מפקד חיל האוויר: "תקיפת ארה"ב בעיראק - פוטנציאל לתפנית"

אלוף נורקין נאם בוועידת כלכליסט, והתייחס, בין היתר, למתיחות מול איראן: "אנחנו נמצאים בתקופה של שינוי, שמעליה האיום מטהראן". על שירות נשים: "העלייה במספר החיילות בקורס טיס - חשובה"

זמן צפייה: 01:01

מפקד חיל האוויר, עמיקם נורקין, התייחס הבוקר (שלישי) לתקיפה מהאוויר באמצעות מל"טים מיליציות פרו-איראניות בסוריה ועיראק של צבא ארצות הברית ואמר: "התקיפה של חיל האוויר האמריקני בעיראק היא בעלת פוטנציאל לתפנית". את הדברים אמר בוועידת כלכליסט.

כמו כן, התייחס האלוף למתיחות מול איראן ואמר: "אנחנו נמצאים בתקופה של שינוי. בזירה הצפונית עומד מולנו מערך קרקע אוויר מהמתקדמים בעולם בשנה האחרונה, עם S300 ו-S-400". עוד הוסיף: "המזרח התיכון שהיה כשהתגייסתי הוא לא אותו מזרח תיכון שאני רואה היום. המדינות השתנו, חלקן לא יחזרו להיות מה שהיו. העליונות האווירית היא מפתח ליציבות אזורית".

בדבריו התייחס נורקין לשירות של נשים בצה"ל ואמר: "יש עלייה משמעותית במספר הבנות שמגיעות למבדקי קורס טיס ומתקבלות, זה דבר חשוב. חיילות משתלבות במגוון תפקידים".

לכתבות נוספות בחדשות 13:

הערכה בישראל: תקיפת ארה"ב בעיראק – אירוע נקודתי • פרשנות

נתניהו שוחח עם פומפאו ובירך על התקיפה בעיראק: "פעולה חשובה"

הטיל פוגע – והאתר עולה באש: תיעוד תקיפת ארה"ב בעיראק

מפקד חיל האוויר, אלוף עמיקם נורקין
מפקד חיל האוויר, אלוף עמיקם נורקין | צילום: דובר צה"ל

אתמול שוחח ראש הממשלה בנימין נתניהו עם מזכיר המדינה האמריקני, מייק פומפאו, ובירך אותו על התקיפה בעיראק: "פעולה חשובה של ארה"ב נגד איראן ושלוחיה באזור".

במקביל, ערוץ הטלוויזיה האיראני בשפה הערבית, "אל-עאלם", ציטט הודעת גינוי של משמרות המהפכה של איראן: "אנחנו מגנים את התקיפה האמריקנית על מוצבים של מליציית 'אל-חשד אל-שעבי', ואנחנו מדגישים שלעיראק יש את הזכות להגיב על הפשע הזה". משרד החוץ הרוסי התייחס אף הוא לפעולה האמריקנית ומסר: "התקיפות האמריקניות בעיראק ובסוריה לא מקובלות".

מוקדם יותר באותו היום, מטה משרד ההגנה האמריקני - הפנטגון, פרסם סרטון המתעד חלק מהתקיפה האמריקנית שבוצעה אמש על המיליציות הפרו-איראניות בגבול עיראק-סוריה. בתיעוד ניתן לראות את רגע פגיעת הטיל באתר המיליציה - וזה עולה באש.

בתוך כך, דווח כי מספר ההרוגים בתקיפות אלה עלה ל-27, בהם גם אבו עלי אל-ח'וזעלי, מפקד גדוד בחטיבה 45 של מיליציית "הגיוס העממי". כמו כן, דווח על 51 בני אדם שנפצעו, חלק גדול מהם בתקיפת המטה הראשי של מיליציית "חזבאללה עיראק" שבעיר אלקאים.

על פי הודעת הפנטגון לאחר התקיפה, חמישה יעדי טרור הותקפו, בהם מחסני תחמושת. זאת, לדבריהם, בעקבות תקיפות חוזרות ונשנות בבסיסים עיראקיים, שאחת מהן הביאה למותו של אזרח ארצות הברית ופצעה ארבעה נוספים.

מוקדם יותר, גינה ארגון חזבאללה בלבנון את התקיפה האמריקנית, ומסר: "מדובר בהפרת ריבונותה של עיראק, ובפגיעה בביטחונה וביציבותה. מי שקיבל את ההחלטה על התקיפה הנפשעת יגלה בקרוב כמה טיפשית הייתה – ומה יהיו השלכותיה".

בתוך כך, משרד החוץ האיראני הוציא הודעה בנושא התקיפה, ומסר: "איראן מגנה את מתקפת הטרור על המיליציות הפרו-איראניות בעיראק ובסוריה".