פומפאו: לא נאפשר לסעודיה להפוך למעצמת גרעין ולאיים על ישראל

שר החוץ האמריקני אמר בריאיון כי "הסעודים לא ישיגו נשק גרעיני שיוכל לשנות את היציבות במזרח התיכון ולאיים על ישראל". זאת ברקע התמונות שבהן נראית הקמת כור בממלכה

מייק פומפאו
שר החוץ האמריקני, מייק פומפאו | צילום: רויטרס

שר החוץ של ארצות הברית אמר כי "לעולם לא נאפשר לסעודיה להפוך למעצמה גרעינית ולאיים על ישראל ועל ארה"ב עם נשק גרעיני". הדברים נאמרו בריאיון ברשת CBS בהתייחס לתמונות שפורסמו, בהן נראית הקמתו של כור גרעיני בסעודיה. במהלך הריאיון ניסה פומפאו להסיט את הנושא לאיום האיראני ולכישלונות הנשיא הקודם, ברק אובמה ואמר כי בניגוד למה שממשל אובמה עשה ממשל טראמפ לא ייתן לאיראן 150 מיליון דולר כדי שתוכל לאיים על ישראל.

"We will never write a $150 billion check to the Saudis and hand them over the capacity to threaten Israel and the United States with nuclear weapons. Never." -- @SecPompeo pic.twitter.com/J19ejPF7tz

בשנה שעברה פורסם בחדשות 13 כי במהלך פגישתם בבית הלבן הביע ראש הממשלה בנימין נתניהו בפני נשיא ארה"ב דונלד טראמפ דאגה רבה מהמגעים שמנהל הממשל האמריקני עם סעודיה על עסקת ענק למכירת כורים גרעיניים. גורמים ישראלים בכירים ציינו אז כי נתניהו ביקש מטראמפ לא לקדם את העסקה.

הגורמים הבכירים, שביקשו לשמור על עילום שם בשל הרגישות המדינית, ציינו שהמסר של טראמפ ויועציו היה כי אם ארה"ב לא תמכור את הכורים הגרעיניים לסעודיה מדינות אחרות כמו רוסיה או צרפת יעשו זאת.

בנימין נתניהו ודונלד טראמפ במוזיאון ישראל בירושלים
בנימין נתניהו ודונלד טראמפ במוזיאון ישראל בירושלים | צילום: רויטרס

נתניהו ויועציו אמרו בפגישה שהתקיימה בחודש מארס 2018 כי גם אם הממשל האמריקני יחליט להמשיך עם העסקה, ישראל מבקשת שארה"ב לא תאפשר לסעודים לבצע העשרת אורניום ותציב את הדרישה הזו כתנאי לביצוע העסקה כולה. הסעודים מצדם דרשו לקבל מארה"ב אישור להעשרת אורניום ומציבים זאת כתנאי לביצוע העסקה שתזרים מיליארדי דולרים לארה"ב. הסעודים טוענים כי אם איראן קיבלה רשות להעשיר אורניום כחלק מהסכם הגרעין גם להם יש זכות כזו.