שר הביטחון ליברמן: "לא נכבוש את עזה במלחמה הבאה"

שר הביטחון התייחס בראיון מקיף על הנושאים הבוערים לציון שנה בתפקיד. על תהליך השלום: "קרובים מתמיד להסדר", על בוגי יעלון: "רחמנות על האיש". צפו בראיון המלא

לפני קצת יותר משנה התואר "שר הביטחון" לא היה מרגיש טבעי לו היה מוצמד לאביגדור ליברמן, אז ראש מפלגה בת 6 מנדטים במדבר האופוזיציוני. אבל היום המראה של ליברמן חנוט בחליפה במשרד הביטחון שבקריה כבר לא מרים גבות. "לא תיארתי לעצמי שככה יסתדרו הקלפים", מודה ליברמן בריאיון לחדשות סוף השבוע. "אמנם שיחקתי נכון וקיבלתי החלטות מהר אבל בסוף צריך גם קצת מזל".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בין הדברים שהשתנו אצל שר הביטחון החדש-ישן, נמצאות גם כמה התבטאויות. בעוד שלפני כניסתו לתפקיד הבטיח "לחסל את הנייה בתוך 24 שעות", כינה את נתניהו "שקרן" וגיבה לחלוטין את אלאור אזריה מול צה"ל - היום הוא כבר נשמע אחרת.

הוא אמנם אומר ש"צריך יותר אחריות, גם באופוזיציה, לשליטה על הלשון" ומודה כי "הדברים מתפרצים גם מהאנשים הכי מנוסים בעולם" אך מזכיר כי השנה האחרונה "הייתה הכי שקטה מאז 67'" חרף העובדה שהנייה חי ואף מתקדם בסולם הדרגות של חמאס.

ראש הלשכה המדינית של חמאס. הנייה
ראש הלשכה המדינית של חמאס. הנייה

באשר לפרשת אזריה שעוד תופסת את הכותרות, ליברמן פוסל את ההנחה כי הוא עשה פוליטיקה על גבו של צה"ל. "אמרתי רק שאזריה חייל מצטיין וכי בצד השני יש מחבל שבא להרוג. צריך לתת לבית המשפט לעבוד ואני סומך לחלוטין על הערכאות". עם זאת, השר מציין כי אם הרמטכ"ל יחליט לחון את אזריה הוא יתמוך בחנינה בפה מלא.

ליברמן אמנם עוד לא תפקד תחת מלחמה, אך נראה שהגזרות השונות בדרום ובצפון מתחממות. "כל האתגר שלנו כצבא ושלי כשר ביטחון זה למנוע את המלחמה הבאה", טוען. "באמצעות הרתעה ונחישות הצד השני יבין שאנחנו רציניים". ומה לגבי סוריה? "אסד לא יכול להמשיך בתפקיד", הוא אומר, אך בצד זאת מציין כי "לא הכל בידיים שלנו, אנחנו לא מעצמת על".

ליברמן לצד הרמטכ''ל (אריאל חרמוני / פלאש 90)
ליברמן לצד הרמטכ''ל (אריאל חרמוני / פלאש 90)

באשר למשבר הכלכלי ברצועת עזה ועל רקע האיום בהתפרצות של סיבוב מלחמה נוסף, ליברמן משנה את דעתו ומבהיר כי "אין לי עניין לכבוד מחדש את הרצועה". הוא אמנם מציין כי "אי אפשר להיכנס לעימות צבאי בכל שנתיים ואם נצטרך להילחם אז אסור להשאיר שום תשתית צבאית ברצועה", אך מכיר בעובדה שהוא נושא באחריות ומבין שזה כרוך באובדן של חיים.

טראמפ בסעודיה (רויטרס)
טראמפ בסעודיה (רויטרס)

ומה לגבי שלום עם הפלסטינים? לטענת ליברמן "במזרח התיכון המילה 'שלום' לא רלוונטית", אך "אנחנו קרובים יותר מתמיד להסדר מדיני". זאת בגלל כניסתו של הנשיא טראמפ לתפקיד, והעובדה ש"מדינות ערב מבינות שישראל היא לא הבעיה אלא הפתרון". לדבריו, ראש הממשלה עושה מאמצים רבים לקידום תהליך השלום והוא מאמין כי אם ישימו על השולחן הצעה שכוללת הסדר עם כל המדינות זה יקבל רוב בכנסת ובדעת הקהל.

יעלון. ''רחמנות על האיש'' (קובי ריכטר/TPS)
יעלון. ''רחמנות על האיש'' (קובי ריכטר/TPS)

הראיון עם ליברמן מתקיים כשברקע ראש הממשלה נחקר במשטרה בשתי פרשות שונות. עם זאת, ליברמן מאמין כי לא יוגש נגדו כתב אישום והוא אינו מתכוון לשנות את הפוזיציה שלו. "שנה אחת במשרד הביטחון זה לא מספיק והתכניות שלי הן להמשיך, זו זכות גדולה".

ומה לגבי בוגי יעלון, האיש שבמידה רבה עזב את התפקיד בגלל ליברמן? "הבעיה שלו היא לא אני", אומר השר. "הבעיה שלו נקראת אחוז החסימה. אני אתן לו עצה ידידותית - אסטרטגיה של השמצות ולכלוכים רק מרחיקה אותו מהתפקיד. רחמנות על האיש".