הרמטכ"ל מבהיר לראשונה: "תומך במעבר של צה"ל לנגב"

אביב כוכבי ערך ביקור אצל בני העדה הדרוזית והבדואית, ואמר כי מגמת המעבר של הצבא דרומה היא "הזדמנות". עוד הדגיש כי ייאבק בתופעות של גזענות או חוסר שוויון כלפי בני שתי העדות בצה"ל

זמן צפייה: 03:22
הרמטכ"ל אביב כוכבי ביקר היום (שישי) במועצה האזורית אל קסום, שבט אל-אטרש, במתחם קבר השיח אמין טריף בכפר ג'וליס ובביתו של ראש העדה הדרוזית, השייח' מוואפק טריף, לכבוד חג הקורבן. במהלך הביקור הבהיר כוכבי לראשונה שהוא בעד המעבר של צה"ל לנגב. "כבר היום למעלה מ-45 אחוז מצה"ל נמצא כבר בנגב, כדאי לדעת את זה", אמר. "כשכל המהלך יושלם, 60 אחוז מצה"ל, מה שנקרא 'צה"ל דרומה', 60 אחוז מצה"ל יהיה בנגב. ולכן המגמה הזו היא מגמה ברוכה, אנחנו רואים בה הזדמנות, אנחנו רואים בה מגמה שאתם לא רק יכולים, אלא חייבים להשתלב בה, גם כחיילים, גם במשרות עבודה מכל המינים והסוגים האחרים". את ההבטחה העניק כוכבי לבקשת ראש עיריית דימונה בני ביטון, שנלחם עבור העברת אגף המודיעין לנגב.
הרמטכ''ל אביב כוכבי מבקר בנגב | צילום: דו''צ
"תסתכלו לי בעיניים, אני אומר לכם בצורה הכי ברורה והכי ישירה, צה"ל רוצה ורואה בזה הזדמנות להוריד את אגף המודיעין לנגב", המשיך הרמטכ"ל. "אין לנו שום שאלה בעניין הזה. יש סוגיה שצריך לפתור אותה והיא סוגיית התחבורה של האנשים האלה שגרים לא רק בתל אביב, גם בחדרה ובחיפה ואנחנו לא רוצים לאבד אותם. בדיוק כמו שאנחנו לא רוצים לאבד אתכם".
הלחץ שלו עבד. בני ביטון, ראש עיריית דמונה | צילום: דו''צ
ראש עיריית דימונה בני ביטון אמר לאחר הביקור: ״האמירה של הרמטכ"ל חשובה מאוד לנגב. הרמטכ"ל ביקש את שיתוף הפעולה שלי ואמרתי לו שאשמח לסייע מול כל הגורמים הרלוונטים, כולל ראש הממשלה כדי לקדם את הנושא״. כמו כן, התייחס כוכבי לשירות של בני העדה הדרוזית והבדואית: "לבני העדה הדרוזית והבדואית יש חלק אדיר, אי אפשר להגיד פחות מזה, בביטחון מדינת ישראל. במקומות גלויים וידועים ובמקומות החשאיים והאמיצים ביותר. קודם כל בעניין הגזענות – זו מילה שאני אפילו לא יכול לשמוע. אנחנו לא נאפשר שום צורה של ביטוי אפילו לא של גזענות, של יחס לא שווה, למי מהאוכלוסיות בצה"ל ובמקום שאנחנו נראה, שאני אראה, שיש ביטוי של חוסר שוויון אני לא רק אוקיע את זה, אני אעניש בחומרה רבה".
הרמטכ''ל אביב כוכבי עם השייח הדרוזי מוואפק טריף | צילום: דו''צ
"הבשורה הטובה היא שצה"ל הוא באמת אי של מצוינות בהרבה דברים ובעניין הזה בפרט", אמר. "כי כשאנשים לובשים את המדים האלה בצבע ירוק, כולם נהיים אותו הדבר ולכן אני אומר את זה לך כבוד השיח, אני אומר את זה לכולם, אני מזמין אתכם לעשות כל מה שאפשר כדי להעצים את מספר המשרתים בצה"ל. אנחנו רוצים וצריכים את הבנים שלכם בשירות צבאי כדי לעזור לנו להגן על מדינת ישראל".