דיווח: ישראל הודיעה למצרים שהיא מסכימה להפסקת אש מיידית

מקורות ערביים מסרו לרשת הטלוויזיה אל-ערביה כי ישראל הודיעה עם על הפסקת החיסולים - אלא במקרה של איום. הפסקת האש עדיין לא נראית באופק, שכן לאנשי הג'יהאד האיסלאמי הנמצאים בדיונים בקהיר עדיין יש דרישות נוספות | משדר מיוחד

זמן צפייה: 07:22

מקורות ערביים מסרו היום (חמישי) לרשת הטלוויזיה אל-ערביה כי ישראל הודיעה למצרים שהיא מסכימה להפסקת אש באופן מיידי, וכן הודיעה על הפסקת החיסולים - אלא במקרה של איום. הפסקת האש עדיין לא נראית באופק, שכן לאנשי הג'יהאד האיסלאמי הנמצאים בדיונים בקהיר עדיין יש דרישות נוספות. גורם ביטחוני בכיר הכחיש את הדיווח וטען כי ישראל לא התחייבה להפסקת החיסולים הממוקדים של גורמי הטרור. גורם מדיני אמר היום כי ישראל לא הסכימה למסור את גופתו של העציר המנהלי ח'דר עדנאן כחלק מהפסקת אש.

המשלחת של הג'יהאד האיסלאמי בראשות מוחמד אל הינדי הגיעה הבוקר לקהיר, בירת מצרים, כדי לדון בהפסקת האש בעזה. מיד עם הגעתה החלו הדיונים עם נציגי המודיעין המצרי, ולפי מקורות פלסטיניים הדרישות של ארגון הטרור אינן מקובלות על ישראל, והמתווכים המצרים מנסים למצוא נוסחה שתהיה מקובלת על שני הצדדים.

מגן וחץ, שיגור רקטות מרצועת עזה לישראל
שיגור רקטות מרצועת עזה לישראל | צילום: רויטרס

אחרי יותר משמונה שעות של שקט במהלך הלילה, אזעקות צבע אדום נשמעו הבוקר במרחב עוטף עזה, כאשר תשע פצצות מרגמה נורו לשטח ישראל ובוצעו שני יירוטים של כיפת ברזל. מיד לאחר מכן תקף צה"ל עמדה לשיגור פצצות מרגמה של הג'יהאד האיסלאמי בצפון רצועת עזה. בהמשך הבוקר תקף כלי טיס של צה"ל עמדת תצפית להכוונת שיגורי נ"ט של ארגון הטרור ברצועה, וכן חמ"ל ששימש להכוונת ירי טילי נ"ט. לאחר מכן בוצע ירי נוסף מהרצועה, ובמועצה האזורית אשכול זוהו שתי נפילות בתוך אחד הישובים, בסמיכות לבתי מגורים. אין נפגעים בגוף אך נגרם נזק קל.

גורם ישראלי בכיר אמר הבוקר כי מטח הרקטות אמש בשעות הערב, שהיה רחב מאוד, טרף את הקלפים, אך יחד עם זאת מבהיר הגורם כי המגעים להפסקת אש נמשכים, לרבות מאמצים שנעשים במצרים וקטר, וכן של שליח האו"ם. נזכיר כי אמש פורסם במהדורה המרכזית כי ישראל הופתעה מהירי לעבר המרכז בשעות הערב. לפי שני גורמים ביטחוניים המעורים היטב בפרטי שיח מול המתווך המצרי, המצרים הודיעו לישראל שלא יהיה ירי נוסף לעבר מרכז הארץ.

מגן וחץ, יירוט של כיפת ברזל מעל שמי עוטף עזה
יירוט של כיפת ברזל מעל שמי עוטף עזה | צילום: רויטרס

לפנות בוקר חוסל ראש מערך הרקטות של הג'יהאד האיסלאמי ברצועה, עלי ע'אלי, שדירת המסתור שלו הותקפה לפנות בוקר על ידי מטוסי קרב של חיל האוויר. ע'אלי היה אחראי על תהליכי הכוונת וביצוע ירי הרקטות לעבר שטחי מדינת ישראל, ובין היתר היה אחראי גם על המטחים האחרונים במבצע "מגן וחץ".

ע'אלי הכווין ולקח חלק במתווי הירי ובמטחי הרקטות שכוונו לישראל גם במבצע "שומר החומות" ובמבצע "עלות השחר", ונחשב לדמות מרכזית בארגון ועסק בניהול השוטף שלו. שני פעילים נוספים של הג'יהאד האסלאמי ששהו עם ע'אלי בדירת המסתור נהרגו גם הם.

עלי ע'אלי שחוסל ברצועת עזה
עלי ע'אלי שחוסל ברצועת עזה | צילום: דובר צה''ל

מגן וחץ, עזה, הבניין שהופצץ הלילה בח'אן יונס
הבניין שהופצץ הלילה בח'אן יונס | צילום: רויטרס

פלוגות ירושלים, הזרוע הצבאית של הג'יהאד האסלאמי, מסרו במהלך הלילה: "אנו סופדים למפקד עלי חסן ע'אלי "אבו מחמד", חבר המועצה הצבאית ואחראי יחידת הרקטות בפלוגות ירושלים, אשר נהרג בחיסול לפנות בוקר בח'אן יונס בדר' רצועת עזה יחד עם מספר חללים נוספים".

ראש השב''כ רונן בר והרמטכ''ל הרצי הלוי בזמן חיסול עלי ע'אלי
ראש השב''כ רונן בר והרמטכ''ל הרצי הלוי בזמן חיסול עלי ע'אלי | צילום: דובר צה''ל

בתוך כך, מתחילת מבצע "מגן וחץ" זוהו 108 שיגורים כושלים של הג'יהאד האסלאמי הפלסטיני. בסך הכל נהרגו ארבעה בני אדם בלתי מעורבים, בהם ילדה בת 10, בעקבות ירי כושל של הארגון שנפל בתוך שטחי רצועת עזה.

הלילה פעלו כוחות הביטחון גם ברחבי יהודה ושומרון, ועצרו 15 מבוקשים, ובמהלך הפעילות בכפר נור א-שמס התפתחו חילופי אש מול חמושים פלסטיניים, ולוחם צה"ל נפצע באורח קל מירי ופונה לקבלת טיפול רפואי בבית החולים.