"ראיתי את המחבל מהחלון ויריתי"

סמל ע' היה בחופשה בביתו בזמן הפיגוע הקטלני בחלמיש, הוא שמע את הצעקות ומיד יצא לראות מה קרה. "ישר הבנתי את הסיטואציה ופעלתי מיד", שיחזר החייל

החייל המנטרל משחזר את רגעי האימה
החייל המנטרל משחזר את רגעי האימה | צילום: דובר צה"ל

סמל ע', תושב היישוב חלמיש בן 22 וחייל ביחידת עוקץ, היה בחופשה בביתו בזמן הפיגוע. הוא שמע את הקריאות לעזרה מבית שכניו ומיהר להגיע למקום. משהגיע הבחין במחבל מבעד לחלון המטבח, ירה במחבל וניטרל אותו. "אתמול בזמן ארוחת שישי עם המשפחה שמענו צעקות מכיוון הבית של השכנים", אמר הערב (שבת) בסרטון שהופץ על ידי דובר צה"ל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"יצאנו החוצה לראות מה קורה, אני ואבא שלי. כשראינו שמדובר באירוע יותר חמור, רצתי פנימה להביא את הנשק שלי", הוסיף. "עמדתי מחוץ לבית וראיתי את המחבל מהחלון. הבנתי שאני צריך לנהוג בקור רוח ולהיות מקצועי. יריתי בו כדור אחד שפגע לו בבטן ונטרל אותו".

על תפקודו באירוע אמר ע': "בעיקר הייתי בזמן הנכון ובמקום הנכון, אין ספק שזה אירוע מורכב בשביל היישוב, אנחנו משתתפים בצער של המשפחה ומחבקים אותה. באופן אישי זה אירוע מורכב ואני משתדל להתמקד בעובדה שבמעט שעשיתי, מניעי אירוע הרבה יותר חמור בזמן קצר. זו לא פעם ראשונה שאנחנו חווים אירוע כזה: לפני שלוש שנים אירוע דומה קרה בבית שלי, עם אחותי הקטנה- מחבל נכנס ותקף אותה. בנס האירוע שהיה נגמר בתוצאות פחות גרועות".

התגובה המהירה של סמל ע' מנעה אסון גדול הרבה יותר. "הבנתי היטב את הסיטואציה", שיחזר החייל, שניטרל לפני 5 שנים מחבל אחר באירוע דומה. "יריתי בו מבחוץ פנימה. לא חשבתי הרבה, פעלתי מיד". המחבל שנוטרל פונה לבית החולים בילינסון.

[brightcove_iframe video_id='halamish_peshita_vtr2_n20170722_v1' autoplay='0' credit='דובר צה"ל' desc='תיעוד: פשיטת הכוחות על בית המחבל' kid='' duration=''']

בעקבות הפיגוע, יצאה חטיבת בנימין למבצע חטיבתי נרחב בכפר כובאר הסמוך ליישוב חלמיש, ממנו יצא המחבל. במסגרת המבצע כוחות צה"ל בחטמ"ר, יחידות מיוחדות והשב"כ כיתרו את הכפר והיציאה ממנו תתאפשר במקרים הומניטריים בלבד. בנוסף הכוחות ביצעו מיפוי הנדסי של בית המחבל לקראת הריסה, סריקות אמל"ח נרחבות. הכוחות פשטו גם על הכפר ביתלו הנמצא צפון מערב לעיר רמאללה.

עומר אל-עבד הוא המחבל שביצע את הפיגוע הקטלני. אל-עבד, צעיר בן 19 תושב הכפר כובר הסמוך לרמאללה, פרסם מכתב בעמוד הפייסבוק שלו בו הוא מפרט את הסיבות שהובילו אותו לבצע את הפיגוע.

צה''ל פשט על בית המחבל
צה''ל פשט על בית המחבל | צילום: דובר צה''ל
הכוחות כיתרו את הכפרים כובר וביתלו
הכוחות כיתרו את הכפרים כובר וביתלו

"אין חיים אחרי מה שרואים שקורה באל אקצא"

אל-עבד היה פעיל בתקופה האחרונה בתא הסטודנטים של חמאס באוניברסיטת "אל קודס" הפלסטינית. הוא נעצר על ידי הביטחון המסכל הפלסטיני מספר פעמים כשבפעם האחרונה הוחזק במעצר במשך 10 ימים, במהלכם עבר עינויים קשים לטענתו. בעמוד הפייסבוק שלו ניתן למצוא אזכורים רבים לארגון החמאס, כמו גם למסגד אל אקצא.

המחבל
המחבל

כשעתיים לפני שיצא לביצוע הפיגוע הרצחני פרסם אל עבד פוסט בעמוד הפייסבוק שלו בו הוא קורא לצעירים להמשיך ולבצע פיגועים. "אני בן 20 ויש לי הרבה חלומות ואני מאמין יתגשמו", כתב המחבל. "אני אוהב את החיים ואוהב לשמח אחרים, אבל אין חיים אחרי מה שרואים במסגד אל אקצא ורצח הנשים והצעירים".

"יש לי רק סכין, איפה שאר הצעירים שיש להם נשק?", המשיך המחבל ורמז על כוונותיו. "אני מבקש ממשפחתי שיסלחו לי. אני יודע שלא אחזור, אני בדרך לגן עדן. תכניסו אותי לקבל של יאסר ערפאת והסרט של גדודי אלקסאם".