אוגדת חי"ר, כטב"מים ואלוף לאיראן: התוכנית הרב שנתית של צה"ל

צה"ל החל תהליך שנועד לשפר את יכולות הלחימה ולהגדיל את היתרון הצבאי בזירות הקרב השונות. התוכנית, שנקראת "תנופה", תארך ארבע שנים וצפויה להסתיים בשנת 2024. "יאפשר הגדלת יכולות ניכרת"

זמן צפייה: 04:27

צה"ל הוציא היום (חמישי) לפועל תוכנית רב שנתית לשיפור יכולות הלחימה והגדלת היתרון הצבאי. התוכנית, שכונתה "תנופה", אושרה על ידי שר הביטחון והוצגה לראש הממשלה, כשבהמשך תובא לאישור הקבינט. היא תארך ארבע שנים וצפויה להסתיים בשנת 2024.

[brightcove_iframe video_id='news-politics-security-part-20213349' autoplay='0' credit='דובר צה"ל' desc='' kid='1_cy71g3ic' duration=''']

התוכנית גובשה לאחר תהליך מעמיק ויסודי שקיים צה"ל בשנה האחרונה, ובמסגרתו פעלו עשרות צוותים לניתוח ביקורתי של המציאות האסטרטגית-מבצעית ומצבו של צה"ל ביחס לאיומים ולאתגרים המתפתחים. התהליך סייע לגבש מתווה שיאפשר את העצמת הקטלניות של הצבא – בהיקף ובדיוק. לצד העצמת הקטלניות התוכנית תתמקד בחיזוק המוכנות ובהשתנות, אשר תאפשר רלוונטיות לאתגרים החדשים בזירה.

[brightcove_iframe video_id='news-politics-security-part-20213352' autoplay='0' credit='דובר צה"ל' desc='סרטון אילוסטרציה של התוכנית' kid='1_q7kou9nr' duration=''']

הנושאים העיקריים שבהם תתמקד התוכנית "תנופה" הם שימור כוח אדם איכותי והגדלת אטרקטיביות השירות בצה"ל והתאמת כוחות היבשה למול השתנות זירת האויב על ידי הקמת מערך תמרון יבשתי שיכלול הקמת אוגדת חי"ר ופיתוח מתווי אימונים ללחימה בשדה הקרב האורבני.

כמו כן, הקמת מפקדה לענייני איראן שתפעל בשגרה, חירום ומלחמה, כולל אלוף לענייני איראן שיעמוד בראשה. כמו כן, הגדלה ניכרת של היתרון של צה"ל לשם הכרעת האויב וחיזוק העליונות האווירית והימית, בין היתר על ידי הגדלת היקף כלי הטיס המאוישים מרחוק וקליטת ספינות מדגם סער 6.

נוסף על אלה, צה"ל ישדרג את יכולות הפעלת האש והחימוש המדויק, כאשר התוכנית היא להכפיל את מספר החימושים המדויקים של הצבא בחמש השנים הקרובות. כמו כן, התוכנית תכלול פריסה ארצית רחבה של הגנה בשלושת הממדים – אוויר, יבשה וים, הרחבת יכולות הגנת הסייבר, חיבור בין כלל הזרועות והאגפים בצבא שיאפשר העברת מידע מודיעיני ליחידות והקמת מנהלת מטרות מטכ"לית שתאפשר ייצור מטרות איכותיות בקצב מהיר יותר לדרגים הרלוונטיים.

[brightcove_iframe video_id='news-politics-security-part-20213359' autoplay='0' credit='' desc='הרמטכ"ל מציג את התוכנית למפקדים' kid='1_4qel2jgx' duration=''']

בעת הצגת התוכנית למפקדי צה"ל אמר הרמטכ"ל אביב כוכבי: "מימוש התוכנית הרב-שנתית 'תנופה' יאפשר לצה"ל הגדלת יכולות ניכרת. התוכנית תביא להעצמת הקטלניות בצה"ל, הן בהיקף והן בדיוק, ותיצור תנאים לקיצור משך המערכה. האתגרים סביבנו לא מאפשרים להמתין – ולכן, על אף המורכבות, התכנית הרב-שנתית יצאה לדרך".

ראש הממשלה נתניהו תמך בחלקים נרחבים של התוכנית, אך ביקש לחזק אף יותר את היכולות ההתקפיות. לאור היקף התקציב, נדרש כאמור אישור קבינט ואישור ראש הממשלה לתוכנית.

שר הביטחון, נפתלי בנט, התייחס לתוכנית: "לאחר תהליך יסודי ומעמיק עם הרמטכ״ל, מפקדי צה״ל, ומערכת הביטחון, אישרתי את עיקרי תוכנית 'תנופה' שתאפשר לצה"ל להלום באויב מהר יותר, בעוצמה גדולה יותר, עם כושר השמדה חזק יותר, ובכך להכריע את האויב ולהביא לניצחון. צה"ל מהיר, חזק וקטלני. התוכנית תובא לאישור הקבינט על פי כל התהליכים הנדרשים. יש לי ביטחון גדול בצה"ל ובמפקדיו, ובראשם הרמטכ״ל אביב כוכבי. תר"ש תנופה היא תכנית נכונה שמביאה לידי ביטוי את היתרון היחסי של צה״ל לנקודת המגע מול האויב בשביל לפגוע בו בצורה קטלנית ומכריעה. התכנית מחזירה את ערך הניצחון לראש סדר העדיפויות".

[brightcove_iframe video_id='news-politics-security-part-1302201605' autoplay='0' credit='טל עוז / משרד הביטחון' desc='שר הביטחון נפתלי בנט על תוכנית "תנופה" ' kid='1_o6p60742' duration=''']