הפיגוע בירושלים: שוטר נאבק במחבל בידיים חשופות

הפיגוע בבירה היה יכול להיות קטלני אפילו יותר, אילולא תושייתו של שוטר בחופשה ששהה עם אשתו וילדיו בקרון הרכבת הקלה בו אירע הפיגוע - ומיהר לזנק על המחבל

ההשתלטות על המחבל, היום

השוטר שהשתלט על המחבל בידיים חשופות משחזר: שעות לאחר הפיגוע הקטלני ברכבת הקלה בו נרצחה סטודנטית בת 21 מבריטניה מדקירות מחבל, התברר כי מי שהשתלט על המחבל ומנע ממנו לפגוע בנוסעים נוספים היה שוטר בחופשה ששהה ברכבת עם משפחתו. הערב הותר לפרסום שמה של הנרצחת בפיגוע - חנה בלדון, סטודנטית בת 21 מבריטניה, שהגיעה לארץ במסגרת חילופי סטודנטים ולמדה באוניברסיטה העברית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ss1

השוטר שהה בקרון הרכבת הקלה בו אירע הפיגוע כשלצדו ילדיו ואשתו, ומיד שמע את זעקותיה של הצעירה שנדקרה. השוטר מיהר לעברה והשתלט על המחבל בידיים חשופות, לאחר שהחליט לעשות זאת ללא שימוש בנשק האישי שנשא.

השוטר נאבק עם המחבל מספר שניות עד שהצליח להשתלט עליו - והחזיק בו עד שהועבר לאחזקת כוחות יס"מ שהוזעקו לזירה. שוטרי היס"מ שהגיעו העבירו את המחבל לחקירה בתחנת המשטרה.

קרון הרכבת לאחר הדקירה<
קרון הרכבת לאחר הדקירה< | צילום: חדשות 2

"נסעתי ברכבת הקלה עם בני משפחתי", שחזר השוטר, "ובמהלך הנסיעה שמעתי צעקות 'פיגוע, פיגוע'. פתחתי את בלם היד ורצתי למקום הפיגוע, הסתערתי על המחבל, השתלטנו עליו וכך גרמנו לנטרול שלו כדי שלא ימשיך לפגוע בחפים מפשע".

[brightcove_iframe video_id='pigua_mechabel_vtr2_n20170414_v1' autoplay='0' credit='' desc='תיעוד: כוחות יס"מ משתלטים על המחבל' kid='' duration=''']

"כמי שמשרת שנים במשטרת ירושלים ומכיר את הרגישות הקיימת במיוחד בהתקופת החגים, אני כל הזמן דרוך - גם כשאני לא במשמרת אני בתפקיד שוטר", הוסיף. "מיד כשזיהיתי שמדובר בפיגוע, עזבתי את משפחתי ונטרלתי את המחבל. זה תפקידנו כשוטרים - וכך פעלתי".

פינוי פצועים מהזירה לבית החולים, היום
פינוי פצועים מהזירה לבית החולים, היום

המחבל הדוקר: ניסה להתאבד ולפגוע מינית באחת מבנותיו

הנרצחת בפיגוע היא צעירה בשנות ה-20 לחייה, שנהרגה לאחר שהמחבל דקר ופצע אותה באורח אנוש באחד הקרונות של הרכבת הקלה בכיכר צה"ל בבירה. חובשים ופרמדיקים של מד"א ביצעו בה פעולות החייאה ופינו אותה לבית החולים הדסה הר הצופים בעיר כשהיא סובלת מפצעי דקירה בפלג גופה העליון. זמן קצר לאחר מכן נקבע מותה.

כוחות הוקפצו והעבירו את המחבל לחקירה
כוחות הוקפצו והעבירו את המחבל לחקירה | צילום: קובי ריכטר/TPS

מפרטי החקירה עולה כי הדוקר, גבר בן 57 בשם ג'מיל תמימי מראס אל-עמוד שבמזרח העיר, סובל מבעיות נפשיות וניסה להתאבד בעבר. עוד עולה כי הוא הגיע לעיר מבית החולים שבו הוא מאושפז בצפון הארץ וכי ניסה לפגוע מינית באחת מבנותיו בעבר. בשעה שנלכד הוא לא גילה התנגדות.

בפיגוע נפצעו גם אישה כבת 30 בחודשי הריון מתקדמים שנחבלה בבטנה בזמן עצירת הרכבת וגבר בשנות ה-50 לחייו שנפצע באורח קל לאחר שניסה להימלט מהזירה. שניהם פונו לבית החולים שערי צדק.