תיעוד: כך מסתננים פלסטינים לחפש עבודה בישראל או לבילוי בים

בעקבות צמצום אישורי הכניסה מאלפים לכמה מאות, רבבות פלסטינים מסתננים עם אור ראשון לישראל - דרך פרצה בגדר ההפרדה סמוך לחברון. בינתיים, מערכת הביטחון לא עושה מאמצים כדי לסגור את החור

זמן צפייה: 03:04

זה לא סוד שגדר ההפרדה פרוצה במקומות רבים, אבל זרם של מסתננים כמו שהיה היום (רביעי) לפנות בוקר סמוך למעבר מיתר שבדרום הר חברון לא נראה בישראל כבר שנים רבות. מאמצע הלילה, בלי הפסקה, טור ארוך של מכוניות ומוניות שפורקות נוסעים ורבים אחרים שמגיעים ברגל.

רבים מהם גם בלי אישורי כניסה, נכנסים לישראל במרחק 100 מטרים מהמעבר - לשפשף את העיניים ולא להאמין. בשל סכנת התפשטות מגפת הקורונה, ישראל צמצמה מאוד את מספר אישורי הכניסה - מ-12 אלף פועלים שעוברים במחסום בימים כתיקונם, רק מאות מקבלים עכשיו אישורי כניסה.

לכתבות נוספות בחדשות 13 >>

לאחר חשיפת תיעוד האלימות ב"גן הזוועות": מאות הורים הפגינו

ח"כ מיקי זוהר: "השיקול הפוליטי על התקציב הוא רק של כחול לבן"

תומכת בישראל וכוכבת עולה במפלגה: סגנית הנשיא שבחר ביידן

מסתננים דרך פרצה בגדר סמוך למעבר מיתר
מסתננים דרך פרצה בגדר סמוך למעבר מיתר | צילום: חדשות 13

המצב הכלכלי בשטחים בכי רע. הפועלים שעוברים בפרצה יודעים שצה"ל לא עושה הרבה כדי לסגור אותה, ואילו הם מוכנים לעשות הרבה מאוד כדי לפרנס את משפחותיהם. לאחר שהם חוצים את הגדר דרך הפרצה והולכים כמה קילומטרים דרך החורשה הסמוכה ממתין להם מערך הסעות לרחבי הארץ. דרך המעברים האלה יכולים גם להסתנן גורמים עוינים - את זה כל מערכת הביטחון מכירה.

הפרצה מספקת לא רק עבודה, לפלסטינים רבים אפשרות נופש ובילוי בתחומי ישראל. רבים מהמתרחצים בחופי נתניה, תל אביב ויפו מהשטחים, חלקם מעולם לא ראו את הים. בעקבות פרסום תיעוד זרם המסתננים הגובר בימים האחרונים, הודיעו בצה"ל כי יתגברו את הכוחות במאמץ לבלום אותו, אבל התחושה היא שמערכת הביטחון מוכנה לאפשר את התופעה עד גבול מסוים כדי שלא לדרדר את המצב ברשות, גם במחיר של סיכון ביטחוני ובריאותי מחושב.