גורמים פלסטינים: ישראל וחמאס הגיעו להבנות בע"פ למניעת הסלמה

ברקע גל השריפות בעוטף, אמרו הגורמים לחדשות 13 כי הושג סיכום בין הצדדים וכי מצרים העבירה מסר לארגון לפיו ישראל לא תכיל את המשך שיגורי בלוני התבערה. דיווח: הזרמת הדלקים לרצועה תחודש

זמן צפייה: 00:47

המתיחות בדרום: גורמים פלסטינים מסרו הבוקר (שישי) לחדשות 13 כי הושגו הבנות בעל פה בין ישראל לחמאס על מניעת ההסלמה, וכי מבחן התוצאה יכתיב אם הן אכן ייושמו. מצרים העבירה מסר לחמאס לפיו ישראל אינה מוכנה להכיל את המשך שיגור בלוני התבערה מעזה.

בתוך כך, הלילה דיווחה סוכנות הידיעות הפלסטינית "סווא" מפי מקורות באו"ם, כי לאחר תיווך של מצרים והאו"ם הושג הסכם רגיעה בין ישראל לחמאס. לפי הדיווח, ישראל תחדש החל מהבוקר את הזרמת הדלקים לרצועה וכן תגדיל את מרחב הדייג ל-15 מיילים ימיים. חמאס מצדו, מתחייב להפסיק את שיגור בלוני התבערה לעבר יישובי העוטף ולרסן את ההפגנות השבועיות על הגדר.

לכתבות נוספות בנושא: 

בעקבות בלוני התבערה: הופסקה העברת הדלקים לעזה

העוטף ממשיך לבעור: "ההכלה מביאה את טרור הבלונים אל סף ביתנו"

בעקבות גל השריפות בעוטף: מאמצים קדחתניים לחזור להסדרה

שריפות בעוטף עזה כתוצאה מטרור הבלונים
שריפות בעוטף עזה כתוצאה מטרור הבלונים | צילום: כבאות והצלה מחוז דרום

אמש ניהלה ישראל מאמצים קדחתניים להגיע להבנות עם מצרים, בניסיון לחזור להסדרה בעוטף עזה. זאת, ברקע גל השריפות השבוע, כאשר יותר מ-100 דליקות פרצו בימים האחרונים בעוטף עזה כתוצאה מבלוני תבערה שהופרחו מהרצועה.

17 שריפות פרצו אתמול בשטחים פתוחים בעוטף – כתוצאה מבלוני תבערה שהופרחו מכיוון רצועת עזה. צוותי כיבוי שפעלו בשטח השיגו שליטה על האש בכל המוקדים. בתוך כך, בלון תבערה נחת בכניסה לבית פרטי ביישוב במועצה האזורית אשכול, חבלני משטרה מהמחוז הדרומי הוזעקו למקום. במקביל, באחד היישובים תושבים דיווחו על ריח חריף שגורם לקשיי נשימה.

ראש המועצה האזורית אשכול, גדי ירקוני, פנה לתושבים באיגרת ושיבח את כוחות הכיבוי הפועלים בשטח. ירקוני הוסיף: "מבחינת מדינת ישראל, טרור הבלונים אינו מהווה איום אסטרטגי ולכן המדיניות היא של 'הכלת' האירועים. הבהרתי השבוע שמדיניות ההכלה מביאה את טרור הבלונים אל סף ביתנו ושההפקרות המתמשכת מול המציאות הבטחונית היא המכרסמת בחוסן התושבים".

השריפה בכפר אוריה
אחת השריפות שפרצה בגל החום האחרון | צילום: דוברות המשטרה

ביום שלישי כזכור, הודיע מתאם פעולות הממשלה בשטחים כי תופסק העברת דלקים לתחנת הכוח שברצועת עזה, מהיום ועד להודעה חדשה. זאת בתגובה לחידוש הפרחת בלוני התבערה והנפץ מרצועת עזה.

יו"ר הימין החדש וחבר הקבינט לשעבר, נפתלי בנט התייחס למתיחות בדרום. "הדרום נשרף והממשלה עסוקה בבחירות. מדיניות הממשלה, לפיה לא מחסלים מחבלים שמשגרים בלוני נפץ, מסכנת חיים ופוגעת בהרתעה", אמר. "בלון נפץ הוא כמו טיל נ"ט, מי שמשגר אותו הוא מחבל שמנסה לרצוח ישראלים ויש לפגוע בו. כאשר טרור הבלונים רק החל טענתי שיש לפגוע במחבלים אך דעתי בקבינט נדחתה, וכעת כבר הגענו ל-14 שריפות ביום אחד. אם הקבינט לא יתעשת זה יעלה לנו בדם".

שריפות בעוטף עזה כתוצאה מבלוני תבערה
שריפות בעוטף עזה כתוצאה מבלוני תבערה | צילום: דוברות כב''ה

ראש הממשלה לשעבר, אהוד ברק, שהכריז אתמול על הקמת מפלגה חדשה שתתמודד בבחירות הקרובות, פרסם בחשבון הטוויטר שלו תמונה ממאמצי כיבוי השריפות בעוטף עזה, והוסיף: "אין תירוצים. ממשלה שעסוקה בהישרדותה המושחתת במקום להילחם עבור אזרחיה".

ביום רביעי פרצו 15 שריפות ביישובי עוטף עזה - כולן כתוצאה מבלוני תבערה. במועצה אזורית אשכול פרצו חמש שריפות, כך גם במועצה אזורית שדות נגב. במועצה אזורית שער הנגב פרצו שלוש שריפות, מתוכן דליקה גדולה במאגר בניר עם. ברוב המקרים הושגה שליטה תוך דקות ספורות, פרט ליער עלומים ולמאגר ניר עם. אתמול פרצו שש שריפות בעוטף בסך הכל.

האש בניר עם פרצה סמוך לאתר ההנצחה של אסף סיבוני שנפל באסון המסוקים, ובמקום נגרם נזק כבד. כמו כן, בלון תבערה נוסף נחת בגן ילדים בשדות נגב - לא היו ילדים במקום ולא גרם לנזק.