגלל פוטנציאל הלמידה, חומרת התוצאה או כל מורכבות אחרת. בסוגיות מורכבות חשוב שנתחקר ונגיע לבחירות שיאפשרו אבחון ולמידה. כל מסגרת תערוך את תחקיריה ותעלה לרמה מעליה, עד שנסכם את כלל התחקירים במטה הכללי".

לסיום, כתב רא"ל הלוי: "כפי שאני בוטח ביכולתו של צה"ל להילחם היטב, אני בוטח ביכולת של כל אחד ואחת מאיתנו לתחקר בצורה נוקבת, אך בונה. כך נדע, כך נלמד כך נלמד, כך נגן על אזרחי ישראל טוב יותר בעתיד".