אש נ"מ סורית נורתה לעבר מטוס קרב ישראלי; צה"ל תקף את המשגר

בצבא מסרו כי כלי הטיס היה במהלך טיסה שגרתית, לא חצה את הגבול לסוריה ולא נפגע מהאש. צבא סוריה: חייל סורי אחד נהרג ושניים נפצעו בתקיפה. ראש הממשלה: "נגיב בעוצמה ובתקיפות"

זמן צפייה: 00:18

(בווידאו: נתניהו בתגובה לירי נ"מ סורי לעבר מטוס קרב ישראלי)

נ"מ סורי נורה אתמול בערב (שני) לעבר מטוס קרב ישראלי שהיה במהלך טיסה שגרתית בצפון הארץ. הפגז לא פגע בכלי הטיס ונפל בשטח סוריה. בתגובה לכך, צה"ל תקף את המשגר ממנו בוצע הירי. כמו כן, בצבא הדגישו כי מטוס הקרב של חיל האוויר לא חצה את הגבול לסוריה. בתוך כך, המשטר בסוריה הודיע כי חייל סורי נהרג ושניים נוספים נפצעו בתקיפת צה"ל במוצב צבאי מזרחית לחאן ארנבה במחוז קוניטרה.

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיב לתקרית הנ"מ ואמר: "לפני זמן קצר הצבא הסורי ניסה לפגוע במטוס ישראלי, הוא לא הצליח. חיל האוויר בתגובה השמיד את המשגר שממנו נורתה האש. המדיניות שלנו ברורה - איננו מוכנים לסבול שום תוקפנות נגדנו, ונגיב נגדה בעוצמה ובתקיפות".

לכתבות נוספות בנושא >> 

דיווח בסוריה: ישראל תקפה מטרות בסמוך לדמשק

נזק כבד להאנגר דיוק הרקטות האיראני: תיעוד התקיפה בסוריה

דיווח בסוריה: חיל האוויר הישראלי תקף מטרות צבאיות במחוז חמאה

(בווידאו: דיווח על תקיפת צה"ל בסוריה)

[brightcove_iframe video_id='the-main-edition-articles-20190528-0034 ' autoplay='0' credit='' desc='דיווח על תקיפת צה"ל בסוריה' kid='1_roowi53i' duration=''']

לפני כשבועיים, כלי התקשורת הרשמיים של סוריה דיווחו כי מערכות ההגנה האווירית של הצבא הסורי הופעלו בעקבות "כניסה של גופים זרים", שהגיעו לדבריהם מכיוון "השטח הכבוש שמדרום לסוריה".

לילה לפני, דיווחה הטלוויזיה הסורית על הדי פיצוצים שנשמעו באזור דמשק. חיל האוויר הסורי הודיע כי פגעו ב"גופים זוהרים" שהגיעו מכיוון ישראל והפילו כמה מהם. מקור צבאי סורי אמר כי: "מערכות ההגנ"א שלנו חשפו מטרות עוינות שהגיעו מכיוון קונייטרה ובלמו אותן". כמו כן, ערוץ הטלוויזיה "אל-מיאדין" דיווח כי "מערכות ההגנה האווירית הסוריות פגעו במטרות בשמי פרברי דמשק הדרומיים ובשמי קוניטרה". על פי דיווחים לא מאומתים, בתקיפה נפגעו מחסנים של כוחות משמרות המהפכה באזור שדה התעופה בדמשק.

תקיפה בסוריה, ארכיון
תקיפה בסוריה, ארכיון | צילום: חדשות 13

סוכנות הידיעות של האופוזיציה הסורית (Step News Agency) דיווחה כי הדי הפיצוצים בדמשק נבעו מתקיפה של חיל האוויר הישראלי נגד מטרות של צבא סוריה וחזבאללה בבסיס דיביזיה 1 של הצבא, אשר ממוקם באזור אל-כיסווה, דרומית-מערבית לדמשק. לפי הדיווח, התקיפה גררה העלאת כוננות של צבא סוריה באזור.

לפני כחודש וחצי הודיע הארגון הסורי לזכויות אדם כי יעד התקיפה האווירית בסוריה שיוחסה ישראל היה מפעל לייצור ודיוק טילים לטווח בינוני בכפר א-זאווי, וכן בסיס צבאי באזור הכפר שייח רדבאן, השייך לכוחות האיראניים ולכוחות המשטר הסורי. עוד דווח כי במהלך התקיפה נהרגו לפחות שני בני אדם ו-17 נוספים נפצעו. טרם ידוע אם ההרוגים הם חיילים איראנים או גורמים חמושים הנאמנים לאיראן. בתיעוד שפרסמו גורמים סורים ניתן לראות את הירי, שמיוחס כאמור לחיל האוויר הישראלי.