"כדי לדחוף לרגיעה – ישראל תבצע שורת הקלות כלכליות ברצועה"

העיתון "אל-קודס" דיווח שירושלים החליטה לקדם את המגעים עם חמאס, וכי לאחר ההחלטה לקיים את ההפגנות על הגדר בתדירות נמוכה, הוחלט בישראל לאפשר מחדש להכניס לעזה צמיגים, פיברגלס וחוטי תיל

זמן צפייה: 03:09

ישראל החליטה לקיים שורה של הקלות כלכליות ברצועת עזה על מנת לעודד את המגעים לרגיעה בין ישראל לחמאס ולפלגים ברצועה – כך דיווח הבוקר (שני) העיתון "אל-קודס" הרואה אור במזרח ירושלים, מפי מקורות יודעי דבר.

על פי הדיווח, לאחר ההחלטה לקיים את ההפגנות על הגדר בתדירות נמוכה, הוחלט בישראל לאפשר מחדש הכנסת צמיגים לרצועת עזה. כמו כן, הוחלט לאפשר הכנסה של חומרים כמו פיברגלס וחוטי תיל וחומרים נוספים המשמשים את הדייגים ברצועה. עוד דווח כי ישראל תאפשר גידול בתוצרת החקלאית המיוצאת  למדינות ערביות ואירופאיות שונות.

לעוד כתבות בנושא >> 

דיווח: ישראל סיכמה עם חמאס על כניסת 5,000 פועלים פלסטינים

בתגובה לירי הרקטה: חיל האוויר תקף יעדי טרור ברצועה

"ומי ירגיע אותי?": מחאה בעוטף על דבריו של השר גלנט

מעבר רפיח, המעבר היחיד שנותר פתוח
מעבר רפיח | צילום: החדשות 13

כזכור, אתמול דן הקבינט בהסדרה ברצועה. אחיו של הדר גולדין, צור, תקף את המגעים ואמר כי נודע למשפחה שהם לא כוללים את החזרת גופות החללים והשבת האזרחים הישראלים השבויים.

בשבת, דיווח העיתון אל-אחבאר הלבנוני המקורב לחזבאללה, מפי מקורות מהאגף לעניינים אזרחיים בעזה, כי לאחר יותר מעשור, ישראל תאפשר לכ-5,000 תושבי עזה להיכנס לישראל ולעבוד.

נפילה בחצר בית במושב בשער הנגב
נפילה בחצר בית במושב בשער הנגב | צילום: שער הנגב

על פי הדיווח, ההסכם, שנחתם בין האגף לעניינים אזרחיים לבין ישראל, וצפוי להיכנס לתוקפו החל מהשנה הקרובה, התאפשר בתיווך מצרי ויישומו יתבצע תחת פיקוח קטארי ושל האו"ם. על העובדים לעבור בדיקה ביטחונית קפדנית ואז לקבל "אישור מסחרי".

מטרת המהלך, על פי מקורות שמסרו לעיתון, היא להקל על החיים ברצועת עזה ולצמצם את אחוז האבטלה הגבוה בקרב הצעירים המקומיים. עם זאת, על פי המקורות, מדובר בהסכמה ישראלית עקרונית וטרם יצאה הודעה רשמית באשר למספר המדויק. ישראל וחמאס לא מתייחסות באופן רשמי להסכם ושומרות על עמימות, וזאת מתוך החשש שההסכם לא יתמשש אם יופץ.

Whatsapp Image 2019 12 13 At 1
הפגנות בגבול רצועת עזה

ביום חמישי, כאמור, הוועד המארגן את ההפגנות השבועיות בגבול הרצועה הודיע על תוכנית הפעילות לשנת 2020, לפיה הצעדות יתקיימו אחת לחודש. נוסף לכך, ייערכו הפגנות "בכל עת שבה יהיה צורך בנוכחות ציבורית ובאירועים לאומיים בולטים". התוכנית תיכנס לתוקף בסוף מארס 2020, במקביל לציון יום האדמה ויום השנה השני לתחילת "צעדות השיבה".

בשבועות האחרונים, ההפגנות השבועיות הפכו למצומצמות, ובישראל העריכו כי חמאס רוצה להפסיק אותן כדי להמשיך לקדם את ההסדרה - אליה ישראל צועדת בשקט. בשישי שעבר הגיעו לגבול כ-2,700 פלסטינים, מספר מפגינים נמוך ביחס להפגנות קודמות. אלא שהנקודה המעניינת היא שלשם שינוי, חמאס לא ארגון הסעות לגבול. הארגון לא אמר בפירוש שהוא מבטל את המחאות, אך הוא לא פועל להביא מפגינים. בישראל, מתחילים לפרש מהלכים אלה כניסיון של חמאס לשים סוף להפגנות.

מתחת לפני השטח, ישראל בונה קו מתח גבוה חדש לרצועה ומאפשרת ייצוא תותים מעזה – כך, בשקט, הצדדים צועדים לעבר הסדרה, כשגולת הכותרת היא מה שחמאס מצפה לו – אזור תעשייה.