"הסתער על הקצין ודקר בצוואר": אישום נגד תוקף הסוהר בקציעות

על פי האישומים, האסיר החליט להרוג עובד שב"ס כנקמה על ההחלטה לשבש את קליטת הטלפונים בכלא, ולשם כך הכין שני סכינים. בזמן שהועבר מאגף אחד למשנהו, תקף את הסוהר וכן קצין נוסף שחש לעזרתו

 פשיטת שב"ס על תאי אסירי חמאס עקב אירוע הדקירה בקציעות
פשיטת שב"ס על תאי אסירי חמאס עקב אירוע הדקירה בקציעות | צילום: דוברות שב"ס

כתב אישום הוגש היום (חמישי) נגד אסלאם אלושאחיה, אסיר ביטחוני בכלא קציעות, בגין ניסיון רצח ופציעת סוהרים בכלא על רקע לאומני. הפרקליטות ביקשה לעצור את אלושאחיה עד תום ההליכים המשפטיים נגדו.

מכתב האישום עולה כי אלושאחיה, בן 36, החליט להרוג קצין שב"ס כנקמה על ההחלטה לשבש את קליטת הטלפונים הניידים בתוך הכלא, וכן משום שסבר שהסוהרים מרבים בחיפושים על האסירים יתר על המידה. לשם כך, הכין שני סכינים מפיסות מתכת שחתך ממגשי האוכל שבכלא, והסתירם מתחת למזרון מיטתו.

עוד עולה מפרטי כתב האישום כי כעשרה ימים לאחר מכן, במהלך העברת של האסירים מאגף לאגף לצורך חיפוש, הוציא אלושאחיה סכין מכיס המעיל שלבש, הסתער לעבר הקצין ודקר אותו בצווארו. הנאשם רצה לדקור את הקצין פעם נוספת, אולם קצין אחר שעמד בקרבת מקום חש לעזרתו ונאבק עם הנאשם. במהלך המאבק, דקר הנאשם גם את הקצין השני בכתף.

אלושאחיה מרצה עונש מאסר של 19 שנים, לאחר שהורשע בבית המשפט הצבאי בשומרון בעבירות ביטחון ובהן ניסיון רצח של אזרחים ישראלים, בכך שהוביל מחבל מתאבד לעיר חדרה.

כלא קציעות
כלא קציעות | צילום: החדשות 13

לפני כשבועיים הודיעה המשטרה כי ההתפרעות בכלא קציעות, שבמהלכה נדקרו שני סוהרים, תוגדר כפיגוע וניסיון רצח של אנשי כוחות הביטחון. בשל חומרת המקרה, לדבריהם, תועבר החקירה לטיפול היחידה הארצית למאבק בפשיעה החמורה והבין-לאומית בלהב 433, בשיתוף פעולה עם שב"כ ושירות בתי הסוהר. אתמול הוארך מעצרו של אחד החשודים במעורבות במקרה, שעל פי החשד סייע בהכנות לקראת ההתפרעות.

אחד מהסוהרים שנפצעו, כלאי שגיא שילואן, נפצע בינוני מדקירה בצווארו ופונה במסוק לבית החולים סורוקה. סוהר נוסף נפצע קל. 12 אסירי חמאס נפצעו באירוע ופונו לבית החולים באמצעות מסוק. כוח מצדה, הכוח המיוחד של שירות בתי הסוהר, הגיע למקום והשתלט על האירוע. הרקע למתיחות - חסימת הקליטה בטלפונים הניידים כדי למנוע מהאסירים לתכנן פעולות טרור מתוך הכלא.

כלא קציעות
כלא קציעות | צילום: החדשות 13

כאמור, 12 אסירים נפצעו, מתוכם שניים במצב קשה, אחד במצב קל-בינוני והיתר במצב קל. משב"ס נמסר כי במהלך פינוי אגף 4 לאגף 3, שני אסירים שנשארו אחרונים במתחם דקרו שני קצינים, האחד הוא מפקדת המשמרת, בדרגת כלאי, שנפצע בינוני. השני הוא קצין אגף המבצעים של המתחם. על פי דיווח פלסטיני, מבצעי הדקירות הם עודיי סאלם, תושב בית לחם ואסלאם ושאחי מג’נין. מ"מ נציב שב"ס, גונדר אשר וקנין, הגיע לבית החולים כדי לבקר את שילואן.

לאחר האירוע, סיפר שילואן: "בהתחלה היה חשש שפגעו לי בעורק, זה היה מאוד מלחיץ וחמור. בבית החולים הצליחו לעצור את הדימום והתברר שזה רק קרוב מאוד לעורק. בנס הכל בסדר".

השר לביטחון פנים, גלעד ארדן, ביקר את הקצין בבית החולים סורוקה ואמר: "אירוע הדקירה הוא חמור, מחבלי חמאס תקפו ודקרו סוהרים. מיסוך הסלולר הוא הכרחי וחיוני ונמשיך ליישמו". "שב"ס הגיב אתמול בנחישות  וסיים אותו באופן מהיר ומקצועי", הוסיף ארדן. "כל המעורבים ישלמו מחיר כבד".

בתוך כך, במהלך חיפוש שערכו באותו היום סוהרים בבית הסוהר קציעות, ניסה אסיר לשלוף דוקרן. הסוהרים השתלטו עליו ומנעו את הפגיעה.