כוכבי: "אם היציבות בעזה תישמר - אלה יהיו השנתיים השקטות ביותר"

ברקע השיגורים אמש מרצועת עזה לעוטף ותקיפות התגובה של צה"ל, הרמטכ"ל אמר בכנס של מכון המחקר "גזית": "חמאס לא מגיב לתקיפות שלנו ואפילו לא שוקל להגיב - והלילה תקפנו מטרה משמעותית ביותר שלו"

זמן צפייה: 07:24

ברקע השיגורים אמש מרצועת עזה לכיוון העוטף, הרמטכ"ל אביב כוכבי אמר הבוקר (ראשון) בכנס של מכון המחקר "גזית": "אם עד חודש מאי תישמר היציבות ברצועת עזה, אלה יהיו השנתיים השקטות ביותר בדרום. חמאס לא מגיב לתקיפות שלנו ואפילו לא שוקל להגיב - והלילה תקפנו מטרה משמעותית ביותר שלו".

הרמטכ"ל התייחס גם לגזרה הצפונית, ואמר: "צה"ל עיצב אסטרטגית את הזירה הצפונית כך שהתנפץ לו החזון האיראני להתבססות בסוריה".

אתר ייצור אמצעי הלחימה שהותקף הלילה
אתר ייצור אמצעי הלחימה שהותקף הלילה | צילום: דובר צה''ל

כאמור, במהלך הלילה, שעות ספורות אחרי שרקטה שוגרה מרצועת עזה לעבר העוטף, ככל הנראה על ידי פעילי הג'יהאד האיסלאמי, רקטה שהתפוצצה בשטח פתוח סמוך לקיבוץ נחל עוז, צה"ל תקף ברצועת עזה.

מדובר צה"ל נמסר כי המטרה המרכזית שהופצצה הייתה סדנה לייצור אמצעי לחימה של חמאס, ששימשה את הארגון כאתר מרכזי לייצור רוב הרקטות שלו. כמו כן, הותקפה גם מנהרת טרור של הארגון בדרום הרצועה. בצה"ל תיארו את תקיפת המטרות כהמשך "מגמת הפגיעה ביכולת ההתעצמות של חמאס ברצועה".

במקביל לתקיפות חיל האוויר ברצועה, הופעלה התרעה בשטחים פתוחים בסמוך למושבים שלומית ובני נצרים שבמרחב עוטף עזה. ככל הנראה, ירי רקטות לעבר העוטף וירי נ"מ לעבר המטוסים הוא שהפעיל את האזעקות. בהמשך, חיל האוויר תקף עמדה צבאית של חמאס, וזאת, בתגובה לירי לעבר המטוסים.

שיגורים מרצועת עזה לעבר ישראל
שיגורים מרצועת עזה לעבר ישראל | צילום: רויטרס

בסוכנות הידיעות הפלסטינית "שיהאב", המזוהה עם חמאס דווח כי מטוסי חיל האוויר תקפו מטרות בדרום רצועת עזה ביניהן אתר של "ההתנגדות" מערבית לעיר חאן יונס שבדרום רצועת עזה, ושטחים חקלאיים מזרחית לעיר רפיח. בדיווח לא צוין אליו "אתרים" של "ההתנגדות" הותקפו, כלומר לא ציינו אם מדובר באתר של חמאס או הג'יהאד האיסלאמי.

בנוסף, כתב הסוכנות דיווח כי בתגובה לתקיפה הישראלית, "ההתנגדות" ביצעה ירי של שתי רקטות לעבר מוצב סופה, כמו גם ביצעה ירי נגד מטוסים. בעמוד טלגרם המזוהה עם הזרוע הצבאית של חמאס, "גדודי עז א-דין אלקסאם", דווח כי "ההגנה האווירית" של הזרוע הגיבה לתקיפות חיל האוויר הישראלי בשמי רצועת עזה באמצעות טילי קרקע-אוויר וירי נגד מטוסים

תקיפות צה''ל ברצועת עזה
תקיפות צה''ל ברצועת עזה, ארכיון