עד לדיון בקבינט: הגלאים לא יוסרו

המתיחות בהר הבית: במהלך הלילה הציבה המשטרה מצלמות אבטחה בשערי הכניסה למתחם, אך בהערכת המצב הלילה סוכם שמערך הבידוק לא ישונה עד לישיבת הקבינט הערב

מצלמה בכניסה לשער השבטים בירושלים

בתום הערכת המצב המיוחדת שקיים אמש (שבת) ראש הממשלה בנימין נתניהו בעקבות ההסלמה במצב הביטחוני, הוחלט כי לא יבוצעו שינויים במערך האבטחה בשערי הכניסה להר הבית, זאת עד לכינוס הערב של הקבינט המדיני-ביטחוני. עם זאת, כבר במהלך הלילה התקינה המשטרה מצלמות חדשות בכניסות לשערי המתחם. במקביל, בגל מעצרים שבוצע באזור איו"ש עצרו כוחות הביטחון 29 מבוקשים, ביניהם בכירים בחמאס.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בדיון המיוחד בו השתתפו השר לביטחון הפנים גלעד ארדן, ראש השב"כ נדב ארגמן, ראש המל"ל וגורמי ביטחון אחרים, הוחלט גם כי לנוכח המצב הנפיץ במתחם הקדוש, המשטרה תמשיך לפעול בירושלים במערכים מוגברים ובכוחות גדולים, וכן על תגבור הכוחות באזורי קו התפר.

מצלמה שהותקנה במהלך הלילה בשער האריות
מצלמה שהותקנה במהלך הלילה בשער האריות
| צילום:

השר לביטחון פנים גלעד ארדן אמר הבוקר בראיון לגלי צה"ל כי לא היו התרעות לגבי ההסלמה בהר הבית. "היה תהליך סדור, ששותפו בו כל הגופים הרלוונטי: צה"ל, שב"כ והמשטרה", הבהיר. "הנושא עלה, ואף אחד לא חשב שיש בו כדי לעורר את אותן התגובות. אף גוף לא העלה את התרחישים שבסופו של דבר התרחשו בשטח".

ההחלטה של הפורום המיוחד התקבל לאחר שאמש סיכמו מפקד מחוז ירושלים במשטרה, ניצב יורם הלוי, וראש העירייה ניר ברקת כי עוד הלילה או לפנות בוקר העירייה, בהנחיית משטרת ירושלים, תתחיל להציב גדרות סמוך לשערי הכנסה שיתעלו את המתפללים ל"שרוולי כניסה". במסגרת הסיכומים הוחלט כי יוצבו בשערי הכניסה להר הבית חלופות לגלאי המתכות, שעוררו מחלוקת וזעם, אך כאמור, הגלאים צפויים להישאר בשימוש עד לדיון בקבינט.

[brightcove_iframe video_id='maatzarim_gada_vtr2_n20170723_v1' autoplay='0' credit='הר הבית, גלאי מתכת' desc='' kid='' duration=''']

במהלך הלילה ביצעו כוחות שב"כ וצה"ל גל מעצרים נרחב של פעילי חמאס בשטחי יהודה ושומרון. במסגרת הפעילות הלילית נעצרו במרחב איו"ש 29 מבוקשים, בהם 25 בכירים ופעילים בחמאס. המבוקשים נעצרו במנשה, שומרון, אפרים, עציון, יהודה ובבקעה. גל המעצרים מגיע כחלק מהרחבת הפעילות הביטחונית במרחב, בניסיון למנוע ניסיונות חיקוי או השראה בעקבות הפיגוע בחלמיש שאירע ביום שישי בו נרצחו שלושה בני משפחה אחת.

גם במהלך הלילה אירעו עימותים בין המשטרה למתפרעים פלסטינים. בשכונות ראס אל עמוד וסילוואן שבמזרח ירושלים נורו זיקוקין, הושלכו בקבוקי תבערה ויודו אבנים לעבר הכוחות הביטחון. הכוח פיזר את מפירי הסדר תוך שימוש באמצעים. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק.

עימותים, אמש
עימותים, אמש
| צילום: חדשות 2

צה"ל: מוכנים לבחון חלופות ביטחוניות

בנוגע להחלטה על הצבת הגלאים, אמש פורסם לראשונה בחדשות 2 כי המשטרה לא התייעצה עם השב"כ ועם צה"ל לפני ההחלטה על השארת גלאי המתכות. עמדות שב"כ וצה"ל לא נשקלו בהתייעצות הטלפונית הקצרה שהובילה, כלאחר יד, להצבת בידוק במקום הכי רגיש. מנגד, מהמשטרה נמסר בתגובה לדברים האלה: "לדיווח שהובא אודות ההחלטה בנוגע להצבת גלאי המתכות בהר הבית אין כל שחר. צר לנו כי הדברים לא הובאו להתייחסות מערכת הביטחון בטרם הפרסום וגורמים להטעיית הציבור". בתוך כך, הקבינט המדיני-ביטחוני יתכנס היום לדיון נוסף על סוגיית הבידוק וההסלמה.

מתאם פעולות הממשלה בשטחים, האלוף יואב (פולי) מרדכי, התראיין אמש ברשת אל ג'זירה ואמר כי ישראל "מוכנה לבחון חלופות ביטחוניות שימנעו את הפיגוע הבא", אבל רק במידה שהחלופות יאפשרו להבטיח את ביטחון הציבור. מרדכי הבהיר כי אין שינוי בסטטוס קוו בהר הבית ואמר כי הרשות הפלסטינית לא מגנה את הפיגוע בחלמיש, ומי שלא מגנה כמוהו כשותף לפיגוע.

התקהלות באזור הר הבית, אתמול
התקהלות באזור הר הבית, אתמול | צילום: רויטרס, עמאר עואד

"יש לנו רעיונות, ואנחנו צריכים לבדוק אותם", ציין. "הפתרון של גלאים הוא פתרון ביטחוני ותו לא, אז מה האופציות האחרות שיש? בימים אלה אנחנו מחפשים אחר אופציות ופתרונות נוספים, שיביאו ביטחון ויבטיחו שלא יתבצע פיגוע נוסף".