דיווח: תקיפה ישראלית ליד דמשק

על פי דיווחים נוספים, טיל נ.מ סורי הצליח לפגוע באחד הכלים הישראלים

כלי תקשורת סוריים מדווחים הבוקר (שישי) על תקיפה שביצע לכאורה הלילה חיל האוויר הישראלי סמוך לנמל התעופה בדמשק. על פי הדיווח, כלי הטיס ביצעו שלוש תקיפות על מחסן תחמושת סמוך לבירה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

בדיווחים השונים נאמר כי ישראל ביצעה 3 תקיפות לעבר המטרה וכי אין נפגעים בקרב הסורים. עוד דווח כי עשן רב מיתמר מעל האזור. בשעה האחרונה חגו מטוסי קרב ישראליים מעל בקעת הלבנון בגובה רב ובינוני.

ברשתות הסוריות אף פרסמו תמונות וסרטונים שלטענתם מראים את "הרגע שבו ההגנה האווירית הסורית פעלה נגד מטוס האויב". באחד הסרטונים נשמע מישהו צועק: "הוא פגע במטרה".

טיל פטריוט, ארכיון

התקיפה האפשרית עשויה להיות תגובה לכלי הטיס הבלתי מאויש שניסה לחדור למרחב האווירי של ישראל ביום שלישי, ושיורט ככל הנראה על ידי טיל פטריוט ששוגר מעמדה בצפת. כלי הטיס, על פי הדיווחים, יוצר על ידי אירן, הופעל על ידי ארגון החיזבאללה והיה ככל הנראה במשימת איסוף באזור החיץ ברמת הגולן. על פי מספר דיווחים כלי הטיס המריא מדמשק, נקלט במערכות של חיל האוויר ואז הוחלט ליירטו. מטוסי קרב הוזנקו לאזור.

שר הביטחון ליברמן התייחס ביום שלישי ליירוט כלי הטיס באירוע הרמת כוסית לכבוד השנה החדשה במפעל אלביט שבערד. "שמעתי על חדירה של מזל"ט ממדינה עוינת לשטח ישראל, הצלחנו להתמודד ולהוריד אותו", אמר השר. "זה רק אומר על המוכנות של צה"ל ומערכת הביטחון. אין עוד צבא במוכנות שכזו, אני בטוח שיש אתגרים לפנינו, נדע להתמודד איתם".

השיגור מעל רמת הגולן ביום שלישי

מצה"ל נמסר על אותו אירוע: "לוחמי ההגנה האווירית של חיל האוויר יירטו באמצעות טיל פטריוט כלי טיס בלתי מאויש השייך ככל הנראה לארגון חיזבאללה. צה"ל לא יאפשר כל חדירה או התקרבות של גורמי טרור איראניים, חיזבאללה, מליציות שיעיות וג'יהאד עולמי למרחב הגבול ברמת הגולן. נגיב לכל פעולה באופן חד וברור ונפעל למנוע כל ניסיון מסוג זה".

בחודש אפריל האחרון שוגר טיל פטריוט, גם לעבר כלי טיס בלתי מאוייש שחדר את גבול רמת הגולן מסוריה. היירוט הוכרז כהצלחה וכלי הטיס הושמד דקות לאחר שחצה את הגבול.

טילי הפטריוט נמצאים בשימוש בישראל החל מראשית שנות ה-90. עיקר השימוש בהם נעשה בארץ ליירוט של טילי אויב, אך הטילים גם בעלי יכולת ליירוט מטוסי קרב. לפני כשנה נורו טילי פטריוט לעבר כלי טיס בלתי מאויש שחדר את הגבול הישראלי מכיוון לבנון. הטילים החמיצו את המטרה וכלי הטיס שב ללבנון.