צעיר פלסטיני נורה למוות במהלך עימותים עם צה"ל מצפון לירושלים

לפי תחקיר צה"ל, במסגרת מעצרים שהתרחשו הלילה בסמוך למחנה הפליטים קלנדיה, הושלכו מטענים לעבר הכוחות. הלוחמים ירו על מוחמד עלי דאר עדוואל שרץ לעברם - והרגו אותו

זמן צפייה: 00:30

צעיר פלסטיני בן 25 נהרג הלילה (שלישי) בהפרות סדר שהתרחשו בעת מעצרים שביצע צה"ל בסמוך למחנה הפליטים קלנדיה, מצפון לירושלים. שלושה פלסטינים נוספים נפצעו קל. חייל אחד נפצע מאבן שהושלכה לעבר ראשו, אך לא נזקק לפינוי לבית חולים. 12 פלסטינים נעצרו הלילה ביהודה ושומרון, בחשד למעורבות בפעילות טרור ובהפרות סדר אלימות, בהם שלושה שנעצרו בקלנדיה. במהלך סריקות נמצאו בכפר בית אומר נשק בייצור עצמי מסוג קרלו.

על פי תחקיר צה"ל, בסמוך לשעה 3:00, נכנס כוח של 36 לוחמים לכפר עקב הסמוך למחנה הפליטים, על מנת לבצע מעצרים. במהלך המעצר נזרקו שני מטענים, וצעיר פלסטיני, מוחמד עדוואל, רץ לעבר הכוחות - שהגיבו בירי חי ובשימוש באמצעים לפיזור הפגנות. במהלך העימות נפצע עדואן וחובש צבאי שהיה במקום העניק לו טיפול רפואי ראשוני. עם זאת, לאחר זמן קצר מת הצעיר מפצעיו. עדואן, בן 25, היה תושב מחנה הפליטים קלנדיה, השתחרר לפני תקופה קצרה ממאסר - בעקבות עבירות נשק, השלכת בקבוק תבערה ויידוי אבנים.

אסמאעיל הנייה וניקולאי מלאדנוב
אסמאעיל הנייה וניקולאי מלאדנוב | צילום: חדשות 13

בתוך כך, במסגרת ההבנות המתגבשות בין ישראל לחמאס צפויה להתבצע עסקת חילופי אסירים - כך דיווחו הבוקר מקורות לערוץ "אל-קודס", השייך לחמאס. על פי הדיווח, השעות הקרובות יהיו קריטיות לחתימת העסקה. בתוך כך, האסירים הבטחוניים החליטו להסלים את המחאה נגד שירות בתי הסוהר, ויפתחו בשביתת רעב החל מיום ראשון - כך על פי סוכנות הידיעות הפלסטינית "מען". לצד זאת, אזעקת "צבע אדום" נשמעה הבוקר במועצה האזורית שער הנגב, אך כעבור מספר דקות התגלה כי מדובר באזעקת שווא.

שביתת הרעב, כך טוענים האסירים, נועדה למחות על כך שבשב"ס ממשיכים להתקין מכשירי מיסוך נגד מכשירים סלולריים. לצד זאת, חמאס הציגה אתמול לשליח האו"ם במזרח התיכון, ניקולאי מלאדנוב, מידע שהתקבל מראשי האסירים הביטחוניים בבתי הכלא הישראלים שמצביע על חומרת מצבם. הנהגת החמאס ביקשה ממלאדנוב להתערב באופן מהיר כדי לעצור את ההתדרדרות בתוך בתי הכלא. כך דיווח עיתון "אל-אחבאר" הלבנוני.

אסירים פלסטיניים מושבים במסגרת חילופי שבויים
אסירים פלסטיניים מושבים במסגרת חילופי שבויים | צילום: רויטרס

כזכור, אתמול נפגשו יו"ר הלשכה המדינית של חמאס אסמאעיל הנייה ונציגים נוספים של הארגון בעזה עם שליח האו"ם למזרח התיכון ניקולאי מלאדנוב. לפי דיווח פלסטיני מפי מקור אשר לקח חלק בפגישות, סוגיית אסירי חמאס בבתי הכלא בישראל הייתה הראשונה שנידונה בשיחות, לאחר שבשבוע שעבר שני סוהרים נדקרו על ידי אסירי חמאס בכלא קציעות שבנגב. הנייה הזהיר כי זהו גורם שעלול להוביל להסלמת המצב בבתי הכלא ולהרעה ביחסים בין ישראל לחמאס. כך לפי דיווחים בכלי תקשורת פלסטיניים.

עוד דווח כי אנשי חמאס הציגו חלק מהמסרים שהועברו מהנהגת האסירים בבתי הכלא, המתארים את חומרת המצב וכן את הצעדים שבכוונתם לנקוט אם לא ייפסקו "התקיפות" נגדם. בנוסף, נטען כי אנשי חמאס דרשו ממלאדנוב ומהאו"ם שיתערבו במהרה, על מנת למנוע את הידרדרות המצב.

מאמצי ההסדרה בין ישראל לחמאס כוללים פעולות הומניטריות. מתאם פעולות הממשלה בשטחים אישר אתמול את הדיווחים בתקשורת הפלסטינית לפיהם, בצעד תקדימי, יוגדל מרחב הדייג מטווח של עד 11 קילומטר לטווח של עד 28 ק"מ. עוד נמסר כי מדובר בצעד למניעת הדרדרות הומניטארית ברצועת עזה, מתוך מדיניות המבדילה בין טרור לאוכלוסייה בלתי מעורבת.

בד בבד, יממה לאחר שנפתחו מחדש מעברי הגבול ארז וכרם שלום, הגיעו אתמול מספר פעילי "עוצמה יהודית", בהובלת איתמר בן גביר למעבר כרם שלום, ומחו על הפתיחה המחודשת. במהלך חסימת הדרך על ידי הפעילים, התפתחה קטטה בינם לבין נהג משאית. לטענת הנהג, הפעילים תקפו אותו במוטות, ב-"עוצמה יהודית" טענו מנגד כי הנהג ניסה לדקור אותם בסכין. המשטרה עיכבה לחקירה שלושה בני אדם החשודים במעורבות באירוע.

התרעת "צבע אדום" נשמעה ביום ראשון במועצות האזוריות שער הנגב ושדות נגב. מדובר צה"ל נמסר כי הרקטה שנורתה לעבר ישראל - נפלה בשטח הרצועה. "סוף השבוע האחרון היה כמו סרט עם עלילה שהסוף שלה ידוע מראש", סיפר בני חסון, תושב קיבוץ כיסופים שבעוטף עזה ל-"החדשות עם יעקב אילון". "כרגע אין שום סבב, רק כוחות צה"ל על הגדר – אנחנו ממשיכים לשמוע את קולות הנפץ. פה ושם יש אזעקת צבע אדום, פעם זה בטעות ופעם זה אמת – וזה המצב".