"לא יודע אם כל הלוחמים עלו": הקלטות הקשר מהמבצע שהסתבך בעזה

בהקלטות שפרסם צה"ל ניתן לשמוע את הרגעים המתוחים שבהם חובר מסוק לכוח כדי לפנותו לישראל, ומסרב לסגת מבלי שנקבע כי כל הלוחמים על כלי הטיס – חרף הסכנה. "יש הרבה אש מסביב" • האזינו

זמן צפייה: 02:38
דובר צה"ל פרסם היום (ראשון) את הקלטות הקשר הדרמטיות מהמבצע שהסתבך בחאן יונס בנובמבר 2018. בין היתר, ניתן לשמוע את חבירת המסוק לכוח צה"ל שהיה בשטח הרצועה, ואת סירוב הטייס להמריא מבלי לדעת שכל הלוחמים עליו – חרף האש הרבה שנורתה לעברו והסכנה הכרוכה בכך. מדובר בצוות מסוק "סער" של טייסת "דורסי הלילה", ובתוכו אנשי יחידת החילוץ 669, שאיתר את הכוח המיוחד ונחת בסמוך אליו, במרחק קצר מיעדי חמאס, כדי לפנות את הכוח ולאפשר לפצועים טיפול רפואי. זאת, כשבמקביל כלי טיס רבים מסייעים בתקיפת מטרות והשמדת אמצעי הלחימה הצה"ליים שנשארו בשטח הרצועה. לכתבות נוספות בחדשות 13 >>  משפחתו של סא"ל מ' קיבלה בשמו צל"ש: "מקרה יוצא דופן של גבורה" תחקיר הפעולה בחאן יונס: סא"ל מ' נורה למוות מאש חברו לכוח "מודל למצוינות": סיפורו של סא"ל מ' – שנפל בפעולה חשאית בעזה
חילוץ כח (אילוסטרציה)
חילוץ כח (אילוסטרציה) | צילום: חדשות 13
"אנחנו צריכים שתגיד לנו שיש X לוחמים, אנחנו לא יכולים להמריא בלי זה", נשמע אומר בקשר צוות המסוק, לאחר שקשה היה לקבוע כי כל הלוחמים אכן נכנסו לכלי הטיס. הטייס ביקש מהתצפיתן לבדוק זאת, ומשלא נענה מיד, אמר: "'כריש' מ'פרש', אתה רואה עוד לוחמים באזור שלי? אני לא יודע אם כולם עליי. הרבה אש מסביב". התצפיתן השיב לו: "מיד אוכל להסתכל אם יש עוד לוחמים, עוד רגע", וכמה רגעים לאחר מכן, קיבל הטייס אישור להמריא. בהקלטות ניתן לשמוע גם את רגעי החבירה בין הכוחות, כאשר ברשת הקשר נשמעה הבקשה: "פרש תאשר שאתה מקבל אותי", ניסיון האיתור – "אני פה, אני פה", וקבלת האות לחילוץ – "יש רשות לבצע". כמו כן, נשמע הטייס מדווח בקשר כי הוא בדרך לישראל, וכן כשהוא חוצה את קו הגבול, ומפנה את הפצועים לבית החולים – "חמש דקות לסורוקה". המסוק, כאמור, נשאר על הקרקע כמה דקות חרף הסיכון והאש הרבה שנורתה. "במהלך האירוע פעלו הצוותים במקצועיות, בקור רוח ובאומץ לב וגילו כושר מנהיגות, בתנאי חוסר וודאות. בפעולתם הביאו לידי ביטוי ערכים של רעות בלחימה, נחישות ודבקות במשימה שהביאו להצלת חיי אדם. על כל אלה הוענק לאנשי צוות האוויר ציון לשבח ותעודות הערכה", נמסר מדובר צה"ל.
רב-אלוף אביב כוכבי ומשפחתו של סגן-אלוף מ׳ ז״ל
רב-אלוף אביב כוכבי ומשפחתו של סגן-אלוף מ׳ ז״ל | צילום: דובר צה''ל
באירוע, כידוע, נהרג סגן אלוף מ׳ ולוחם נוסף נפצע. מוקדם יותר היום, אלמנתו וילדיו של הקצין, קיבלו את צל"ש הרמטכ"ל במהלך טקס שנערך בבית המשפחה בנוכחות רא"ל אביב כוכבי. "הוא קיבל החלטה שבעזרתה הצליח ליצור את התנאים כדי שלא נתדרדר למשבר בעל השלכות אסטרטגיות", אמר כוכבי. כוכבי, שהגיע בליווי ראש אגף המודיעין אלוף תמיר הימן ומפקדים נוספים, אמר למשפחת סא"ל מ' כי: "זהו מקרה יוצא דופן של גבורה בולטת. אני מכיר את מ' עוד מהימים שהוא היה קצין צעיר בחטיבת הצנחנים. לצד הכישורים הרבים שלו, הוא היה איש צנוע, איש שתוכו כברו, איש של אמת, איש שידעת שמה שאתה רואה זה מה שיש".
טקס הענקת הציון לשבח למשפחתו של סגן-אלוף מ׳ ז״ל
טקס הענקת הציון לשבח למשפחתו של סגן-אלוף מ׳ ז״ל | צילום: דובר צה''ל
"הפעילות בה נהרג היא חלק מאירוע שיכול היה להסתיים באופן הרבה יותר חמוד. אני מצדיע למ' על האופו שבו פעל. רק מי שהיה בכאלה מצבים יודע אילו עוצמות, לחצים וכובד של שיקולים מונח על הכתפיים ומתרוצץ בראש בשברירי השניה הזו", הוסיף כוכבי. סגן אלוף מ' קיבל צל"ש ממערך המבצעים המיוחדים באגף המודיעים על פעילותו במבצע בו פעל עם צוותו, בשטח איוב, בנחישות, בקור רוח ובאומץ, להגנה על חבריו מתוך יוזמה וחתירה למגע, ועל שנטל תפקיד קדמי בהשתלטות על האויב ופעל בתושייה לקידום ההשתלטות.
טקס הענקת הציון לשבח למשפחתו של סגן-אלוף מ׳ ז״ל
טקס הענקת הציון לשבח למשפחתו של סגן-אלוף מ׳ ז״ל | צילום: דובר צה''ל
בטקס נוסף שערך חיל האוויר הוענקו שמונה צל"שים לאנשי צוות האוויר שהשתתפו במבצע. אחד מהמשתתפים, אל"מ ג', ראש מחלקת התקפה בחיל האוויר, סיפר: "המבצע רץ כמו סרט פעולה. נדרשנו להטיס מסוק כבד ללב שטח אויב ולבצע חילוץ מהיר בתוך תשע דקות". רס"ל נ', המכונאי המוטס, הוסיף: "הרמפה של היסעור לא הספיקה להיפתח כמו שצריך, היה קשה לספור את כמות החיילים, אבל הטייס לא היה מוכן להמריא בלי שנספור את כולם ונוודא שאף אחד לא נשכח בשטח". טייס מסוק היסעור, רס"ן ע', סיכם: "תוך 48 שניות כולם היו בפנים". מפקד חיל האוויר, האלוף עמיקם נורקין, אמר בטקס: "זה אינו טקס רגיל או שכיח. זה אירוע שעוסק באומץ, ברעות ובאחוות לוחמים. היה כאן כוח מיוחד שידע שנבוא לחלצו, היה כאן צוות שחונך על מורשת החיל ועל הערך שלא משאירים אף חייל בשטח. זהו מבצע שכל נגניו פועלים כתזמורת". עוד ציין נורקין: "את סאל מ' לא הצלחנו להציל. גבורתו היא פרק שלא תישכח בתולדות צה"ל. אני שולח חיבוק לאשתו וילדיו, שביקרו באחרונה בטייסת היסעור".