תיעוד פגיעת הרקטה בקריית גת: הקשישה הוטחה אל הקרקע מההדף

הפצועה, אלגריה בן נקאן בת כ-80, הובלה לבית החולים ברזילי עם חבלת ראש קשה, שם הצליח הצוות הרפואי לייצב את מצבה. הירי לעבר יישובי הדרום נמשך - כך גם מתקפות חיל האוויר ברצועת עזה

זמן צפייה: 01:25

אלגריה בן נקאן, אישה בשנות ה-80 לחייה נפצעה היום (שבת) באורח קשה מפגיעת הדף ורסיסי רקטה שפגעה ישירות בבית בקריית גת. מתיעוד פגיעת הרקטה, שהגיע לידי חדשות 13, ניתן לראות כי האישה שמעה את האזעקה והאיצה צעדיה בחיפוש אחר מרחב מוגן, אך הרקטה פגעה מטרים ספורים ממנה. ההדף העז הטיח את האישה במדרכה, וכתוצאה מכך היא ספגה חבלה קשה בראשה ונפגעה מרסיסים בגפיים. צוות מד"א פינה אותה לבית החולים ברזילי שבאשקלון, שם ייצב הצוות הרפואי את מצבה.

בתוך כך, הודיע פיקוד העורף על ביטול הלימודים בעוטף עזה, במרכז הנגב, במרחב לכיש ובדרום השפלה, וכן על איסור קיום התקהלויות בשטחים פתוחים והגבלת כינוסים מעל 300 איש במקומות סגורים. מקומות עבודה שאינם חיוניים יפעלו רק בתנאי וקיים מרחב מוגן זמין בהתאם לזמני ההתגוננות. ביבנה ובבאר שבע, שלא נכללות תחת הוראות פיקוד העורף החליטו העיריות לבטל אף הן את הלימודים מחר.

מוקדם יותר אמר דובר צה"ל, תא"ל רונן מנליס, כי מערך ההגנה האווירית של צה"ל ערוך לירי רקטות לעבר גוש דן. "לא שמעתי היום באף דיון את הביטוי 'לסיים את סבב הלחימה'", אמר בריאיון לחדשות 13. "מה שאני שמעתי בדיונים זה איך אנחנו פוגעים בארגוני הטרור, כשמצד אחד חמאס מנסה לקיים שיח בנושא ההסדרה ומצד שני הג'יהאד האסלאמי מנסה לבצע פיגועים בלי שנדע שזה הוא. אין מגעים להפסקת אש שצה"ל מעורב בהם. במוצאי שבת נתחיל בגיוס מילואים מצומצם במערכי המודיעין, פיקוד העורף וההגנה האווירית – אם יהיה צורך נרחיב זאת. אנו נערכים לימי לחימה נוספים".

בווידאו: תיעוד הפצצת מנהרת ג'יהאד אסלאמי שיצאה מרפיח לשטח ישראל

[brightcove_iframe video_id='news-politics-security-20190504-1924' autoplay='0' credit='' desc='' kid='1_t7vkepak' duration='37'']

"ישראל יישמה את כל ההתחייבויות שלה במסגרת תהליך ההסדרה עם חמאס. אם יש דברים שלא ייושמו זה לא היה בגלל ישראל", אמר והוסיף: "לוח האירועים בשבועיים הקרובים ידוע לנו, וגם לארגוני הטרור והם מנסים להשתמש בזה כאמצעי להפעלת לחץ, אבל השיקול היחיד שלנו הוא השבת הביטחון והשקט".

מנליס ציין כי חיל האוויר הפציץ כשבעים מטרות טרור ברצועה. "עקבנו אחריה טכנולוגית, בשבועות האחרונים הג'יהאד השמיש אותה לקראת ביצוע פיגוע", אמר והוסיף: "מהבוקר מתבצע ירי פראי של חמאס וג'יהאד לעבר טווח מרחקים מתרחב. אני מעריך שהם לא יפסיקו לירות".

"ביממה האחרונה תקפנו במכוון מטרות מאוישות. בתקיפת מוצב חמאס נהרגו שלושה פעילים, וזו אחת הסיבות לדרך בה התגלגל היום. סך הכל לאויב 5-6 הרוגים", המשיך מנליס. "נמשיך לבצע עוד עשרות תקיפות. אנחנו מתגברים כוחות הגנה אווירית, וכן מתבצע תגבור הכוחות הקרקעיים בגבול הרצועה".

זירת נפילה בשדרות
זירת נפילה בשדרות | צילום: דוברות משטרת ישראל

בתגובה לירי הרקטות מרצועת עזה, שנמשך מאז הבוקר הודיע מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף כמיל אבו רוקון, על סגירת מעברי הגבול ארז וכרם שלום, וכן על ביטול מרחב הדיג ברצועת עזה, עד להודעה חדשה.

בד בבד, לראשונה מזה חודש וחצי, ראש הממשלה נתניהו החליט לכנס את הקבינט המדיני-בטחוני מחר כדי לדון בהסלמה ברצועת עזה. העובדה שהקבינט יתכנס רק מחר עשויה לרמז כי נתניהו מעוניין להגיע לקבינט כאשר המצב בשטח ברגיעה יחסית, וכך להימנע מפעולה נרחבת ברצועה. ממשרד ראש הממשלה נמסר כי שרי הקבינט מעודכנים בכל עת בהתפתחויות.

בתום דיון שכינס אחר הצהריים ראש הממשלה נתניהו בקריה, אמר גורם ישראלי בכיר כי גוברת ההערכה כי לא ניתן יהיה לשוב מיד לרגיעה בגבול הדרום. "לפנות לפחות יומיים עד שלושה ימי לחימה", אמר. עוד הוסיף כי הנחיית נתניהו הייתה "לתת מהלומה קשה" ברצועת עזה. גורם ביטחוני מסר כי לא מתקיימים דיונים בהפסקת אש. תקיפות חיל האוויר ברצועה נמשכות, עד כה הותקפו יותר משבעים מטרות. ממשרד הבריאות בעזה נמסר כי גבר פלסטיני ותינוקת בת כשנה נהרגו ותשעה בני אדם נפצעו מתחילת סבב הלחימה הבוקר.

בתוך כך, הודיעו הפלגים הפלסטינים כי הם מקבלים אחריות לירי הרקטות בסבב ההסלמה הנוכחי. לדבריהם, הירי הוא תגובה לירי והרג בני העם הפלסטיני, ובייחוד "חיסול" שני פעילי הזרוע הצבאית של חמאס אתמול. עוד איימו הפלגים: "אם ישראל תמשיך את התקיפות – נרחיב את טווח הירי".