תחקיר "אל-ג'זירה": פרטים חדשים על הפעולה שהסתבכה בחאן יונס

הערוץ פרסם הקלטות מההיתקלות בעומק הרצועה שאירעה לפני כשנה ובה נהרג סא"ל מ', שבהן נשמעים הלוחמים במהלך האירוע. אחד מאנשי חמאס שנכח בתקרית: "הדרך שבה הם נסעו ליעדם עוררה את חשדי"

זמן צפייה: 06:12

ערוץ "אל-ג'זירה" פרסם היום (ראשון) פרטים חדשים על הפעולה שהסתבכה בחאן יונס בנובמבר 2018, ובה נהרג קצין צה"ל סא"ל מ'. בתחקיר שפורסם בערוץ נחשפו הקלטות שבהן נשמעים הלוחמים במהלך האירוע, ושודרו תמונות שצולמו, לטענתם, באמצעות מצלמות שהיו מותקנות על הרכבים. עפ"י התחקיר, המידע מהמצלמה נשמר על ידי גדודי עז א-דין אל-קסאם, הזרוע הצבאית של חמאס.

אחד מאנשי גדודי עז א-דין אל-קסאם שנכח בתקרית התראיין במסגרת התחקיר, וסיפר: "הורדנו את הנוסעים מהרכב ותחקרנו אותם במשך 40 דקות. ביקשנו מאחד מהנוסעים להתלוות לתחקיר נוסף ברכבו של נור ברכה (מפקד כוח חמאס ביחידה). הם סירבו בתוקף, וזה עורר את החשד שלנו". עוד סיפר כי "מספר אנשים עוררו את חשדי, שאלתי אותם מדוע הם נמצאים באזור, הדרך שבה הם נסעו ליעדם עוררה את חשדי".

עוד בחדשות 13:

תחקיר הפעולה בחאן יונס: סא"ל מ' נורה למוות מאש חברו לכוח

חמאס על האירוע בחאן יונס: "לוחמי מטכ"ל התכוננו 10 חודשים"

ההיתקלות בעומק הרצועה: "הלוחמים התחזו לאנשי רפואה"

תחקיר אל ג'זירה על ההיתקלות בעומק הרצועה
תחקיר אל ג'זירה על ההיתקלות בעומק הרצועה | צילום: חדשות 13

"ראיתי יד שמוציאה אקדח עם משתיק קול בין כתפיהם של הקצינים שעמדו לצד האוטובוס", שחזר. "הם החלו לירות על נור ברכה ועלינו ישירות. כמובן שברכה נהרג. היה עליי אקדח והוצאתי אותו, התחלתי לירות ישירות על הקצין הראשון, לעבר פניו. נגמרו לי הכדורים. התקשרתי למפקדים באזור, הסברתי להם את המצב וביקשתי סיוע במרדף אחר הכוח שירה עלינו".

נוסף לכך, דווח באל-ג'זירה כי בכוח הישראלי היו 16 קצינים, מחולקים לשני רכבים. שבעה ברכב אחד, ותשעה ברכב השני.

זירת ההיתקלות ברצועת עזה, שבה נהרג קצין צה''ל סא''ל מ'
זירת ההיתקלות ברצועת עזה, שבה נהרג קצין צה''ל סא''ל מ' | צילום: צילום פלסטיני

כזכור, בחודש נובמבר שעבר נהרג קצין צה"ל, סא"ל מ', במהלך חילופי אש שהתפתחו בזמן פעילות מבצעית של כוח מיוחד של צה"ל בעומק רצועת עזה. קצין נוסף נפצע באורח בינוני.

ביולי האחרון פרסם צה"ל תחקיר חמור ונוקב על הפעולה של כוח המודיעין המובחר, שהביא לפתיחת סבב לחימה של ישראל מול חמאס. בראש התחקיר נחשף כי סגן אלוף מ' נורה למוות בידי חברו לכוח, סגן אלוף א' - ולא בידי חמאס.

התחקיר קבע כי סא"ל מ', כמו גם הקצין הפצוע, נורו מאקדחו בעל משתיק הקול של סא"ל א', ממפקדי הכוח. התחקיר החמור והנוקב חשף פערים, שגיאות ותקלות בפעולה בחאן יונס, שהובילו לכך שהמבצע נכשל, המשימה לא הושלמה, סא"ל מ' נהרג, קצין נוסף נפצע והכוח נחשף.

זירת ההיתקלות ברצועת עזה, שבה נהרג קצין צה''ל סא''ל מ'
זירת ההיתקלות ברצועת עזה, שבה נהרג קצין צה''ל סא''ל מ' | צילום: צילום פלסטיני

בתחקיר, שהוצג לרמטכ"ל אביב כוכבי, נכתב כי נוהל הקרב לפעולה בחאן יונס וההכנות אליו נמשכו חודשים, ומטרת המשימה הייתה לבסס את המודיעין של צה"ל בעזה. למרות שמדובר בשטח הצפוף בעולם, וחרף הגדר המפרידה בין ישראל לעזה, הוחלט להכניס את לוחמי הכוח המיוחד לשטח.

התחקיר גילה כי הכוח שנחשף בחאן יונס ולקח חלק במשימה המודיעינית, כלל שני כלי רכב. בתשאול בשטח ניגשו שלושה פעילי חמאס אל הכוח, כאשר מי שניהל את עיקר השיח היה סגן אלוף מ' ולוחם נוסף. התחקיר מגלה כי סא"ל מ' החזיק את שיחת התשאול במשך עשרות דקות. כאשר פעילי חמאס דירדרו את המצב, החליט סא"ל מ' לעשות רעש כדי להסיח את דעתם של פעילי חמאס. אז, החליט סגן אלוף א' לפתוח באש באקדחו עם משתיק הקול לעבר פעילי חמאס.

סא"ל א', לרוע המזל, פגע בירי תועה בחברו סא"ל מ', ואולם גם הרג את מרבית שבעת המחבלים מחמאס בעצמו. בצה"ל שוקלים, למרות הטעות הטראגית שעשה, להעניק לו ציון לשבח על גבורתו באירוע. יחד עם סא"ל א' עוד ארבעה לוחמים פתחו באש לעבר מחבלי חמאס, ולאחר ששבעת המחבלים נהרגו, סא"ל א' החליט על חילוץ – הוא הכניס לרכב את הלוחמים, וכתוצאה מההלם שנוצר בחמאס מהימצאות הכוח המיוחד בלב רצועת עזה, הוא הצליח לנסוע לעבר נקודת החילוץ.

באותו הזמן ישבו בחדר הפיקוד הקדמי של המבצע במרכז הארץ הרמטכ"ל דאז גדי איזנקוט, ראש השב"כ נדב ארגמן, ראש אמ"ן תמיר איימן, מפקד מערך המבצעים המיוחדים תא"ל ג' ומפקד סיירת מטכ"ל אל"מ ח'. איזנקוט החליט להכניס לעזה מסוק סער כבד מסוג יסעור כדי לפנות את הכוח. היסעור שהה על הקרקע במשך שלוש דקות, שנדמו כנצח. בדיעבד יאמר איזנקוט: "עבר לי בראש תרחיש שאני מאבד את כל היסעור עם כל הלוחמים".

סגן אלוף מ' עם חבריו ליחידה
סגן אלוף מ' עם חבריו ליחידה | צילום: החדשות 13

התחקיר קבע כי חלפו 20 דקות בלבד מהפתיחה באש של הכוח על מחבלי חמאס, ועד שהכוח היה בארץ בתום מבצע חילוץ הירואי. בצה"ל היה קיים חשש כבד באותו הזמן מירי טיל נגד מטוסים לעבר היסעור, אולם כלי הטיס הגיע בסופו של דבר לישראל מבלי להיפגע.

במהלך החילוץ, חיל האוויר סיפק מצדו מסך אש של 71 תקיפות, ובין היתר השמיד מהאוויר את כלי הרכב של הכוח כדי שלא ייפלו בידי חמאס. הארגון העזתי הצליח בכל זאת להוציא מכלי הרכב השרופים שאריות ציוד, אך התחקיר קובע כי הציוד המודיעיני המיוחד של לוחמי הכוח שעמו נכנסו לעזה נשאר בידי הלוחמים.

חרף התחקיר הנוקב והחמור, בצה"ל הוחלט שלא יהיו בו מסקנות אישיות נגד מי מהלוחמים והמפקדים. במסמך צוינה גבורתו של סא"ל מ' שנהרג בפעולה, שהחזיק לבד את תשאול חמאס. בצה"ל מונתה ועדת צל"שים לפעולה, בראשות נשיא בית הדין הצבאי לערעורים, אלוף שופט דורון פייליס, שידון גם בצל"שים ללוחמי אגף מודיעין וגם לחיל האוויר על החילוץ.