תאונות האימונים במגלן: נמצאו פערים בהכשרת המפקדים

אחרי שני אירועים חריגים שהתרחשו הקיץ, בהם נפצעו שני חיילים קשה ובינוני – החליט הרמטכ"ל לאמץ את מסקנות הוועדה שהציעה לבצע התאמות בבסיסי האימונים של הלוחמים ולשנות את הנורמות ביחידה

 לוחמי יחידת מגלן
לוחמי יחידת מגלן | צילום: חדשות עשר

הרמטכ"ל אביב כוכבי אימץ את ממצאי הוועדה שבחנה את שתי תאונות האימונים שהתרחשו ביחידת מגלן בקיץ האחרון – כך הודיע היום (שני) דובר צה"ל. זאת לאחר שהוצג לו אתמול סיכום עבודת הוועדה לבחינת ההתנהלות הנורמטיבית בשגרה ביחידות המובחרות והמיוחדות בראשות אלוף איתי וירוב. הוועדה מונתה באוגוסט 2018 על רקע מספר אירועים חריגים ביחידת מגלן. באחד המקרים נפצע חייל לאחר שהשתתף באימון קרב מגע ללא ציוד מגן הולם, ובשני שהתרחש שבוע לאחר מכן, חייל נוסף נפצע קשה ונותר משותק לאחר שקפץ מרכב האמר לשיחים.

הוועדה מצאה פערים בנורמות השגרה ביחידות הבאים לידי ביטוי בחלק מסדרות האימונים וההכשרה ובהם גם פער שנובע מהכשרת מפקדי הצוותים ביחידות אלו. ההמלצות שהוגשו על ידי הוועדה, ואומצו על ידי הרמטכ"ל ישולבו בתהליך הקמת בית הספר לקומנדו – שייחנך באוגוסט הקרוב. במרכז ההמלצות עומד הצורך להתאים את אימוני הבסיס של הלוחמים לצרכים המבצעיים של יחידתם. כמו כן הצביעה הועדה על הצורך לבצע שינוי בתהליך ההכשרה היעודי של מפקדי הצוותים תוך פתיחת קורס הכשרה ייעודי בנוסף להכשרת הקצונה. הרמטכ"ל אף הורה להקים צוות לבחינת נורמות, נהלי שגרה ותרבות ארגונית בכלל יחידות צה"ל, והנחה לקיים בזמן הקרוב סדרת ביקורות בנושא.

עוד בחדשות 13:

גבר כבן 50 נהרג בשריפה שפרצה בבניין בירושלים

המשטרה פשטה על 14 בתי עסק המקושרים לארגון הפשע של מולנר

נמשכים הקרבות ליד בירת לוב; בעולם קראו לצדדים לחזור למו"מ

הרמטכ''ל אביב כוכבי
הרמטכ''ל אביב כוכבי | צילום: דובר צה''ל

בחודש אוגוסט הופסקו אימוני יחידת מגלן באופן חלקי בעקבות פציעתם של שני לוחמים ביחידה תוך שבוע. בעקבות האירועים הוחלט, בנוסף להפסקת חלק מהאימונים, למנות שני צוותי תחקור. מפקד פיקוד מרכז אלוף נדב פדן מינה את תת-אלוף איתי וירוב להוביל את הצוות הראשון, שיבחן את ההתנהלות הפיקודית ביחידה הקרבית. במקביל, מפקד זרוע היבשה אלוף קובי ברק צפוי למנות צוות נוסף שיתחקר את פציעת הלוחם באימון קרב המגע.

יממה לאחר מכן, שני קצינים ביחידת מגלן הודחו מתפקידם וקצין נוסף קיבל הערה פיקודית, בעקבות מקרי הפציעות באימוני היחידה בשבועיים האחרונים - כך נמסר הערב (שני) מדובר צה"ל. זאת, בעקבות תחקיר שנערך היום בראשות מפקד עוצבת האש, תת-אלוף ירון פינקלמן.

תחקיר האירוע בו נפצע לוחם במהלך אימון קרב מגע קבע כי הלוחם נפגע כתוצאה מהדגמה שבוצעה בעוצמה וללא ציוד מגן, ועל כן לא מקצועית ופסולה. לאחר האירוע נעצרו אימוני קרב המגע עד לביצוע השתלמות מקצועית וריענון הפקודות בקרב המפקדים והמדריכים המקצועיים. בנוסף, נקבעו מנגנוני אישור ופיקוח נוספים לאימוני קרב המגע בעוצבת הקומנדו.

 חיילי עוצבת הקומנדו מתאמנים
חיילי עוצבת הקומנדו מתאמנים

לאור ממצאי התחקיר ובהמלצת מפקד עוצבת הקומנדו, שנועץ בנושא עם מפקד פיקוד המרכז אלוף נדב פדן, החליט מפקד האוגדה כי סגן ג', מפקד הצוות של הלוחם שנפצע, יודח מתפקידו. זאת, לאחר שמצא כי הקצין פעל באופן שגוי במהלך האימון והתרשל בכך שלא פינה את הלוחם לאחר שנפצע.

תחקיר האירוע השני, בו נפצע לוחם לאחר שקפץ מהאמר עומד למערום שיחים, העלה כי הלוחם נפצע כתוצאה מהקפיצה בסיום אימון. מפקד האוגדה קבע כי מדובר בפעולה פסולה, לא מקצועית, לא ערכית, מסוכנת ושאין בה צורך. לאחר התחקיר הנחה מפקד האוגדה על עצירת האימונים בעוצבת הקומנדו, בדיקה של כלל תיקי התרגילים וביצוע השלמות מקצועיות של התחקיר. בנוסף, הנחה על ביצוע העמקות מקצועיות, בטיחותיות ונורמטיביות בקרב הלוחמים והמפקדים בכלל עוצבת הקומנדו. החזרה לאימונים תתבצע לאחר ביצוע כלל ההנחיות, כל זאת על מנת למנוע אירועים דומים.

בנוסף, הוחלט על הדחה מתפקיד של סגן י', מפקד הצוות של הלוחם אשר נפצע. זאת בעקבות אחריותו הפיקודית, המקצועית והערכית. כמו כן, החליט מפקד האוגדה להעיר פיקודית לסרן י', מפקד הפלוגה שתחתיו התרחשו שני האירועים.