ר"מ לבנון על תקרית המל"טים: ישראל פוגעת בריבונות שלנו בגלוי

סעד אל-חרירי התייחס לטענות על כלי טיס ישראליים שהופלו באזור ביירות, ואמר כי הוא מקיים התייעצויות כדי להחליט על צעדי התגובה. נשיא לבנון: "הפרת החלטה 1701 של האו"ם"

זמן צפייה: 01:23

ראש ממשלת לבנון סעד אל-חרירי התייחס היום (ראשון) לטענות לפיהן שני מל"טים ישראליים הופלו באזור ביירות, וטען כי זו "פגיעה גלויה בריבונות הלבנונית והפרה של החלטה 1701 של האו"ם". לדבריו, על הקהילה הבין-לאומית לשמור על ההחלטה מפני ההפרות הישראליות ומפני ההשלכות שלהן.

עוד הוסיף אל-חרירי כי הוא מקיים התייעצויות עם נשיא לבנון מישל עון ויו"ר הפרלמנט במדינה נביה ברי, כדי להחליט על הצעדים הבאים בנוגע לתקיפה - שמהווה איום על היציבות באזור ומטרתה להביא למתיחות, לטענתו.

לכתבות נוספות בחדשות 13: 

חזבאללה בתגובה לתקרית: בידינו מל"ט ישראלי – מנתחים את פעולתו

פיצוצים נשמעו בביירות; חזבאללה: שני מל"טים ישראליים התרסקו

אחרי לילה דרמטי: ישראל שבה למדיניות העמימות – ונערכת לתגובה

 

סעד אל-חרירי
סעד אל-חרירי | צילום: רויטרס

נשיא לבנון, מישל עאון, גינה גם הוא את "התוקפנות הישראלית הגלויה על הדאחייה בביירות" ותיאר אותה כ"חלק מההפרות המתמשכות של החלטת מועצת הביטחון מספר 1701". עוד טען עאון כי אירוע זה מהווה הוכחה נוספת לכוונות התוקפניות של ישראל ועל כוונתה של ישראל לפגוע ביציבות ובשלום בלבנון ובאיזור".

מוקדם יותר, אחראי ההסברה של חזבאללה מוחמד עפיף מסר לסוכנות הידיעות הלבנונית הרשמית כי הארגון לא הפיל אף מל"ט בתקרית. עפיף טען כי המל"ט הראשון התרסק ללא גרימת נזק והשני היה ממולכד, וכאשר התרסק והתפוצץ הוא גרם לנזק באזור מבנה מרכז התקשורת של חזבאללה. עוד דווח כי שלושה אנשים נפצעו קל בתוך מרכז התקשורת כתוצאה מרסיסים מפיצוץ המל"ט.

בנוסף, ציין עפיף שהמל"ט הראשון שלא התפוצץ נמצא בידי חזבאללה, והארגון עובד על מנת לנתח את הסיבות שהביאו לשיגורו ובוחן את המשימות שניסה לבצע. עוד הוסיף כי הערב מזכ"ל חזבאללה חסן נסראללה צפוי להתייחס לתקרית באופן תקיף במהלך נאום שיישא.

צבא לבנון פרסם הודעה לפיה בשעה 02:30 חדרו שני מל"טים ישראליים למרחב האווירי של המדינה באזור הדאחייה בביירות. עוד נכתב בהודעה כי המל"ט הראשון התרסק לקרקע והשני התפוצץ בשמיים וגרם לנזק בלבד. עוד נמסר כי כוחות צבא הגיעו למקום האירוע וכיתרו את מקום נפילת המל"טים.

הנזק מרסיסי הפיצוץ של המל''ט בדאחייה בביירות | צילום: חדשות 13

כאמור, פיצוצים עזים נשמעו הלילה בבירת לבנון ביירות, וארגון חזבאללה טען כי שני מל"טים ישראליים התרסקו באזור. הראשון, לפי הדיווחים, נפל בפרבר דרומי שבו כוחות פרו איראניים רבים, והשני, שנשלח למקום כחצי שעה לאחר מכן, התפוצץ באוויר ונפל ברובע דחייה, סמוך לבסיס של הארגון. סיבת ההתרסקות אינה ידועה.

התקרית אירעה לאחר שישראל תקפה אמש כמה יעדי טרור בכפר עקרבה שבדרום מזרח דמשק, באמצעות מטוסי קרב. התקיפה בוצעה נגד פעילי כוח "קודס" האיראני ומיליציות שיעיות שעסקו בימים האחרונים בקידום פיגוע נגד מטרות ישראליות משטח סוריה. מדובר צה"ל נמסר כי מתווה הפיגוע שסוכל כלל תכנון לשגר כמה רחפנים חמושים נגד מטרות ישראליות.

תקיפת צה''ל בסוריה נגד כוחות איראניים
תקיפת צה''ל בסוריה נגד כוחות איראניים | צילום: ידיעות מהשטח, טלגרם

דובר צה"ל, רונן מנליס, מסר כי קאסם סולימאני, מפקד כוח "קודס", תכנן את הפיגוע. לדבריו, את המתקפה נגד ישראל הייתה אמורה לבצע חוליה הכוללת פעילים איראנים ושיעים. החוליה ניסתה להוציא לפועל את הפיגוע כבר ביום חמישי, אך הוא סוכל. "סולימאני פועל בעצמו ומפעיל גם שליחים", אמר. "נוצר מצב אבסורדי: כוח 'קודס' עושה ככל העולה על רוחו, הוא תכנן את הפיגוע לשעות הקרובות". לדברי מנליס, כוח קודס שהיה במבנים שהופצצו נפגע בתקיפה. "אנחנו ערוכים למגוון תרחישים, גם בהגנה", הוסיף.